Górnik, Ruch, Bałtyk oraz Olimpia zagrają w II lidze zachodniej

Znamy już osiem zespołów, którym dane będzie zagrać w nowym sezonie w II lidze. Wyłonione zostały także kluby, które o awans będą musiały powalczyć w barażach. III liga składa się z ośmiu grup. Zwycięzcy z każdych grup awansują bezpośrednio do wyższej klasy rozgrywkowej, a wicemistrzowie o promocję zagrają w barażach. Na każdą grupę II ligi składają się cztery grupy III ligi.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa zachodnia

Większych problemów ze zwyciężeniem grupy dolnośląsko-lubuskiej nie miał Górnik Polkowice. Zespół ten nad drugą drużyną w tabel miał po zakończeniu sezonu 14 punktów przewagi. W ciągu 32. kolejek wygrał 26 meczów, przegrał cztery i dwa zremisował. Polkowiczanie jeszcze niedawno występowali w ekstraklasie. W sezonie 2003/2004 zajęli w tej klasie rozgrywkowej 12. miejsce co jest najlepszym wynikiem w historii klubu. Jednak kilka lat później Górnik został karnie zdegradowany za udział w aferze korupcyjnej. Zarząd postawił sobie ambitny cel powrotu na piłkarskie salony. W ciągu dwóch ostatnich sezonów zespół z Polkowic awansował z IV do III ligi oraz z III do II ligi. Kibicom na pewno marzy się podtrzymanie tego marszu i w nowym sezonie. Szkoleniowcem zespołu jest Dominik Nowak.

Drugie miejsce w tej grupie zajęła prowadzona przez Zbigniewa Smółkę Polonia/Sparta Świdnica. Piłkarze ze Świdnicy mogą mówić o sporym szczęściu. Trzecie w tabeli Zagłębie II Lubin oraz czwarty Wulkan/MKS Oława wyprzedzili zaledwie o jedno oczko. W poprzednim sezonie Polonia grała w barażach o awans do II ligi, ale bez powodzenia. Nie sprostała wówczas Czarnym Żagań przegrywając oba mecze. Fani zespołu z pewnością liczą, że tym razem będzie lepiej.

Najlepsza w grupie kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej okazała się Olimpia Grudziądz. Piłkarze z Grudziądza zdominowali te rozgrywki i osiągnęli aż 23 punktową przewagę nad kolejnym klubem. W całym sezonie Olimpia przegrała zaledwie jeden mecz. Pogromcą grudziądzan okazała się Unia Swarzędz. Jednym z najbardziej znanych piłkarzy występujących w Olimpii jest doświadczony wychowanek Lechii Gdańsk Mariusz Pawlak. Ma on na swoim koncie 224 występy w ekstraklasie. Zespół prowadzony jest przez trenera Marcina Kaczmarka. Awans do II ligi jest największym sukcesem w historii klubu. Do tej pory Olimpia dwukrotnie grała w IV lidze.

Drugie miejsce w tej grupie zajęła Goplania Inowrocław. Wicemistrz ligi tylko o punkt wyprzedził Górnika Konin i Lech Rypin. Największym sukcesem w historii Goplanii jest gra w II lidze. W sezonie 1978/1979 zajęła w niej 16. miejsce. Szkoleniowcem drużyny jest Jerzy Mądrzejewski.

Z awansu do II ligi grupy zachodniej może się również cieszyć mający za sobą występy w ekstraklasie Ruch Radzionków. Największym sukcesem w historii Ruchu jest zajęcie w I lidze 6. miejsca. Miało to miejsce w sezonie 1998/1999. Rok wcześniej piłkarze z Radzionkowa dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski. Jednym z najważniejszych piłkarzy Ruchu jest doświadczony pomocnik Adam Kompała, który ma na swoim koncie 140 występów w ekstraklasie oraz 40 zdobytych bramek. Wszystkie te mecze rozegrał w barwach Górnika Zabrze. Przed przejściem do Ruchu wywalczył wraz z Piastem Gliwice awans do ekstraklasy. Trenerem piłkarzy z Radzionkowa jest Rafał Górak.

Drugie miejsce w grupie opolsko-śląskiej zajęła BKS Stal Bielsko-Biała. Jest to zespół złożony głównie z młodych piłkarzy. W swojej historii nawet dwukrotnie zajmował II miejsce w II lidze. Miało to miejsce jednak bardzo dawno. Po raz pierwszy w sezonie 1973/1974, a po raz drugi w 1981/1982. W 1980 roku BKS zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów U-19. Klub w barażach powalczy pod wodzą trenera Marka Mandla.

Mistrzostwo grupy pomorsko-zachodniopomorskiej padło łupem Bałtyku Gdynia. Bałtyk w sezonie 1980/1981 zajął nawet 6. miejsce w I lidze. W ostatnich sezonach musiał występować jednak w niższych ligach. Pod wodzą trenera Jerzego Jastrzębowskiego zdołał awansować do grupy zachodniej II ligi. Jednym z większych sukcesów w historii klubu jest również osiągniecie półfinału Pucharu Polski w sezonie 1984/1985.

W barażach o II ligę zagrać będą za to mogli piłkarze Błękitnych Stargard Szczeciński, którzy dzięki przewadze jednego punktu znaleźli się przed Gryfem 95 Słupsk. Największym sukcesem Błękitnych jest zajęcie w sezonie 1981/1982 15. miejsca w II lidze. Zespół ze Stargardu Szczecińskiego zbudowany jest głównie z piłkarzy młodych. Szkoleniowcem tej ekipy jest Robert Gajda.

Zespoły te zastąpią w lidze Polonię Słubice, Chemika Police, Lechię Zieloną Górę oraz Victorię Koronowo. W barażach na pewno zagrają Miedź Legnica, Jarota Jarocin oraz Zagłębie Sosnowiec. Zależnie od rezultatu dwumeczu o I ligę w barażach zagrają Czarni Żagań albo Unia Janikowo.

Komentarze (0)