El. LE: bramka Kamila Wilczka. Zenit Sankt Petersburg wrócił z zaświatów

Kamil Wilczek strzelił gola na 2:1 w meczu Broendby IF ze Spartakiem Subotica. Arkadiusz Reca zadebiutował w Atalancie BC. Wściekłym pościgiem popisał się Zenit Sankt Petersburg.

Kamil Wilczek Newspix / Łukasz Skwiot / Na zdjęciu: Kamil Wilczek
Do Kamila Wilczka należało ostatnie słowo w potyczce ze Spartakiem Subotica. Napastnik Broendby IF strzelił gola na 2:1 w 93. minucie. Wilczek otrzymał podanie na wolne pole i przelobował jedynego obrońcę, który był w stanie zatrzymać piłkę zanim znajdzie się w opuszczonej bramce. Wilczek dostał od trenera dwa kwadranse i wykorzystał ten czas efektywnie. Zdobył czwartego gola w sezonie, a pierwszego w tegorocznych pucharach. Broendby awansowało do decydującej rundy eliminacji Ligi Europy. Jego przeciwnikiem będzie KRC Genk, czyli zespół Jakuba Piotrowskiego.

Zgodnie z zapowiedziami trenera Gian Piero Gasperiniego i włoskich mediów Arkadiusz Reca dostał szansę zaprezentowania się w rewanżu z Hapoelem Hajfa. Polak zagrał 90 minut w swoim debiucie w Atalancie BC i w europejskich pucharach. Jego drużyna miała przewagę 4:1 już po występie w Izraelu. Powiększyła ją na własnym terenie o dwa gole. Interesująco zapowiada się walka napastników o miejsce w jedenastce Gasperiniego. Do siatki Hapoelu trafili Duvan Zapata oraz Andreas Cornelius.

Tydzień temu kompromitujące porażki 0:4 ponieśli Zenit Sankt Petersburg i Feyenoord Rotterdam. Kibice zastanawiali się, czy którąś z tych drużyn stać na wściekły pościg i dogonienie przeciwnika w rewanżu. Małego cudu udało się dokonać Zenitowi, który wygrał 8:1 swój drugi mecz z Dinamem Mińsk.

Rosjanie byli dwukrotnie w piłkarskich zaświatach i potrafili wrócić z nich do świata żywych. W regulaminowym czasie zostało im 25 minut na zdobycie trzech bramek. Zadanie wykonali w 13 minut. W dogrywce pozwolili gościom na odpowiedź, przez co pozostało im 21 minut na strzelenie kolejnych dwóch goli. Także tym razem dopięli swego. Zenit pokazał hart ducha i zmazał plamę po najwyższej porażce w pucharach od 30 lat. Śladem Zenitu nie poszedł Feyenoord, który zremisował u siebie 1:1 z pogromcą Górnika Zabrze - AS-em Trencin. Holendrzy znaleźli się ekspresowo poza pucharami.

Interesujące były okoliczności awansu FCSB Bukareszt i Besiktasu Stambuł. Rumuni uratowali się przed odpadnięciem w doliczonym czasie meczu z Hajdukiem Split, kiedy to Harlem Gnohere zdobył gola na 2:1. Z kolei Besiktas wyciągnął spod topora Alvaro Negredo, który trafił na 1:2 w 90. minucie pojedynku z Lask Linz. Specjalistą od dogrywek staje się Burnley FC. Przedstawiciel Premier League potrzebował dodatkowych 30 minut w obu dotychczasowych rywalizacjach. Tym razem wykończył zmęczonych zawodników Istanbul Basaksehir.

Sigmie Ołomuniec udała się podróż do Kazachstanu. Już w 19. minucie wyszła na prowadzenie. Najsprytniejszy w polu karnym Kajratu Ałmaty był Martin Nespor. Były napastnik Piasta Gliwice i KGHM Zagłębia Lubin strącił piłkę do siatki po wrzucie z autu. Sigma miała w tym momencie już trzy gole przewagi nad Kajratem i była pewna awansu. Czesi wygrali to spotkanie 2:1, a jego ozdobą był gol z rzutu wolnego Davida Houski. Kajrat było stać tylko na trafienie honorowe, a rewanż kończył w podwójnym osłabieniu.

Pierwszy mecz AEK-u Larnaka ze Sturmem Graz zakończył się a atmosferze skandalu. Trafiony przedmiotem w głowę sędzia asystent upadł na murawę i zalał się krwią. Wygrała 2:0 drużyna z Cypru. W rewanżu na swoim stadionie potwierdziła wyższość nad Austriakami, którzy w tegorocznych pucharach przegrali wszystkie cztery mecze. AEK rozbił ich na pożegnanie 5:0, a trzy bramki były dziełem Ivana Trickovskiego. Były zawodnik Legii Warszawa strzelił w tegorocznych eliminacjach Ligi Europy już sześć goli.