Fortuna I liga: smutne debiuty trenerów. Sandecja pozostaje wiceliderem

GKS Katowice przegrał 0:2 ze Stalą Mielec, a Garbarnia Kraków 1:3 z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Piłkarze obu klubów pracowali w tym tygodniu z nowymi trenerami. Sandecja Nowy Sącz umacnia swoją twierdzę.

Dariusz Dudek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Dariusz Dudek
Stadion Stali Mielec wydawał się być dobrym miejscem na debiut Dariusza Dudka na ławce GKS-u Katowice. Ekipa z Podkarpacia nie potrafiła do piątku wygrać meczu na własnym terenie. Dopiero szósta próba Stali zakończyła się powodzeniem. Trenerowi Arturowi Skowronkowi spadł kamień z serca po raz pierwszy po golu Grzegorza Tomasiewicza, a po raz drugi, gdy Andreja Prokić ustalił wynik na 2:0 w 88. minucie. Ostatnie słowo należało do piłkarza, który latem przeprowadził się z Katowic do Mielca. Po porażce GKS pozostał w strefie spadkowej.

W roli trenera Garbarni Kraków debiutował Bogusław Pietrzak. Wszedł w ciasne buty, ponieważ zastąpił Mirosława Hajdę, który awansował z zespołem ze stolicy Małopolski spoza szczebla centralnego na zaplecze Lotto Ekstraklasy. Pietrzakowi nie udało się przerwać pasma porażek swojego zespołu, choć spotkanie z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza rozpoczęło się dobrze dla jego podopiecznych.

W 57. minucie beniaminek wyszedł na prowadzenie dzięki strzałowi Mateusza Węsierskiego. Garbarnia nie potrafiła w tym momencie zamurować dostępu do własnej bramki i powstrzymać rozdrażnionego przeciwnika. Pomarańczowi wyrównali pięć minut później, a następnie poszli za ciosem i zwyciężyli 3:1. Bruk-Bet jest niepokonany od czterech meczów i oddala się od strefy spadkowej. Wygrana w Krakowie to jego dotychczas najwyższa w lidze. O wcześniejszych wiktoriach decydowała jedna bramka. Najlepszy strzelec niecieczan Vladislavs Gutkovskis trafił do siatki po raz szósty w sezonie i jest w klasyfikacji strzelców za tylko jednym zawodnikiem, rodakiem Valerijsem Sabalą.

Sandecja Nowy Sącz wygrała 2:0 z Wigrami Suwałki i obroniła pozycję wicelidera. Podopieczni Tomasza Kafarskiego mają bilans cztery zwycięstwa i dwa remisy na własnym stadionie. W domu zdobyli 14 z możliwych 18 punktów. Dobrze dysponowany bramkarz Marek Kozioł zachował czyste konto w pięciu z sześciu tych meczów. Po przeciwnej stronie boiska dobrze prezentuje się ostatnio Damian Chmiel. W piątek zdobył trzeciego gola w sezonie. Więcej spośród zawodników Sandecji strzelił tylko Maciej Małkowski.