LE: klub Jakuba Piotrowskiego gra dalej. Skuteczna mobilizacja w Hiszpanii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JULIO MUNOZ / Na zdjęciu: Ever Banega i Andre Silva
PAP/EPA / JULIO MUNOZ / Na zdjęciu: Ever Banega i Andre Silva

Piłkarze KRC Genk, Sevilla FC i Villarealu CF zwyciężyli przekonująco i zagrają wiosną w Lidze Europy. Dynamo Kijów z Tomaszem Kędziorą w składzie przegrało 0:1 z FK Jablonec.

Jakuba Piotrowskiego nie było w kadrze KRC Genk na mecz z Sarpsborgiem. Belgijski klub przegrał pierwsze spotkanie z europejskim kopciuszkiem. Porażka w Norwegii była bolesna, ponieważ nastąpiła po długiej passie bez przegranej. W czwartek KRC Genk wypracował sobie przewagę 2:0 w pięć minut. W fazie grupowej Ligi Europy potrafił już tracić prowadzenie, ale tym razem grał ostrożnie i pozwolił gościom na tylko jeden celny strzał przed przerwą. W drugiej połowie Genk potwierdził wyższość jeszcze dwiema bramkami. Wynik 4:0 to z pewnością udany rewanż.

Podobnie jak KRC Genk miejsca premiowanego awansem broniły dwa hiszpańskie kluby. Oba zagrały na własnym stadionie z rosyjskim zespołem. Sevilla FC podjęła FK Krasnodar i dzięki dubletowi Wissama Ben Yeddera prowadziła 2:0 po 10 minutach. W dość wyrównanym spotkaniu drużyna z Andaluzji była konkretniejsza od byłego klubu Artura Jędrzejczyka. Po golu Evera Banegy na 3:0 w 49. minucie było pewne, że Sevilla zostaje w rozgrywkach.

Villarreal CF mierzył się ze Spartakiem Moskwa. Na prowadzenie pracował tylko nieco dłużej niż Sevilla FC. W 11. minucie Samuel Chukwueze dopadł do piłki w polu karnym, a że miał obrońcę daleko od siebie, spokojnie ułożył sobie futbolówkę na lewej stopie i oddał strzał do bramki. Było to jedyne celne uderzenie przedstawiciela Primera Division w pierwszej połowie, dlatego jego skuteczność była imponująca. Tym bardziej, kiedy drugi strzał w światło bramki Karla Toko Ekambiego w 48. minucie przyniósł gola na 2:0.

Tomasz Kędziora rozpoczął w podstawowym składzie Dynama Kijów mecz z FK Jablonec. Drużyna reprezentanta Polski zapewniła sobie awans w poprzedniej kolejce. Spotkanie z Czechami rozpoczęło się dla niej źle. Już w 10. minucie nie przypilnowała Martina Dolezala po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, a ten główkował na 1:0. Szybki cios gości okazał się nokautujący dla Dynama.

Starcie Lazio z Eintrachtem Frankfurt zapowiadało się dobrze tylko ze względu na markę klubów. Temperaturę rywalizacji obniżał fakt, że drużyny wiedziały już, na którym miejscu w tabeli zakończą fazę grupową. Simone Inzaghi sięgnął po rezerwowych, którzy mieli mało do zaoferowania kibicom. Piłka była głównie na połowie rzymian, ale Eintracht nie potrafił wykorzystać swoich sytuacji podbramkowych. Po przerwie Lazio podkręciło tempo i nawet wyszło na prowadzenie, ale nie cieszyło się nim długo. Przyjezdni zwyciężyli 2:1 ku zadowoleniu 10 tysięcy kibiców z Frankfurtu obecnych w Rzymie. Eintracht zdobył w grupie komplet 18 punktów.

Z zaledwie "oczkiem" na koncie pożegnał się z pucharami Olympique Marsylia. Finalista poprzedniej edycji Ligi Europy grał w meczu z Apollonem Limassol w dziesięciu przez 82 minuty, a w końcówce nawet w dziewięciu, i został pokonany 1:3.

