Reprezentacja Japonii to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się drużyn w Azji. W ostatnich latach zaliczana jest do ścisłej czołówki na swoim kontynencie, co udowodniła nie tylko podczas eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata, ale także w ostatnich turniejach o Puchar Azji. Japonia od 1998 roku regularnie gra na mundialu i choć wielkich sukcesów nie odnosi, to jest groźnym rywalem dla każdego.
Japońscy piłkarze coraz częściej wyjeżdżają do Europy. W Borussii Dortmund gra Shinji Kagawa, Yuto Nagatomo jest graczem Interu Mediolan, a Shinji Okazaki ma za sobą grę w Leicester City. Do tego dochodzi największa gwiazda reprezentacji: Keisuke Honda, który po latach spędzonych w CSKA Moskwa i AC Milan wyjechał do Meksyku. Tak doświadczoną drużynę stać na sprawienie niespodzianki na rosyjskich boiskach.
Selekcjoner - Vahid Halilhodzić:
Pochodzący z Bośni i Hercegowiny 65-letni szkoleniowiec z reprezentacją Japonii pracuje od 2015 roku. Celem przed nim postawionym był awans do mistrzostw świata i to założenie udało mu się zrealizować. W trakcie swojej piłkarskiej kariery był dwukrotnym królem strzelców ligi francuskiej. Jako trener pracował m.in. w Paris Saint-Germain, Trabzonsporze czy Lille. Był również selekcjonerem reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Algierii.
ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #4. Sławomir Majak: Sukcesem na mundialu będzie wyjście z grupy
Gwiazda: Shinji Kagawa
Można się zastanawiać, czy większą gwiazdą Japonii jest Shinji Kagawa czy Keisuke Honda. My stawiamy na tego pierwszego, piłkarza Borussii Dortmund (wcześniej Manchesteru United). Przebojowego, błyskotliwego 28-letniego pomocnika wycenianego dziś na 13 mln euro. I strzelca 6 goli w eliminacjach (tyle samo zresztą co Keisuke Honda).
Występy w mistrzostwach świata:
1/8 finału (2002, 2010)
faza grupowa (1998, 2006, 2014)
Sukcesy:
Puchar Azji: mistrzostwo (1992, 2000, 2004, 2011)
Puchar Konfederacji: 2. miejsce (2001)
Eliminacje:
Japończycy jako jedna z pierwszych drużyn na świecie zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata. Dokonała tego wygrywając swoją grupę w trzeciej fazie azjatyckich eliminacji. Japonia wyprzedziła m.in. Arabię Saudyjską i Australię. W całych eliminacjach Japończycy tylko dwukrotnie musieli uznać wyższość rywali.
Warto wiedzieć:
- Japonia (55. miejsce w rankingu FIFA) na mistrzostwach świata zadebiutowała w 1998 roku, gdzie jednak nie zdobyła nawet punktu.
- Cztery lata później kraj ten był współorganizatorem pierwszego w historii mundialu rozegranego w Azji. Wtedy zespół z Japonii odpadł w 1/8 finału. Od tego czasu piłka w Japonii regularnie się rozwija, a tamtejsza liga przyciąga coraz więcej gwiazd. Gra tam między innymi Lukas Podolski.
- Japonia sześć razy zmierzyła się z Polakami. Wygrała dwa spotkania, a cztery starcia zakończyły się porażką Azjatów.