El. ME 2020: poważna wtopa wicemistrzów świata. Chorwaci przegrali na Węgrzech

Chorwaci, wicemistrzowie świata 2018, rozczarowali na Węgrzech. W swoim drugim meczu el. ME 2020 przegrali z Madziarami 1:2.

Marcin Górczyński
Gergo Lovrencsics (z lewej) i Andrej Kramarić PAP / Szilard Koszticsak / Na zdjęciu: Gergo Lovrencsics (z lewej) i Andrej Kramarić
Dziewięć miesięcy temu Chorwaci sięgnęli po tytuł wicemistrzów świata i skradli serca kibiców. Po mundialu w zespole doszło do kilku wymuszonych zmian, m.in. z gry w kadrze zrezygnował podstawowy bramkarz Danijel Subasić, problemy kardiologiczne wstrzymały karierę Ivana Strinicia. Do tego niedawno Sime Vrsaljko przeszedł operację kolana. Odmieniony skład nie zachwycał, w Lidze Narodów Hiszpanie zdeklasowali Hrvatską 6:0.

Start eliminacji ME 2020 również nie wypadł dobrze. Na inaugurację Chorwaci męczyli się z Azerami (2:1), a w drugiej kolejce przegrali w Budapeszcie 1:2.

ZOBACZ: Efektowne zwycięstwo Rosjan

Zaczęło się zgodnie z przewidywaniami. Ante Rebić dopadł do bezpańskiej piłki i z bliska pokonał Petera Gulacsiego. Węgrzy nie odstawali od wicemistrzów świata, w końcu Adam Szalai zaskoczył Lovre Kalinicia z ostrego kąta.

W 76. minucie Madziarzy oszaleli ze szczęścia. Mate Patkai wygrał pojedynek w powietrzu i za drugim podejściem skierował piłkę pod poprzeczkę. Co więcej, Węgrzy mogli jeszcze powiększyć prowadzenie, świetną okazję zmarnował Szalai.

Wśród gospodarzy wystąpił Dominik Nagy z Legii Warszawa, ale w 40. minucie opuścił boisko z powodu kontuzji. Boki obrony Węgrów obsadzili znani z Lotto Ekstraklasy Gergo Lovrencsics i Tamas Kadar (byli zawodnicy Lecha).

Węgry - Chorwacja 2:1 (1:1) 0:1 - Ante Rebić 13' 1:1 - Adam Szalai 34' 1:2 - Mate Patkai 76'