Piast apeluje do Górnika o dokończenie meczu

Skandalem zakończyło się spotkanie Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze. Pseudokibice gliwiczan zdemolowali stadion i sędzia przerwał mecz. Najpewniej będzie walkower na korzyść Trójkolorowych. Piast jednak apeluje do rywala zza miedzy.

Sebastian Kordek
Kadr z nagrania ze stadionu w Gliwicach Miejscowi chuligani wyrwali bramę Facebook / Twitter/Rafał Musioł / Na zdjęciu: Kadr z nagrania ze stadionu w Gliwicach. Miejscowi chuligani wyrwali bramę
Kibice Górnika Zabrze w bardzo łatwy sposób sprowokowali do wywołania zamieszek sympatyków Piasta Gliwice. W okolicach 80. minuty sobotnich derbów fani gości wywiesili na swoim sektorze skradzioną flagę niebiesko-czerwonych i ją podpalili śpiewając "zobacz kur.. jak to pali się". Zadziałało od razu. Grupka ludzi sympatyzujących z Piastem zbiegła z trybun i zdemolowała bramę odgradzającą boisko. Do akcji wkroczyła policja, a sędzia przerwał mecz. Z ostateczną decyzją arbiter zwlekał dość długo, ale finalnie nie wznowił już gry.

Piastunkom grożą poważne konsekwencje. Na pewno już fani z sektorów, z których zbiegli pseudokibice nie wejdą na najbliższy mecz Piasta przed własną publicznością. Jeszcze nieoficjalnie, ale równie pewna jest kara finansowa. W Gliwicach chcą jednak zrobić wszystko, aby mecz nie został zweryfikowany jako walkower dla Górnika. I dziwić się nikomu nie można. Gospodarze grali dobre spotkanie, prowadzili 1:0, a do końca zostało około dziesięciu minut. W niedzielę Piast zwrócił się więc do Górnika o zachowanie Fair Play.

"Piast Gliwice zwrócił się do Górnika Zabrze z apelem o zajęcie zdecydowanego stanowiska co do rozstrzygnięcia zawodów sportowych na boisku.

Piast Gliwice wierzy, że jedynie rozstrzygnięcie pojedynku derbowego w rywalizacji sportowej będzie zgodne z duchem FAIR PLAY. Klub apeluje, aby sportowa rywalizacja nie cierpiała na skandalicznym zachowaniu marginalnych grup pseudokibiców drużyn, które toczyły uczciwą rywalizację.

Brak reakcji ze strony naszych klubów w tej sprawie może doprowadzić do niebezpiecznego rozstrzygania wyników sportowych przez pseudokibiców.

Piast Gliwice zobowiązał się do pokrycia wszystkich kosztów dokończenia meczu i zagwarantował zwrot wydatków poniesionych przez Górnika Zabrze." - czytamy na oficjalnej stronie klubowej niebiesko-czerwonych.

Nie wiadomo jeszcze jak do stanowiska Piasta ustosunkuje się Górnik. Wątpliwe jednak, by zabrzanie zrezygnowali z niemal pewnych trzech punktów (walkower), gdy walczą o mistrzostwo Polski. W poniedziałek natomiast Komisja Ligi podejmie ostateczne decyzje co do ukarania obu śląskich klubów.

Czy mecz Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze powinien zostać dokończony?