Górnik, Ruch, Bałtyk oraz Olimpia zagrają w II lidze zachodniej

Znamy już osiem zespołów, którym dane będzie zagrać w nowym sezonie w II lidze. Wyłonione zostały także kluby, które o awans będą musiały powalczyć w barażach.

III liga składa się z ośmiu grup. Zwycięzcy z każdych grup awansują bezpośrednio do wyższej klasy rozgrywkowej, a wicemistrzowie o promocję zagrają w barażach. Na każdą grupę II ligi składają się cztery grupy III ligi.

Mateusz Lis
Mateusz Lis

Grupa zachodnia

Większych problemów ze zwyciężeniem grupy dolnośląsko-lubuskiej nie miał Górnik Polkowice. Zespół ten nad drugą drużyną w tabel miał po zakończeniu sezonu 14 punktów przewagi. W ciągu 32. kolejek wygrał 26 meczów, przegrał cztery i dwa zremisował. Polkowiczanie jeszcze niedawno występowali w ekstraklasie. W sezonie 2003/2004 zajęli w tej klasie rozgrywkowej 12. miejsce co jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Jednak kilka lat później Górnik został karnie zdegradowany za udział w aferze korupcyjnej. Zarząd postawił sobie ambitny cel powrotu na piłkarskie salony. W ciągu dwóch ostatnich sezonów zespół z Polkowic awansował z IV do III ligi oraz z III do II ligi. Kibicom na pewno marzy się podtrzymanie tego marszu i w nowym sezonie. Szkoleniowcem zespołu jest Dominik Nowak.

Drugie miejsce w tej grupie zajęła prowadzona przez Zbigniewa Smółkę Polonia/Sparta Świdnica. Piłkarze ze Świdnicy mogą mówić o sporym szczęściu. Trzecie w tabeli Zagłębie II Lubin oraz czwarty Wulkan/MKS Oława wyprzedzili zaledwie o jedno oczko. W poprzednim sezonie Polonia grała w barażach o awans do II ligi, ale bez powodzenia. Nie sprostała wówczas Czarnym Żagań przegrywając oba mecze. Fani zespołu z pewnością liczą, że tym razem będzie lepiej.

Najlepsza w grupie kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej okazała się Olimpia Grudziądz. Piłkarze z Grudziądza zdominowali te rozgrywki i osiągnęli aż 23 punktową przewagę nad kolejnym klubem. W całym sezonie Olimpia przegrała zaledwie jeden mecz. Pogromcą grudziądzan okazała się Unia Swarzędz. Jednym z najbardziej znanych piłkarzy występujących w Olimpii jest doświadczony wychowanek Lechii Gdańsk Mariusz Pawlak. Ma on na swoim koncie 224 występy w ekstraklasie. Zespół prowadzony jest przez trenera Marcina Kaczmarka. Awans do II ligi jest największym sukcesem w historii klubu. Do tej pory Olimpia dwukrotnie grała w IV lidze.

Drugie miejsce w tej grupie zajęła Goplania Inowrocław. Wicemistrz ligi tylko o punkt wyprzedził Górnika Konin i Lech Rypin. Największym sukcesem w historii Goplanii jest gra w II lidze. W sezonie 1978/1979 zajęła w niej 16. miejsce. Szkoleniowcem drużyny jest Jerzy Mądrzejewski.

Z awansu do II ligi grupy zachodniej może się również cieszyć mający za sobą występy w ekstraklasie Ruch Radzionków. Największym sukcesem w historii Ruchu jest zajęcie w I lidze 6. miejsca. Miało to miejsce w sezonie 1998/1999. Rok wcześniej piłkarze z Radzionkowa dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski. Jednym z najważniejszych piłkarzy Ruchu jest doświadczony pomocnik Adam Kompała, który ma na swoim koncie 140 występów w ekstraklasie oraz 40 zdobytych bramek. Wszystkie te mecze rozegrał w barwach Górnika Zabrze. Przed przejściem do Ruchu wywalczył wraz z Piastem Gliwice awans do ekstraklasy. Trenerem piłkarzy z Radzionkowa jest Rafał Górak.

Drugie miejsce w grupie opolsko-śląskiej zajęła BKS Stal Bielsko-Biała. Jest to zespół złożony głównie z młodych piłkarzy. W swojej historii nawet dwukrotnie zajmował II miejsce w II lidze. Miało to miejsce jednak bardzo dawno. Po raz pierwszy w sezonie 1973/1974, a po raz drugi w 1981/1982. W 1980 roku BKS zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów U-19. Klub w barażach powalczy pod wodzą trenera Marka Mandla.

Mistrzostwo grupy pomorsko-zachodniopomorskiej padło łupem Bałtyku Gdynia. Bałtyk w sezonie 1980/1981 zajął nawet 6. miejsce w I lidze. W ostatnich sezonach musiał występować jednak w niższych ligach. Pod wodzą trenera Jerzego Jastrzębowskiego zdołał awansować do grupy zachodniej II ligi. Jednym z większych sukcesów w historii klubu jest również osiągniecie półfinału Pucharu Polski w sezonie 1984/1985.

W barażach o II ligę zagrać będą za to mogli piłkarze Błękitnych Stargard Szczeciński, którzy dzięki przewadze jednego punktu znaleźli się przed Gryfem 95 Słupsk. Największym sukcesem Błękitnych jest zajęcie w sezonie 1981/1982 15. miejsca w II lidze. Zespół ze Stargardu Szczecińskiego zbudowany jest głównie z piłkarzy młodych. Szkoleniowcem tej ekipy jest Robert Gajda.

Zespoły te zastąpią w lidze Polonię Słubice, Chemika Police, Lechię Zieloną Górę oraz Victorię Koronowo. W barażach na pewno zagrają Miedź Legnica, Jarota Jarocin oraz Zagłębie Sosnowiec. Zależnie od rezultatu dwumeczu o I ligę w barażach zagrają Czarni Żagań albo Unia Janikowo.

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany)
2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×