MŚ 2018. Tunezja - dokończona misja Henryka Kasperczaka

Reprezentacja Tunezji zagra w mistrzostwach świata po 12 latach nieobecności. Niepokonana w eliminacjach drużyna startowała w nich pod wodzą Henryka Kasperczaka.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
reprezentacja Tunezji Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: reprezentacja Tunezji
Na poprzednim mundialu świetne wrażenie zostawiła po sobie reprezentacja Algierii. Odważna, bezkompromisowa poradziła sobie z grupie i zmusiła późniejszych mistrzów świata Niemców do zagrania dogrywki na początek fazy pucharowej. Dopiero w niej straciła gole decydujące o porażce 1:2. W Rosji nie będzie Algierczyków. Północną Afrykę będą reprezentować Egipt, Maroko oraz Tunezja. Ta ostatnia, wzorem sąsiada, chce być zapamiętana.

Tunezja nie jest zespołem naszpikowanym gwiazdami europejskich klubów. Weryfikacją dla jej piłkarzy jest najczęściej pobyt we Francji. Ci którzy nie przebiją się do Ligue 1 wracają do klubów w Afryce bądź Azji. Siłą reprezentacji jest kolektyw, a na rozpoznawalność swoich nazwisk Tunezyjczycy mogą dopiero zapracować. Nie przeszkodziło to Orłom Kartaginy przejść jak burza przez eliminacje.

Selekcjoner: Nabil Maaloul (54 lata)

W przeciwieństwie do kilku podopiecznych swojej przygody w Europie nie musi nazywać "epizodem". Przez dwa lata reprezentował Hannover 96. W 1991 roku wrócił do ojczyzny, a karierę zawodnika zakończył w Arabii Saudyjskiej. Selekcjonerem reprezentacji Tunezji został po raz pierwszy w 2013 roku, po raz drugi w 2017. Jako piłkarz zagrał w niej 64 mecze. Do takiej liczby w roli trenera jeszcze sporo mu brakuje.

ZOBACZ WIDEO Drużyna Igora Lewczuka wygrała 3:0 - zobacz skrót [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


Gwiazda: Wahbi Khazri

Piłkarzowi daleko do miana gwiazdy wielkiego formatu, ale sezony w Ligue 1 i Premier League uczyniły jego nazwisko rozpoznawalnym. Regularnie występował w Girondins Bordeaux oraz Sunderlandzie. Urodził się we Francji i grał w reprezentacji młodzieżowej Trójkolorowych. W 2013 roku zadebiutował w zespole z kraju przodków. Latem został wypożyczony z Sunderlandu do Stade Rennais.

Występy w mistrzostwach świata 

faza grupowa (1978, 1998, 2002, 2006)

Sukcesy:

mistrz Afryki (2004)

Orły Kartaginy awansowały do mistrzostw świata po raz piąty w historii. Nigdy nie przeszły przez fazę grupową. Swoje jedyne zwycięstwo na mundialu odniosły w 1978 roku z Meksykiem. To była pierwsza wygrana reprezentacji z czarnego lądu w mistrzostwach. Tunezja odrodziła się w latach 90. W Pucharze Narodów Afryki jej reprezentacja zatriumfowała raz w 2004 roku na własnych boiskach. Jednym z bohaterów tego zespołu był Francileudo Santos, pochodzący z Brazylii. W mistrzostwach kontynentu Tunezja była czterokrotnie na podium.

Eliminacje:

Tunezja była niepokonana w eliminacjach. Po udanym dwumeczu z Mauretanią przeszła do fazy grupowej, w której jej największym przeciwnikiem była Demokratyczna Republika Konga. Bilans czterech zwycięstw i dwóch remisów pozwolił wyprzedzić rywala jednym punktem. Drużyna Nabila Maaloula cieszyła się z awansu po bezbramkowym remisie w ostatniej kolejce.

Warto wiedzieć:

- Tunezja jest na 27. miejscu w rankingu FIFA.

- Jeden ze swoich mundialowych meczów zagrała z Polską. O zwycięstwie Biało-Czerwonych 1:0 w 1978 roku zdecydował gol Grzegorza Laty.

- Spośród czterech starć z Polakami ekipa z Afryki wygrała jedno w 1985 roku (1:0, mecz towarzyski)

- W Tunezji pracowali trenerzy Stefan Białas, Antoni Piechniczek, Ryszard KuleszaHenryk Kasperczak. Dwaj ostatni byli selekcjonerami reprezentacji. Kasperczak został zwolniony na początku kwietnia po porażkach w meczach towarzyskich z Kamerunem i Maroko. Media domagały się zmiany trenera już po przegranej w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki, mimo że drużyna była niepokonana w eliminacjach do mistrzostw świata.

Czy reprezentacja Tunezji awansuje do fazy pucharowej mistrzostw świata w Rosji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×