Czy prezes PZPN powinien zostać na trzecią kadencję? Prawo można zmienić

Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek
Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Zbigniew Boniek

Polskie prawo pozwala jedynie na dwie kolejne kadencje na stanowisku prezesa związku sportowego. Bogusław Leśnodorski, prawnik i były prezes Legii, uważa jednak, że prawo można... zmienić pod obecnego prezesa.

Jeśli prawo nie pozwala na wprowadzenie zmian to tym gorzej dla prawa. Były prezes Legii Warszawa, Bogusław Leśnodorski, sugeruje, że można zmienić ustawę tak by Zbigniew Boniek mógł zostać na stanowisku prezesa PZPN na kolejną kadencję.

Zresztą można odnieść wrażenie, że prace nad tym już trwają. Pierwszym krokiem była zmiana zapisu w statucie związku.

Do niedawna Paragraf 1 artykuł 37 brzmiał: "Prezes PZPN jest wybierany przez Walne Zgromadzenie Delegatów na okres czterech lat. Jego kadencja rozpoczyna się od zakończenia Walnego Zgromadzenia Delegatów, które go wybrało. Funkcję Prezesa PZPN można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje".

ZOBACZ WIDEO Mocne słowa o zwolnieniu Nawałki. "Czuję ogromne zażenowanie. W Poznaniu mają co tydzień inną wizję"

Na ostatnim zjeździe ostatnie zdanie zmieniono na "Liczba kadencji prezesa jest zgodna z postanowieniami ustawy o sporcie". A więc w praktyce nic się nie zmieniło ale w teorii wiele. Dlaczego? Otóż od dłuższego czasu słyszymy, że pojawiła się grupa lobbystów chcących zmienić ustawę.

Doszło do tego, że sprawa trafiła do sejmowej komisji sportu. Podczas obrad 13 marca Ireneusz Raś z Platformy Obywatelskiej pytał: "Niech pan od razu odniesie się do plotek, że pan minister Bańka chce znieść dwukadencyjność prezesów polskich związków sportowych. Nie chce mi się wierzyć, ale zadam to pytanie, prowokacyjnie. Inne pytania zadamy w trakcie debaty. Bardzo proszę, panie ministrze."

Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, początkowo nie udzielił na to odpowiedzi. Dopiero gdy Raś ponowił pytanie, Widera odpowiedział: "Nic o tym nie wiem".

Zresztą wedle naszej wiedzy obecny minister nie przewiduje zmiany ustawy. Witold Bańka doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odejście od tego zapisu byłoby strzałem w kolano.

Zresztą w kodeksie zarządzania dla polskich związków sportowych, czyli dokumencie, który jest chlubą ministerstwa, czytamy: "Istotne znaczenie ma zasada kadencyjności, która wspomaga fluktuację kadr i pozwala na regularne, demokratyczne rozwiązywanie konfliktów, a limit kadencji prezesa utrudnia tworzenie niekorzystnych powiązań wewnątrz związku, a także w jego otoczeniu."

W dokumencie czytamy, że związki powinny określić liczbę kadencji na nie więcej niż dwie następujące po sobie. Dlatego zwolennicy zniesienia dwukadencyjności muszą czekać na nowe wybory i ewentualnego następcę Bańki.

Dlaczego polscy piłkarze tak rzadko wyjeżdżają na zachód?

Czas jednak nie może być zmarnowany dlatego coraz częściej słychać głosy, że ustawa nie ma uzasadnienia. Oto fragment wywiadu "Przeglądu Sportowego" z Bogusławem Leśnodorskim, który sam był wymieniany w gronie kandydatów na fotel prezesa. Wedle naszych informacji spotykał się nawet z aktualnym prezesem.

PS: Walka o fotel prezesa PZPN pana kusi?
Leśnodorski: Wybory są dopiero za półtora roku, więc jeszcze za wcześnie na takie deklaracje. Uważam jednak, że linia Bońka powinna być kontynuowana. Powinien załatwić sobie trzecią kadencję.

PS: Prawo na to nie pozwala.
Bogusław Leśnodorski: Co to za problem zmienić ustawę? A jeśli będzie potrzeba wybrania jego następcy, to robienie rewolucji nie jest najlepszym pomysłem. Co nie znaczy, że ja wielu rzeczy nie zrobiłbym inaczej.

Na dziś temat pojawia się i znika, ale nie ma przypadku w tym, że PZPN zmienił status pod Bońka. On sam twierdzi, że nie było to robione pod konkretnego kandydata, jednak trudno wierzyć w tego typu deklaracje. PZPN mógłby zmienić zapis w statucie w dowolnej chwili, gdy tylko zmieni się ustawa z 2010 roku.

Czy zwolnienie Adama Nawałki to kompromitacja Lecha

Według nieoficjalnych informacji poważnym kandydatem na stanowisko prezesa PZPN jest Cezary Kulesza, aktualnie szef Jagiellonii Białystok. Wśród kandydatów z tzw. linii prozwiązkowej wymienia się trzech: Macieja Sawickiego, Marka Koźmińskiego, Radosława Michalskiego oraz wspomnianego Bogusława Leśnodorskiego.

Komentarze (19)
avatar
zbych22
5.04.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
@arti Kadra reprezentacji Polski na EURO 2016: Czytaj całość
avatar
Łukasz Glod
2.04.2019
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
No to może jak w Rosji. Prezesem zostaje Koźmiński, a Boniek wiceprezesem. Po 4 latach, Boniek wraca na 2 kadencje. 
avatar
arti
2.04.2019
Zgłoś do moderacji
0
2
Odpowiedz
"Boniek to celebryta", "Boniek zarabia krocie za wpisy na Twitterze" po takich komentarzach widzę że mam do czynienia z gównarzerią. Czy już nikt z Was nie pamięta że Boniek to najwybitniejszy Czytaj całość
avatar
Stelmet_Falubaz
2.04.2019
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
Czy wy ludzie widzicie żeby w Anglii albo we Włoszech albo jakimkolwiek innym kraju prezes piłki był takim celebrytą? 
avatar
Stelmet_Falubaz
2.04.2019
Zgłoś do moderacji
1
2
Odpowiedz
Żadnych zmian w prawie tylko po to żeby Boniek mógł dalej zarabiać krocie za wpisy na Twitterze.
Zmiany to są potrzebne w sądach 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.