Lotto Ekstraklasa: Lech - KGHM Zagłębie. Ogromne emocje w końcówce i zmarnowana szansa poznaniaków

Lech prowadził z KGHM Zagłębiem Lubin 1:0, ale ambitna postawa gości przyniosła im zasłużony remis. To było jedno z ciekawszych tegorocznych spotkań w Poznaniu.

Szymon Mierzyński
Bartłomiej Pawłowski (z lewej) i Wołodymyr Kostewycz (z prawej) PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: Bartłomiej Pawłowski (z lewej) i Wołodymyr Kostewycz (z prawej)

Kontuzje i kartki tak przetrzebiły skład "Kolejorza", że ustawienie zarówno obrony, jak i ataku było dalekie od konwencjonalnego. Na pozycji stopera Dariusz Żuraw był zmuszony "odkurzyć" Dimitrisa Goutasa, który stworzył parę z Nikolą Vujadinoviciem. Grek był autorem najważniejszej interwencji w pierwszej połowie i to on do spółki z Jasminem Buriciem uratował gospodarzy od utraty gola. Bramkarz obronił strzał z bliska Patryka Tuszyńskiego, zaś defensor wybił piłkę z linii bramkowej.

"Miedziowi" przed przerwą byli znacznie konkretniejsi w ofensywie i mieli więcej z gry. Poznaniacy zagrażali im sporadycznie. Raz zapachniało golem po niepewnej interwencji Sasy Balicia, gdy z rzutu wolnego centrował Darko Jevtić i drugi raz, gdy na 5. metrze nieczysto w piłkę trafił Filip Marchwiński.

Lechici rozkręcali się długo, ale początek drugiej połowy był w ich wykonaniu piorunujący. Z piłką zatańczył przed polem karnym Pedro Tiba, źle, bo wprost pod nogi Kamila Jóźwiaka wybił ją Bartosz Kopacz i skrzydłowy poznaniaków uderzył nie do obrony.

KGHM Zagłębie zostało zmuszone do podkręcenia tempa, jednak goniąc wynik nie potrafiło atakować tak groźnie jak przed przerwą. Goście często dochodzili z piłką w pobliże szesnastki rywala, ale tam szwankowało albo ostatnie podanie, albo wykończenie.

Doskonale zobrazowała to sytuacja z 68. minuty, gdy Filip Starzyński dograł przed bramkę do Tuszyńskiego, lecz ten się zawahał, w efekcie w ogóle nie oddał strzału, bo znakomicie zastopował go Goutas. To była już druga kluczowa interwencja Greka i zanosiło się, że w swoim pierwszym wiosennym występie (wcześniej grał tylko w III-ligowych rezerwach) 25-latek spisze się bez zarzutu. Mógł zresztą nawet zdobyć gola, gdy po jego główce piłka odbiła się od poprzeczki.

Ostatecznie jednak ani Goutas, ani jego koledzy nie mieli powodów do zadowolenia. W końcówce zdecydowanie dominowali lubinianie i ta przewaga przyniosła im wyrównanie, choć potrzebna była wideoweryfikacja. Właśnie to był jedyny błąd greckiego stopera w całym spotkaniu. Podciął on w polu karnym Bartłomieja Pawłowskiego i choć początkowo sędzia Piotr Lasyk pokazał zawodnikowi KGHM Zagłębia żółtą kartkę, to wychwycił kontakt na powtórce i szybko zmienił decyzję. Z "wapna" zaś bardzo pewnie strzelił Starzyński.

Ta bramka sprawiła, że w ostatnich minutach oglądaliśmy w Poznaniu totalną wymianę ciosów i obie drużyny miały po kilka szans na to, by wygrać. Żadna z nich jednak nie została wykorzystana i mecz zakończył się sprawiedliwym remisem. Lubinianie dzięki niemu dogonili zajmującą 4. miejsce Jagiellonię Białystok, "Kolejorz" natomiast do strefy pucharowej traci dwa punkty.

Lech Poznań - KGHM Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)
1:0 - Kamil Jóźwiak 47'
1:1 - Filip Starzyński (k.) 85'

Lech Poznań: Jasmin Burić - Robert Gumny, Dimitris Goutas, Nikola Vujadinović, Wołodymyr Kostewycz, Tymoteusz Klupś, Łukasz Trałka, Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak (90+1' Krzysztof Kołodziej), Darko Jevtić (76' Piotr Tomasik), Filip Marchwiński (86' Maciej Gajos).

KGHM Zagłębie Lubin: Konrad Forenc - Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Damian Oko, Sasa Balić, Bartosz Slisz, Filip Starzyński, Filip Jagiełło, Bartłomiej Pawłowski (90+4' Dawid Pakulski), Damjan Bohar (79' Alan Czerwiński), Patryk Tuszyński (89' Jakub Mares).

Żółte kartki: Nikola Vujadinović (Lech Poznań) oraz Bartosz Slisz, Sasa Balić (KGHM Zagłębie Lubin).

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom).

Widzów: 7855.

Która drużyna zakończy sezon na wyższym miejscu w tabeli?