Lech Poznań triumfatorem Remes Pucharu Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Lech Poznań triumfatorem Remes Pucharu Polski. Zespół Franciszka Smudy pokonał w finale Ruch Chorzów 1:0 dzięki trafieniu Sławomira Peszko w 51. minucie. Widowisko stało jednak na bardzo niskim poziomie. Kolejorz bez trudu obronił jednobramkową przewagę, natomiast Niebiescy byli kompletnie bezradni w ofensywie.

W pierwszej połowie oba zespoły stworzyły znikomą ilość sytuacji strzeleckich i kibice nie doświadczyli zbyt wielu emocji. Jako pierwsi groźnie zaatakowali podopieczni Waldemara Fornalika. W 11. minucie po świetnej centrze Marcina Nowackiego, fatalnie spudłował Remigiusz Jezierski, który uderzał głową.

Jedenaście minut później sędzia Tomasz Mikulski popełnił błąd, karząc Tomasza Bandrowskiego żółtą kartką za rzekome symulowanie faulu. Tymczasem cała sytuacja powinna zakończyć się rzutem karnym, bowiem pomocnik Lecha został sfaulowany przez Ariela Jakubowskiego.

Kolejorz miał kilka szans, zwłaszcza po stałych fragmentach gry, jednak próżno szukać okazji, po której ekipa Franciszka Smudy mogłaby otworzyć wynik.

Druga część spotkania nie różniła się zasadniczo od pierwszej, ale spore znaczenie miał jej początek. Tuż po wznowieniu gry do zdecydowanej ofensywy ruszyli poznaniacy i w 51. minucie udało im się zdobyć gola. Po kombinacyjnej akcji, Hernan Rengifo idealnie podał do Sławomira Peszko, a ten trafił do siatki płaskim strzałem z ostrego kąta. Krzysztof Pilarz miał mało czasu na reakcję i nie zdołał sięgnąć piłki.

Trener Waldemar Fornalik natychmiast zareagował na to zdarzenie i dokonywał zmian. Na boisku pojawili się Artur Sobiech, Łukasz Janoszka oraz Gabor Straka. Żaden z nich jednak nie wniósł do gry Niebieskich nic znaczącego. Już do końca rywalizacji chorzowianie nie stworzyli ani jednej sytuacji, po której mógłby paść gol wyrównujący. Lech z kolei nie forsował tempa i zupełnie nie kwapił się do podwyższenia wyniku. Minuty mijały, a poznaniacy ze spokojem utrzymywali skromną przewagę.

Kompletna bezradność Ruchu, a co za tym idzie spokojna gra Kolejorza sprawiły, że tegoroczny finał Remes Pucharu Polski był jednym z najnudniejszych w ostatnich latach. Mecz toczony w wolnym, jednostajnym tempie, ze znikomą ilością sytuacji strzeleckich, nie mógł zadowolić publiczności, która w liczbie 25 tysięcy pojawiła się na Stadionie Śląskim.

Co ciekawe, Niebiescy po raz piąty brali udział w finale Pucharu Polski, który rozegrano w Chorzowie i... po raz piąty schodzili z boiska pokonani. Lech natomiast odnotował piąty triumf w walce o krajowe trofeum. Poprzednio ta sztuka udała mu się w sezonie 2003/2004, gdy wygrał w ostatecznej rozgrywce z Legią Warszawa.

Ruch Chorzów - Lech Poznań 0:1 (0:0)

0:1 - Peszko 51'

Ruch Chorzów: Pilarz - Jakubowski, Adamski, Grodzicki, Brzyski, Grzyb, Baran, Pulkowski (77' Straka), Nowacki (55' Sobiech), Balaz, Jezierski (65' Janoszka).

Lech Poznań: Turina - Kikut, Arboleda, Tanevski, Henriquez, Peszko (89' Wilk), Murawski, Stilić (73' Injac), Bandrowski, Lewandowski (90+1' Djurdjević), Rengifo.

Żółte kartki: Jezierski, Grodzicki (Ruch) oraz Bandrowski, Tanevski, Turina (Lech).

Sędzia: Tomasz Mikulski (Lublin).

Widzów: 25 000.