To, że Arkadiusz Reca przeniesie się z Płocka do Bergamo, przestało być tajemnicą we wtorek. Wówczas Wisła poinformowała, że porozumiała się z Atalantą w sprawie warunku transferu, a transakcję od finalizacji dzieliły tylko badania medyczne.
W sobotę przed południem reprezentujący piłkarza Marcin Kubacki poinformował, że testy wypadły pomyślnie i jego klient został zawodnikiem Atalanty. Chwilę później pozyskaniem Polaka pochwalił się też klub.
Transfer dopięty Arkadiusz Reca nowym zawodnikiem @Atalanta_BC Gratulujemy i życzymy powodzenia Arku pic.twitter.com/SiTWZA9NNI
— topgoal (@topgoalpl) 9 czerwca 2018
Nuovi arrivi in casa #Atalanta!
— Atalanta B.C. (@Atalanta_BC) 9 czerwca 2018
#EuAtalanta#GoAtalantaGopic.twitter.com/0WWdJCXXBt
Wisła zarobi na Recy ok. 4 mln euro, a to oznacza, że młody obrońca został najdroższym piłkarzem w historii płockiego klubu. Do tej pory statusem tym cieszył się Ireneusz Jeleń, którego w 2006 roku Wisła sprzedała AJ Auxerre za 950 tys. euro. Do tego klub ma zagwarantowany procent zysku z kolejnego transferu z udziałem Recy.
Transfer Recy pokazuje, że stawiając na promocję młodych Polaków, płocczanie objęli słuszną strategię i ułatwi Wiśle dalszą pracę. "Informacja o Arku zmieniała niektórym wyobrażenie o Wiśle. Chciałbym zaznaczyć ze klub nie zmienia strategii (nie będzie przepłacał zawodników). Klub chce zapewnić odpowiednie warunki i jakość treningu aby w przyszłości mogli zarabiać więcej. Są w klubie inne potrzeby" - tak przejście Recy do Atalanty skomentował Łukasz Masłowski, dyrektor sportowy Wisły.
Informacja o Arka zmieniała niektórym wyobrażenie o Wiśle. Chciałbym zaznaczyć ze klub nie zmienia strategi( nie będzie przepłacał zawodników ) klub chce zapewnić odpowiednie warunki i jakość treningu aby w przyszłości mogli zarabiać więcej. Są w klubie inne potrzeby.
— Łukasz Masłowski (@Maslo1981) 5 czerwca 2018
Reca był zawodnikiem Wisły od czerwca 2015 roku. Rozegrał dla niej łącznie 94 spotkania, w których strzelił 19 goli, a przy 10 bramkach asystował. Początkowo był skrzydłowym, a jako obrońca zaczął grać dopiero we wrześniu ubiegłego roku.
Atalanta to siódmy zespół minionego sezonu Serie A. Od czerwca 2016 roku trenerem drużyny jest Gian Piero Gasperini, który konsekwentnie stawia na ustawienie z trzema środkowymi obrońcami i dwoma wahadłowymi pomocnikami. Reca jest przewidziany do gry na lewym wahadle - w minionym sezonie najczęściej na tej pozycji występował Robin Gosens. Konkurent Polaka to 23-letni Niemiec, który trafił do Bergamo przed rokiem z holenderskiego Heraclesa Almelo.
Reca będzie piętnastym (!) Polakiem w Serie A i trzecim zawodnikiem Lotto Ekstraklasy, który latem przeniósł się do Serie A. Wcześniej Arkę Gdynia na Empoli zamienił Michał Marcjanik, a Krzysztof Piątek przeszedł z Cracovii do Genoi. A w minionym sezonie klubami włoskiej ekstraklasy związani byli Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn), Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński (obaj SSC Napoli), Łukasz Skorupski (AS Roma), Bartosz Bereszyński, Dawid Kownacki, Karol Linetty (wszyscy Sampdoria Genua), Bartłomiej Drągowski(ACF Fiorentina), Paweł Jaroszyński, Mariusz Stępiński (obaj Chievo Werona), Bartosz Salamon, Thiago Cionek (obaj SPAL 2013).
ZOBACZ WIDEO Polska - Chile. Robert Lewandowski wskazuje mankamenty kadry. "To nie był dobry mecz, ale..."
Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)
4 mln euro za Rece to Mistrzostwo Swiata