Cracovia potępiła "haniebne zachowanie" swoich kibiców. Klub będzie współpracował z policją

Cracovia zabrała głos w sprawie skandalicznych wydarzeń, do których doszło podczas 195. derbów Krakowa. Klub z Kałuży 1 potępił "haniebne zachowanie" chuliganów i zapowiedział ścisłą współpracę z policją w zakresie identyfikacji sprawców.

Maciej Kmita
trybuny podczas 195 derbów Krakowa Agencja Gazeta / Jakub Porzycki / Na zdjęciu: trybuny podczas 195. derbów Krakowa
W czasie meczu 20. kolejki Lotto Ekstraklasy z Wisłą (1:4) kibice Cracovii kilkukrotnie użyli materiałów pirotechnicznych, a na początku drugiej połowy przez pięć minut obrzucali i ostrzeliwali nimi sektor fanów Białej Gwiazdy, w wyniku czego sędzia Krzysztof Jakubik był zmuszony do przerwania meczu, który został wznowiony dopiero po 21 minutach.

Ekstraklasa SA ogłosiła tuż po spotkaniu, że skandalicznym zachowaniem kibiców Cracovii już w czwartek zajmie się Komisja Ligi, a krakowski klub musi liczyć się z surowymi karami.

Władze Pasów w specjalnym oświadczeniu kategorycznie potępiły "haniebne zachowanie" chuliganów mieniących się kibicami pięciokrotnych mistrzów Polski i zapowiedziały współpracę z policją oraz innymi służbami w celu identyfikacji sprawców. Oto jego treść:

"MKS Cracovia SSA kategorycznie potępia zachowanie grupy kibiców uczestniczących w środowych Wielkich Derbach Krakowa w ramach 20. kolejki Lotto Ekstraklasy.

Z przykrością informujemy, że podczas ostatnich Wielkich Derbów Krakowa część osób przebywająca na trybunach stadionu przy ulicy Józefa Kałuży 1 dopuściła się haniebnego zachowania, którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć.

Klub dokładnie analizuje sytuację, która miała miejsce podczas środowego spotkania, m.in. zabezpieczając materiał z monitoringu. Jednocześnie Klub informuje, że w tym temacie będzie ściśle współpracował z Policją oraz innymi służbami porządkowymi w celu dokładnego wyjaśnienia ww. zajść.

MKS Cracovia SSA zdecydowanie zapewnia, że bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprez masowych organizowanych przez klub należy do kluczowych kwestii. Klub dołoży wszelkich starań zmierzających ku temu, by podobne sytuacje wykluczyć w przyszłości".

Co grozi Cracovii? Precyzuje to art. 64 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, na którym opiera się Komisja Ligi:

"Za brak należytego porządku lub bezpieczeństwa na stadionie przed, w czasie lub po zawodach, wymierza się klubowi karę:

1) karę pieniężną,
2) weryfikację zawodów jako walkower,
3) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
4) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
5) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
6) rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie,
7) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,
8) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
9) zawieszenie lub pozbawienie licencji"

Czy Komisja Ligi powinna zamknąć stadion Cracovii?