Wygrana 3:1 na wyjeździe z PAOK-iem Saloniki dała awans BATE Borysów. Jedynego gola dla wyeliminowanego klubu z Grecji strzelił Aleksandar Prijović, były napastnik Legii Warszawa. Serb musiał wyłącznie dostawić stopę do piłki po wstrzeleniu Leo Jaby i wpakować ją z bliska do siatki.

6. kolejka fazy grupowej Ligi Europy:

GRUPA G:

Villarreal CF - Spartak Moskwa 2:0 (1:0) 1:0 - Samuel Chukwueze 11' 2:0 - Karl Toko Ekambi 48'

GRUPA H:

Olympique Marsylia - Apollon Limassol 1:3 (1:2) 0:1 - Anton Maglica (k.) 8' 1:1 - Florian Thauvin 11' 1:2 - Anton Maglica 30' 1:3 - Marios Stylianou 56'

Lazio - Eintracht Frankfurt 1:2 (0:0) 1:0 - Joaquin Correa 56' 1:1 - Mijat Gacinović 65' 1:2 - Sebastian Haller 71'

1 Eintracht Frankfurt 6 6 0 0 17:5 18
2 Lazio Rzym 6 3 0 3 9:11 9
3 Apollon Limassol 6 2 1 3 10:10 7
4 Olympique Marsylia 6 0 1 5 6:16 1

GRUPA I:

Besiktas Stambuł - Malmoe FF 0:1 (0:0) 0:1 - Marcus Antonsson 51'

KRC Genk - Sarpsborg 08 FF 4:0 (2:0) 1:0 - Zinho Gano 3' 2:0 - Joseph Paintsil 5' 3:0 - Sander Berge 64' 4:0 - Joseph Aidoo 67'

1 KRC Genk 6 3 2 1 14:8 11
2 Malmoe FF 6 2 3 1 7:6 9
3 Besiktas Stambuł 6 2 1 3 9:11 7
4 Sarpsborg 08 FF 6 1 2 3 8:13 5

GRUPA J:

Sevilla FC - FK Krasnodar 3:0 (2:0) 1:0 - Wissam Ben Yedder 5' 2:0 - Wissam Ben Yedder 10' 3:0 - Ever Banega (k.) 49'

Akhisar Belediyespor - Standard Liege 0:0

1 Sevilla FC 6 4 0 2 18:6 12
2 FK Krasnodar 6 4 0 2 8:8 12
3 Standard Liege 6 3 1 2 7:9 10
4 Akhisar Belediyespor 6 0 1 5 4:14 1

GRUPA K:

Stade Rennais - FK Astana 2:0 (0:0) 1:0 - Ismaila Sarr 68' 2:0 - Ismaila Sarr 73'

Dynamo Kijów - FK Jablonec 0:1 (0:1) 0:1 - Martin Dolezal 10'

1 Dynamo Kijów 6 3 2 1 10:7 11
2 Stade Rennais 6 3 0 3 7:8 9
3 FK Astana 6 2 2 2 7:7 8
4 FK Jablonec 6 1 2 3 6:8 5

GRUPA L:

PAOK Saloniki - BATE Borysów 1:3 (0:3) 0:1 - Maksim Skawysz 18' 0:2 - Nikołaj Signiewicz (k.) 42' 0:3 - Nikołaj Signiewicz 45' 1:3 - Aleksandar Prijović 59'

MOL Vidi FC - Chelsea FC 2:2 (1:1) 0:1 - Willian 30' 1:1 - Ethan Ampadu (sam.) 32' 2:1 - Loic Nego 56' 2:2 - Olivier Giroud 75'

1 Chelsea FC 6 5 1 0 12:3 16
2 BATE Borysów 6 3 0 3 9:9 9
3 MOL Vidi FC 6 2 1 3 5:7 7
4 PAOK Saloniki 6 1 0 5 5:12 3
Czy KRC Genk awansuje do ćwierćfinału Ligi Europy?