El. LE: bramka Kamila Wilczka. Zenit Sankt Petersburg wrócił z zaświatów

Kamil Wilczek strzelił gola na 2:1 w meczu Broendby IF ze Spartakiem Subotica. Arkadiusz Reca zadebiutował w Atalancie BC. Wściekłym pościgiem popisał się Zenit Sankt Petersburg.

Kamil Wilczek Newspix / Łukasz Skwiot / Na zdjęciu: Kamil Wilczek
Do Kamila Wilczka należało ostatnie słowo w potyczce ze Spartakiem Subotica. Napastnik Broendby IF strzelił gola na 2:1 w 93. minucie. Wilczek otrzymał podanie na wolne pole i przelobował jedynego obrońcę, który był w stanie zatrzymać piłkę zanim znajdzie się w opuszczonej bramce. Wilczek dostał od trenera dwa kwadranse i wykorzystał ten czas efektywnie. Zdobył czwartego gola w sezonie, a pierwszego w tegorocznych pucharach. Broendby awansowało do decydującej rundy eliminacji Ligi Europy. Jego przeciwnikiem będzie KRC Genk, czyli zespół Jakuba Piotrowskiego.

Zgodnie z zapowiedziami trenera Gian Piero Gasperiniego i włoskich mediów Arkadiusz Reca dostał szansę zaprezentowania się w rewanżu z Hapoelem Hajfa. Polak zagrał 90 minut w swoim debiucie w Atalancie BC i w europejskich pucharach. Jego drużyna miała przewagę 4:1 już po występie w Izraelu. Powiększyła ją na własnym terenie o dwa gole. Interesująco zapowiada się walka napastników o miejsce w jedenastce Gasperiniego. Do siatki Hapoelu trafili Duvan Zapata oraz Andreas Cornelius.

Tydzień temu kompromitujące porażki 0:4 ponieśli Zenit Sankt Petersburg i Feyenoord Rotterdam. Kibice zastanawiali się, czy którąś z tych drużyn stać na wściekły pościg i dogonienie przeciwnika w rewanżu. Małego cudu udało się dokonać Zenitowi, który wygrał 8:1 swój drugi mecz z Dinamem Mińsk.

Rosjanie byli dwukrotnie w piłkarskich zaświatach i potrafili wrócić z nich do świata żywych. W regulaminowym czasie zostało im 25 minut na zdobycie trzech bramek. Zadanie wykonali w 13 minut. W dogrywce pozwolili gościom na odpowiedź, przez co pozostało im 21 minut na strzelenie kolejnych dwóch goli. Także tym razem dopięli swego. Zenit pokazał hart ducha i zmazał plamę po najwyższej porażce w pucharach od 30 lat. Śladem Zenitu nie poszedł Feyenoord, który zremisował u siebie 1:1 z pogromcą Górnika Zabrze - AS-em Trencin. Holendrzy znaleźli się ekspresowo poza pucharami.

Interesujące były okoliczności awansu FCSB Bukareszt i Besiktasu Stambuł. Rumuni uratowali się przed odpadnięciem w doliczonym czasie meczu z Hajdukiem Split, kiedy to Harlem Gnohere zdobył gola na 2:1. Z kolei Besiktas wyciągnął spod topora Alvaro Negredo, który trafił na 1:2 w 90. minucie pojedynku z Lask Linz. Specjalistą od dogrywek staje się Burnley FC. Przedstawiciel Premier League potrzebował dodatkowych 30 minut w obu dotychczasowych rywalizacjach. Tym razem wykończył zmęczonych zawodników Istanbul Basaksehir.

Sigmie Ołomuniec udała się podróż do Kazachstanu. Już w 19. minucie wyszła na prowadzenie. Najsprytniejszy w polu karnym Kajratu Ałmaty był Martin Nespor. Były napastnik Piasta Gliwice i KGHM Zagłębia Lubin strącił piłkę do siatki po wrzucie z autu. Sigma miała w tym momencie już trzy gole przewagi nad Kajratem i była pewna awansu. Czesi wygrali to spotkanie 2:1, a jego ozdobą był gol z rzutu wolnego Davida Houski. Kajrat było stać tylko na trafienie honorowe, a rewanż kończył w podwójnym osłabieniu.

