El. LE: udana poprawka Rangers FC. Remis klubu Łukasza Cieślewicza

Piłkarze Rangers FC zaczęli zmazywać plamę po zeszłorocznej kompromitacji w Lidze Europy. Szkoci pokonali 2:0 FK Shkupi w pierwszej rundzie eliminacji. Adrian Cieślewicz zagrał w bezbramkowym meczu B36 Torshavn z OFK Titograd.

Rangers FC Getty Images / Jan Kruger / Rangers FC
Swoje mecze wygrali przedstawiciele Ekstraklasy. Górnik Zabrze pokonał 1:0 Zarię Balti dzięki trafieniu swojego najlepszego napastnika Igora Angulo w końcówce regulaminowego czasu. Lech Poznań wystrzelał się dla odmiany na początku spotkania i za sprawą dubletu Christiana Gytkjaera zwyciężył 2:0 z Gandzasarem Kapan. Jeżeli Kolejorz utrzyma zaliczkę w rewanżu jego przeciwnikiem będzie najpewniej Szachtior Soligorsk, który wygrał spotkanie na wyjeździe z Connah's Quay Nomads FC 3:1. Podobnie dobra jest sytuacja AS Trencin po zwycięstwie 2:0 na terenie Buducnostu Podgorica. Słowacy mogą zmierzyć się w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy z Górnikiem.

Rok temu Rangers FC skompromitował się w rywalizacji z Progresem Niedercorn i już po dwóch meczach z klubem z Luksemburga pożegnał się z Ligą Europy. Długo czekał na możliwość poprawienia się. W czwartek Szkoci podjęli FK Shkupi. Rangersi wyraźnie przeważali w starciu z zespołem z Macedonii. W statystyce strzałów prowadził 20:4, a w uderzeniach celnych 7:0. Piłka znalazła się w bramce przyjezdnych dwukrotnie, a umieścili ją tam Jamie Murphy i James Tavernier.

Tre Fiori to pierwszy klub z San Marino, który awansował w europejskich pucharach. Tydzień temu utrzymał przewagę wywalczoną na własnym stadionie i wyeliminował walijski Bala Town. Drugim przeciwnikiem Tre Fiori jest Rudar Velenje. Słoweńcy pozbawili rewelację rundy wstępnej nadziei na kolejny sukces. Po dwóch trafieniach Dominika Radicia prowadzili 2:0, a kiedy w punktowanie przeciwnika do stanu 7:0 włączyli się inni piłkarze Rudaru, stało się jasne, że to on gra dalej. Krótka, ale historyczna przygoda Tre Fiori dobiega końca.

Adeleke Akinyemi strzelił trzy gole w 16 minut dla FK Ventspils w meczu z Luftetari Gjirokastra. Nie pobił wyniku Jakuba Świerczoka, który w eliminacjach Ligi Mistrzów zdobył hat-tricka w siedem minut, ale w podobnym stopniu pomógł drużynie z Łotwy w odniesieniu zwycięstwa z Albańczykami. Pierwszego gola Nigeryjczyk strzelił z rzutu karnego, drugiego w sytuacji sam na sam po podaniu z głębi pola, a trzeciego po wrzutce z rzutu wolnego. Krótko przed przerwą Akinyemi dorzucił na swoje konto czwarte trafienie i ustalił wynik na 5:0.

Rykoszet pomógł Piunikowi Erywan wygrać 1:0 z Vardarem Skopje. Po uderzeniu Petrosa Avetisjana piłka odbiła się szczęśliwie o nóg Mohameda Konate. Piunnik jest blisko wyeliminowania trzeciego przeciwnika z Macedonii w swojej historii. W 2004 roku pokonał Pobedę Prilep, natomiast blisko dekadę później Teteks Tetowo.

Łukasz Cieślewicz strzelił gola dla B36 Torshavn w obu meczach z St. Joseph's i w sporej mierze dzięki niemu drużyna z Wysp Owczych rywalizuje z OFK Titograd w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy. W czwartek Polak spędził na murawie 90 minut, ale zapisał się w protokole meczowym jedynie żółtą kartką. Gola nie zdobył podobnie jak inni zawodnicy obecni na boisku. Przed rewanżem w Czarnogórze jest bezbramkowo.