Wisła Płock - Cracovia: triumf gości na mroźnym pustkowiu

Jak mógł tego nie trafić!? - denerwują się w Płocku. Kamil Biliński w ostatniej akcji meczu mógł uratować Wiśle punkt, ale fatalnie spudłował. W meczu toczonym przy przenikliwym zimnie gospodarze przegrali z Cracovią 0:1.

Dominik Polesiński
Krzysztof Piątek Newspix / MARCIN PIRGA / Na zdjęciu: Krzysztof Piątek
W Płocku nie było warunków ani do grania w piłkę, ani do jej oglądania. Klubowy termometr pokazywał przeszło - 10,5 stopnia Celsjusza, ale wiatr potęgował odczucie zimna. Nic dziwnego zatem, że Stadion im. Kazimierza Górskiego był pustkowiem, a garstce kibiców, którzy zdecydowali się zmagać z mrozem i dopingować na żywo klub powinien w ramach podziękowań i docenienia ufundować karnety do końca sezonu.

W pierwszej połowie przeważała Wisła Płock. Gospodarze atakowali najczęściej prawym skrzydłem. Na wolne pole podawał Semir Stilić, a Konrad Michalak robił użytek ze swojej szybkości. Dwukrotnie po dograniach spod linii końcowej niecelnie strzelali Giorgi Merebaszwili i Damian Szymański. Siedem prób, ale bez celnego uderzenia Wisły i jeden anemiczny strzał Rakelsa - tym uraczyli piłkarze przed przerwą.

W 38. minucie doszło do bardzo groźnego zderzenia głowami Maticia Finka i Arkadiusza Recy. Lewy obrońca nafciarzy stracił przytomność i opuścił stadion w karetce. Piłkarz Cracovii na boisku początkowo pozostał, ale odczuwał skutki starcia i został zmieniony chwilę po przerwie.

Druga połowa przyniosła bardziej wyrównaną grę. Duża w tym zasługa Cracovii, która nie ograniczała się jedynie do przeszkadzania. Po przechwycie na połowie Wisły i jednej z szybkich kontr okazję sam na sam z bramkarzem zmarnował Sergei Zenjov, a Ołeksij Dytiatjew w niecenzuralnych słowach skomentował swój niecelny strzał głową z bliskiej odległości. Gospodarze odpowiedzieli efektowną "przewrotką" Igora Łasickiego, po której Pesković zatrzymał piłkę zmierzającą tuż przy słupku.

Losy meczu rozstrzygnęły się kwadrans przed końcem. Goście wyprowadzili kontrę zakończoną zablokowanym strzałem Rakelsa. Łotysz nie dał jednak za wygraną, pobiegł po piłkę do linii bocznej i idealnie dośrodkował na głowę Krzysztofa Piątka. Rosły napastnik dał Pasom cenne zwycięstwo.

Wisła do końca walczyła o punkt i mogło, a wręcz powinno się udać w ostatniej minucie doliczonego czasu. Wprowadzony z ławki Kamil Biliński w sytuacji oko w oko z bramkarzem postawił na siłę i był to zły wybór.

Wisła Płock - Cracovia 0:1 (0:0)
0:1 - Krzysztof Piątek 75'

Wisła Płock: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Igor Łasicki, Adam Dźwigała, Arkadiusz Reca (42' Alan Uryga), Damian Szymański, Dominik Furman, Konrad Michalak, Semir Stilić (85' Kamil Biliński), Giorgi Merebaszwili (77' Nico Varela), Oskar Zawada.

Cracovia: Michal Pesković - Matic Fink (50' Diego Ferraresso), Michał Helik, Ołeksij Dytiatjew, Kamil Pestka, Miroslav Covilo, Milan Dimun, Javi Hernandez, Deniss Rakels, Sergei Zenjov (76' Antonini Culina), Krzysztof Piątek (90+3' Sebastian Strózik).

Żółte kartki: Zawada, Uryga, Varela (Wisła) oraz Fink, Covilo, Pestka (Cracovia).

Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk).