Puchar Ligi Francuskiej dla Girondins Bordeaux

Żyrondyści przed konfrontacją z drugoligowym zespołem Vannes OC byli zdecydowanym faworytem. Choć przystąpili do tego spotkania bez kilku podstawowych zawodników (kontuzjowani są Fernando Cavenaghi, Henrique i Jussie, a za kartki pauzował Alou Diarra), wydawało się, że będą mieli problemu z pokonaniem słabszego rywala.

Piotr Robaczyński

Fani Vannes OC, którzy liczyli na niespodziankę i sukces swoich podopiecznych, szybko zostali pozbawieni złudzeń. Piłkarze Bordeaux objęli prowadzenie już w 2. minucie po golu Wendela. Brazylijczyk otrzymał podanie od Diego Placente i w imponującym stylu przelobował golkipera Vannes. W ciągu następnych dziesięciu minut podopieczni Laurenta Blanca właściwie rozstrzygnęli już losy spotkania. Najpierw rezultat na 2:0 podwyższył Marc Planus, który znalazł się we właściwym miejscu w polu karnym po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i z bliskiej odległości skierował piłkę do siatki, a chwilę później było już 3:0 po trafieniu Yoana Gouffrana.

Zawodnicy Vannes starali się nadrabiać braki w umiejętnościach ambicją, ale nie byli w stanie nawiązać wyrównanej rywalizacji z mocniejszym przeciwnikiem. Jeszcze przed przerwą Christophe Revela pokonał Yoann Gourcuff i zgromadzeni na Stade de France kibice zastanawiali się już tylko, jak wysoką porażką Vannes zakończy się to spotkanie. Ostatecznie wynik nie uległ już jednak zmianie, Żyrondyści wygrali 4:0 i wywalczyli Puchar Ligi Francuskiej.

Trofeum trafiło do graczy Girondins Bordeaux po raz trzeci w historii. Wcześniej zespół ten wygrywał finał rozgrywek w 2007 i 2002 roku.

Girondins Bordeaux - Vannes OC 4:0 (4:0)
1:0 - Wendel 2'
2:0 - Planus 10'
3:0 - Gouffran 12'
4:0 - Gourcuff 38'