MŚ 2018. Australia. Kangury chcą skakać wysoko

Getty Images / Na zdjęciu: reprezentacja Australii
Getty Images / Na zdjęciu: reprezentacja Australii

Reprezentacja Australii po raz czwarty z rzędu zagra na mistrzostwach świata. Po wywalczeniu awansu do dymisji podał się twórca ostatnich sukcesów - trener Ange Postecoglu.

W tym artykule dowiesz się o:

Australijczycy od 2006 roku nieprzerwanie grają w mistrzostwach świata. Trzykrotnie z marzeniami o mundialu "Socceroos" żegnali się w barażach z drużynami z Ameryki
Południowej, ale w 2006 roku wywalczyli upragniony awans. W kolejnych latach było zdecydowanie łatwiej, gdyż Australijczycy zmienili federację i grają teraz w strefie azjatyckiej, która w mundialu ma zagwarantowane co najmniej 4 miejsca. W trzech kolejnych eliminacjach Australijczycy zapewniali sobie przepustkę do gry na mundialu.

Australia w strefie Oceanii dominowała. Gromiła rywali różnicą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu bramek. Jednak w barażowej rywalizacji z drużyną z Ameryki Południowej była skazywana na pożarcie. Na mistrzostwach świata Australia grała czterokrotnie i tylko raz wyszła z grupy.

Trener - wakat:

Od 2013 roku szkoleniowcem reprezentacji Australii był Ange Postecoglou. Lokalne media uznawały go nawet za postać niezastąpioną, ale selekcjoner postanowił zrezygnować z pełnionej funkcji. Przez całe eliminacje był bowiem krytykowany za styl gry, choćby za grę trzema obrońcami. Dało to efekt w postaci awansu, ale reprezentacja Australii najpierw musiała o nie walczyć w barażach z Syrią, a następnie wyeliminować Honduras.

Gwiazda - Tim Cahill:

Najlepszy strzelec reprezentacji Australii podczas eliminacji do mistrzostw świata. 37-latek zdobył w nich 11 bramek. W przeszłości 8 lat spędził w Evertonie i był jego kluczowym piłkarzem. Obecnie występuje w Melbourne City i jest coraz bliżej zakończenia bogatej w sukcesy kariery. Mundial może być jej zwieńczeniem.

ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #4. Sławomir Majak: Adam Nawałka ma już plan

Występy w mistrzostwach świata 

1/8 finału (2006)
faza grupowa (1974, 2010, 2014)

Sukcesy:

Puchar Oceanii: mistrzostwo (1980, 1996, 2000, 2004)
Puchar Azji: mistrzostwo (2015), II miejsce (2011)
Puchar Konfederacji: II miejsce (1997), III miejsce (2001)

Eliminacje: 

Dla Australijczyków eliminacje były drogą przez mękę. W decydującej o awansie fazie grupowej musieli uznać wyższość Japonii i Arabii Saudyjskiej, choć zdobyli tyle samo punktów, co ta druga ekipa. Później Australijczycy wyeliminowali w barażach Syrię (1:1, 2:1) i to dopiero po dogrywce, a następnie uporali się z Hondurasem (0:0, 3:0).

Warto wiedzieć: 

- Australia w rankingu FIFA zajmuje 39. miejsce. Z drużyn ze strefy azjatyckiej lepszy jest tylko Iran.

- Po zmianie federacji Australijczycy regularnie grają na mistrzostwach świata i wciąż liczą na wielki sukces, lecz zazwyczaj ich udział kończy się na fazie grupowej.

- Australia tylko raz zmierzyła się z reprezentacją Polski, wygrywając to spotkanie 2:1. W 2006 roku trenerem Australijczyków był Guus Hiddink i to on rozpoczął złotą erę reprezentacji tego kraju.

Źródło artykułu: