Ligue 1: Koronacja Bordeaux odłożona, Jeleń zapewnił zwycięstwo Auxerre

Mistrza Francji w sezonie 2008/09 poznamy dopiero po ostatniej kolejce. Piłkarze Girondins Bordeaux utrzymali jednak 3-punktową przewagę nad Olympique Marsylia i sukces mają na wyciągnięcie ręki. 3. miejsce w tabeli zapewnił sobie w sobotę Olympique Lyon.

W tym artykule dowiesz się o:

Duży krok na drodze do mistrzowskiego tytułu postawili w sobotę zawodnicy Girondins Bordeaux. Odnieśli dziesiąte z rzędu zwycięstwo, tym razem ogrywając AS Monaco 1:0. Gola na wagę cennych trzech punktów zdobył dla gospodarzy w 35. minucie Marouane Chamakh. Marokańczyk wyskoczył najwyżej w polu karnym po dośrodkowaniu z rzutu wolnego i strzałem głową skierował piłkę do bramki. Żyrondyści po 37. kolejce utrzymali się na czele tabeli i tylko katastrofa może odebrać im upragnione pierwsze miejsce w rozgrywkach.

Szansy na wywalczenie mistrzowskiego tytułu nie stracili jednak piłkarze Olympique Marsylia. Podopieczni Erica Geretsa wygrali na wyjeździe z niepokonaną w poprzednich sześciu kolejkach drużyną AS Nancy. Starcie tych klubów było wyrównane, a o końcowym sukcesie zadecydowała lepsza skuteczność gości. Oba zespoły oddały cztery celne strzały na bramkę rywala, ale to golkiper AS Nancy Damien Gregorini dwukrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki, podczas gdy jego koledzy z drużyny tylko raz pokonali Steve'a Mandandę. Po 37. kolejce OM wciąż traci do lidera 3 punkty i teoretycznie zachował szansę na zwycięstwo w rozgrywkach. W przyszłym tygodniu będzie musiał pokonać Rennes i liczyć na porażkę Bordeaux z SM Caen.

3. miejsce w sezonie 2008/09 zajmie Olympique Lyon. Zespół Claude Puela w meczu 37. kolejki ograł broniącą się przed spadkiem drużynę SM Caen. Na Stade Gerland gospodarze do przerwy prowadzili 1:0, gola w 36. minucie z rzutu karnego strzelił Juninho. W drugiej połowie udokumentowali swoją wyraźną przewagę kolejnymi trafieniami, na listę strzelców wpisali się jeszcze Sidney Govou oraz Karim Benzema, gości stać było tylko na zdobycie honorowego gola. OL wygrał 3:1 i zapewnił sobie start w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Aż cztery drużyny liczą się w walce o pozostałe miejsca, gwarantujące grę w europejskich pucharach. W sobotę swoje spotkania z niżej notowanymi rywalami zgodnie z oczekiwaniami wygrały Tuluza, Lille OSC oraz Stade Rennes, niespodziewanie punkty stracili tylko gracze Paris Saint Germain. Stołeczny klub przegrał na wyjeździe z Valenciennes - drużyną prowadzoną przez Antoine Kombouare - trenera, który w przyszłym sezonie prawdopodobnie obejmie posadę trenera PSG. I choć stracił szansę na grę w Lidze Mistrzów, aktualnie plasuje się na 5. pozycji i wciąż liczy się w walce o prawo gry w Lidze Europejskiej.

Szósty mecz z rzędu wygrało Auxerre. Podopieczni Jeana Fernandeza podejmowali na Stade de l'Abbé-Deschamps AS Saint Etienne. Ponownie bohaterem AJA został Ireneusz Jeleń. Polak, który w poprzednich czterech spotkaniach strzelił aż 5 bramek, zdobył w tym pojedynku jedynego gola (zanotował czternaste trafienie w bieżących rozgrywkach). W 60. minucie wykorzystał błąd obrońców, dopadł w polu karnym do piłki i popisał się mocnym, precyzyjnym uderzeniem, nie dając szans bramkarzowi. Po 37. kolejce Auxerre umocniło się a 8. pozycji w tabeli, St Etienne z kolei znalazło się już w strefie spadkowej. W przyszłym tygodniu zespół ten zmierzy się z Valenciennes i nie będzie mógł sobie pozwolić na kolejną porażkę, jeśli chce zachować szansę na pozostanie w Ligue 1.

W sobotę nadzieję na uniknięcie degradacji do niższej klasy rozgrywkowej praktycznie straciła natomiast inna drużyna. Kilka tygodni temu poznaliśmy pierwszego spadkowicza - Le Havre, a na 99% dołączy do niego kolejny beniaminek - FC Nantes. Podopieczni Elie Baupa przegrali z FC Sochaux i uratować przed spadkiem może ich tylko nieprawdopodobnie wysokie zwycięstwo z AJ Auxerre w połączeniu z korzystnymi rezultatami innych spotkań.