Towarzysko: Szkoci za słabi na Portugalię

Portugalia lepsza od Szkocji. W towarzyskim meczu rozegranym w Glasgow mistrzowie Europy pewnie wygrali 3:1. Gole dla zwycięzców strzelili Helder Costa, Eder i Bruma. Honorowym trafieniem małą chwilę radości dał gospodarzom Naismith.

Dominik Polesiński
piłkarze reprezentacji Portugalii Newspix / Michal Nowak / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Portugalii

- Nie ma dla mnie gier towarzyskich. Są po prostu mecze, w których zdobywa się punkty, albo nie. Chcemy po prostu wygrać - twierdził przed meczem trener Portugalii Fernando Santos. Słowa okazały się tylko słowami, bowiem na Hampden Park w Glasgow wystawił rezerwowy skład i jego zespół nie swoją grą nie porwał trybun. Inna sprawa, że cel osiągnął.

Pierwszą połowę rozegrano w typowym towarzyskim klimacie. Piłka sennie poruszała się po boisku, a groźnych akcji prawie nie było. Na uwagę zasłużył chytrze rozegrany rzut wolny przez Szkotów. Krótkie podanie na prawe skrzydło do Calluma McGregora, który bardzo mocno posłał piłkę w pole karne. Centrę przeciął Sergio Oliveira i o mały włos, a zdobyłby gola samobójczego. Portugalię uratowała tylko intuicyjna interwencja Beto. Goście odpowiedzieli przed przerwą. W 42. minucie ostrzeżenie gospodarzom wysłał Eder (atomowy strzał szkocki bramkarz odbił do boku), a 60 sekund później Portugalia już prowadziła. Płaskie podanie spod linii końcowej wzdłuż bramki wykorzystał Helder Costa i na wślizgu wcisnął piłkę do siatki.

Druga połowa to nieśmiałe ataki Szkotów. Gospodarze jednak ani przez moment nie zbliżyli się do wyrównania. Ich akcje Portugalia rozbijała daleko od pola karnego. W 74. minucie padł drugi gol. Wprowadzony z ławki Renato Sanches piękną centrą z rzutu wolnego znalazł Edera. Przy strzale głową bramkarz nawet nie drgnął.

Minęło 10 minut, a goście cieszyli się z kolejnego gola. Do siatki strzałem w górny róg trafił Bruma. W doliczonym czasie gry gospodarze mieli małą chwilę radości. Sytuację sam na sam wykorzystał Steven Naismith.

Szkocja - Portugalia 1:3 (0:1)
0:1 - Helder Costa 43'
0:2 - Eder 74'
0:3 - Bruma 84'
1:3 - Steven Naismith 90+3'

Reprezentacja Szkocji: Craig Gordon - Stephen O'Donnell, Jack Hendry, Scott McKenna, Andrew Robertson, John McGinn (67' Graeme Shinnie), James Forrest, Stuart Armstrong (77' Kevin McDonald), Callum McGregor, Steven Naismith, Oliver McBurnie (76' Gary Mackay-Steven).

Reprezentacja Portugalii: Beto (86' Caludio Ramos) - Kevin Rodrigues, Luis Neto, Ruben Dias (57' Pedro Mendes), Cedric Soares, Danilo Pereira (90+1' William Carvalho), Sergio Oliveira (56' Renato Sanches), Bruno Fernandes (68' Gedson Fernandes), Bruma (90+1' Rafa Silva), Helder Costa, Eder.

Żółte kartki: Oliveira (Portugalia).