WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Cracovia broni się przed zarzutami kibiców. "To standardowy element zarządzania płynnością finansową"

Kibice zarzucili Januszowi Filipiakowi, że Cracovia udziela pożyczek jego Comarchowi. "To standardowy element zarządzania płynnością finansową" - odpowiada klub i twierdzi, że dzięki temu zarobił ok. 800 tys. zł.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Janusz Filipiak

Kibice Cracovii protestują od 25 września, kiedy w czasie meczu z Wisłą Płock (3:1) kolportowali ulotkę z oświadczeniem, w treści którego skrytykowali działania zarządu z Januszme Filipiakiem na czele i domagali się zmian w sposobie zarządzania klubem. Więcej o tym TUTAJ.

Począwszy od kolejnego domowego spotkania, fani Pasów rozdają już profesjonalnie wydany "Głos kibola" - kilkustronicowy "biuletyn informacyjny kibiców, którym zależy". Tematem najnowszego, przygotowanego z okazji niedzielnego meczu z Lechem Poznań (1:0), numeru było ujawnienie faktu, iż MKS Cracovia SSA, a w ramach której działają sekcje piłkarska i hokejowa Pasów, udziela pożyczek Comarchowi SA, który jest jej większościowym udziałowcem.

W tekście "Cracovia udziela Comarchowi milionowe pożyczki!!!" czytamy, że "do intrygującej sytuacji w inżynierii finansowej Cracovii dochodzi w 2014 roku. (…) Cracovia zawiera umowy pożyczki z Comarch SA oraz dwiema innymi spółkami zależnymi, na podstawie których MKS Cracovia SSA pożycza 4,5 mln zł Comarchowi oraz 1,4 mln zł spółkom zależnym!".

W latach 2016 i 2017 klub udzielił Comarchowi kolejnych pożyczek. "W dniach 17 sierpnia 2016 oraz 19 października 19 roku Cracovia udzieliła spółce Comarch pożyczek w kwotach: 1 mln euro oraz 2,1 mln zł! Poza tym przedłużono terminy płatności pożyczek udzielonych w 2014 roku na kwotę 1,4 mln zł spółkom zależnym Comarch SA" - czytamy.

"W dniu 16 sierpnia 2017 roku MKS Cracovia SSA udzieliła spółce Comarch pożyczkę w kwocie 1,5 mln euro, która została spłacona w dniu 21 grudnia 2017 roku i w dniu 22 grudnia 2017 roku udzieliła spółce Comarch kolejną pożyczkę w kwocie 1,75 mln euro z terminem spłaty do 22 grudnia 2022 roku. (…) Cracovia jako pierwszy klub sportowy w historii rozwija się w branży pożyczek-chwilówek" - kończą gorzko kibice.

Klub odniósł się do zarzutów, tłumacząc, że to standardowa procedura, dzięki której zarobił na odsetkach o 307,8 tys. zł i 35,1 tys. euro więcej, niż gdyby lokował te środki w banku.

ZOBACZ WIDEO Seria A: Juventus zabawił się we Florencji. Kolejny gol Ronaldo [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Oświadczenie MKS Cracovia SSA:

"W związku z ostatnimi doniesieniami o pożyczkach z Cracovii do Comarch zarząd MKS Cracovia SSA informuje, że udzielanie pożyczek pomiędzy spółkami jest standardowym elementem zarządzania płynnością finansową grup kapitałowych.

Wszystkie transakcje Cracovii z innymi spółkami grupy Comarch były zawierane na warunkach rynkowych. Obecnie Cracovia gromadzi środki finansowe na budowę ośrodka sportowego w Rącznej i aktywnie nimi zarządza.

Dzięki udzieleniu pożyczek do Comarch Cracovia uzyskała w latach 2014-2018 odsetki w wysokości 615 tys. zł i 42,8 tys. EUR. Gdyby Cracovia lokowała nadwyżki finansowe w bankach w formie depozytów, uzyskałaby kwoty odsetek niższe o 307,8 tys. zł i 35,1 tys. EUR.

Tego typu zarządzanie płynnością jest korzystne dla wszystkich spółek grupy i jak widać pozwala zmniejszyć zakres korzystania z kosztownych kredytów bankowych".

Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy kibice Cracovii mają rację, atakując Janusza Filipiaka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Tomasz Urbanowicz 0
  Niedługo nie będzie ekstraklasy w Krakowie bo kibole rozwalają własne kluby.Kiedy zrozumiecie że taki Filipiak daje własna kasę na Cracovię.
  Dajcie coś też to pogadamy.
  Klub powoli wyciąga Probierz na powierzchnię z tym składem a grupka niezadowolonych niszczy własny klub.Szkoda Cracovi i Wisły bo to zasłużone kluby.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • radek_w 0
  A co? Filipiak juz wszystkich powymienial na studentow i praktykantow? :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×