Pierwszy mecz AEK-u Larnaka ze Sturmem Graz zakończył się a atmosferze skandalu. Trafiony przedmiotem w głowę sędzia asystent upadł na murawę i zalał się krwią. Wygrała 2:0 drużyna z Cypru. W rewanżu na swoim stadionie potwierdziła wyższość nad Austriakami, którzy w tegorocznych pucharach przegrali wszystkie cztery mecze. AEK rozbił ich na pożegnanie 5:0, a trzy bramki były dziełem Ivana Trickovskiego. Były zawodnik Legii Warszawa strzelił w tegorocznych eliminacjach Ligi Europy już sześć goli.

III runda eliminacji Ligi Europy:

Kajrat Ałmaty - Sigma Ołomuniec 1:2 (0:1)

Pierwszy mecz: 2:0. Awans: AEK Larnaka

HJK Helsinki - Olimpija Ljubljana 1:4 (0:1)
0:1 - Abass 21'
0:2 - Avramovskij 73'
0:3 - Rafinha 76'
1:3 - Chrisantus 86'
1:4 - Brkić (k.) 90'

Pierwszy mecz: 0:3. Awans: Olimpija

Universitatea Craiova - RB Lipsk 1:1 (0:1)

Pierwszy mecz: 2:5. Awans: Torpedo

APOEL Nikozja - Hapoel Beer Szewa 3:1 (0:1)
0:1 - Basat 19'
1:1 - Caju 64'
2:1 - Souza 80'
3:1 - Souza 90'

Pierwszy mecz: 2:2. Awans: APOEL

FC Midtjylland - New Saints FC 3:1 (1:1)

Pierwszy mecz: 0:0. Awans: Molde FK

Zenit Sankt Petersburg - Dinamo Mińsk 8:1 pd. (1:0, 4:0, 4:1)

Pierwszy mecz: 0:4. Awans: Olympiakos

Maccabi Tel Awiw - Piunik Erywan 2:1 (0:1)
0:1 - Vojnov 10'
1:1 - Micha 55'
2:1 - Atar 68'

Pierwszy mecz: 0:0. Awans: Maccabi

Dinamo Brześć - Apollon Limassol 1:0 (0:0)

Pierwszy mecz: 0:1. Awans: Besiktas

Football 1991 Dudelange - Legia Warszawa 2:2 (2:1)
1:0 - Stumpf 8'
2:0 - Stelvio 17'
2:1 - Kante 30'
2:2 - Kante 86'

Pierwszy mecz: 2:1. Awans: F91 Dudelange

HSK Zrinjski Mostar - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:1)
0:1 - Keseru 24'
1:1 - Bilbija 90'

Pierwszy mecz: 0:1. Awans: Ludogorec

Broendby IF - Spartak Subotica 2:1 (0:0)

Pierwszy mecz: 0:2. Awans: KRC Genk

KAA Gent - Jagiellonia Białystok 3:1 (1:0)
1:0 - Awoniyi 13'
1:1 - Pospisil 55'
2:1 - Jaremczuk 84'
3:1 - David 89'

Pierwszy mecz: 1:0. Awans: KAA Gent

Feyenoord Rotterdam - AS Trencin 1:1 (1:1)
1:0 - Botteghin 8'
1:1 - Mance 9'

Pierwszy mecz: 0:4. Awans: AS Trencin

Rapid Wiedeń - Slovan Bratysława 4:0 (1:0)

Pierwszy mecz: 0:0. Awans: FCSB

Partizan Belgrad - FC Nordsjaelland 3:2 (2:1)
0:1 - Olsen 9'
1:1 - Miletić 11'
2:1 - Janković 30'
3:1 - Marković 35'
3:2 - Amon 76'

Pierwszy mecz: 2:1. Awans: Partizan

Rosenborg Trondheim - Cork City 3:0 (2:0)
1:0 - Serbecić 26'
2:0 - Soderlund 34'
3:0 - Trondsen 57'

Pierwszy mecz: 2:0. Awans: Rosenborg

Girondins Bordeaux - FK Mariupol 2:1 (0:0)
1:0 - Poundje 54'
2:0 - Sankhare 56'
2:1 - Fomin 66'

Pierwszy mecz: 3:1. Awans: Girondins

Burnley FC - Istanbul Basaksehir 1:0 pd. (0:0, 1:0, 1:0)
1:0 - Cork 98'

Pierwszy mecz: 0:0. Awans po dogrywce: Burnley FC

HNK Rijeka - Sarpsborg 0:1 (0:0)
0:1 - Mortensen 83'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Sarpsborg

Valur Reykjavik - Sheriff Tyraspol 2:1 (1:0)

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Zoria

Oglądaj mecz Real Betis - Sevilla FC na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Broendby IF awansuje do fazy grupowej Ligi Europy?