Eliminacje Euro 2020. Rekordowe zwycięstwo Rosji, wpadka Bośni i Hercegowiny, Vassiljev postraszył Irlandię Północną

W meczu 3. kolejki el. Euro 2020 Rosja rozbiła San Marino 9:0 - to najwyższe zwycięstwo Sbornej po rozpadzie Związku Radzieckiego. Do niespodzianki doszło w Tampere, gdzie Finlandia pokonała Bośnię i Hercegowinę (2:0).

Maciej Kmita
Rosjanie Getty Images / Ryan Pierse / Na zdjęciu: Rosjanie
Ku uciesze kibiców w Sarańsku podopieczni Stanisława Czerczesowa nie mieli litości dla gości. Co prawda Rosja objęła prowadzenie po samobójczym zagraniu Michele'a Cevoliego, ale potem gospodarze radzili sobie już sami. Czteropak skompletował Artiom Dziuba, dublet ustrzelił Fiodor Smołow, a swoje do łupu bramkowego dołożyli Fiodor Kudriaszow i Anton Miranczuk.

To najwyższe zwycięstwo Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego. Dotychczasowy rekord (7:0 z San Marino w 1995 i z Liechtensteinem w 2015 roku) został pobity o dwa gole. Rekord wszech czasów Sbornej, która kontynuuje piłkarską tradycję drużyny ZSRR to zwycięstwa 11:1 z Indiami (1955) i 10:0 z Finlandią (1957).

Rosja bez problemu pokonała San Marino, ale w sobotę nie obyło się bez niespodzianek, bo w takich kategoriach należy rozpatrywać zwycięstwo Finlandii z Bośnią i Hercegowiną (2:0). Triumf Suomi zapewnił dublet Teemu Pukkiego - króla strzelców angielskiej Championship. Przez 63 minuty przeciwko Bośni i Hercegowinie zagrał Petteri Forsell z Miedzi Legnica.

Przez blisko godzinę sensacją pachniało też w Tallinie. Od 25. minuty Estonia prowadziła z Irlandią Północną 1:0 po sprytnym strzale Konstantina Vassiljeva z rzutu wolnego. Na początku drugiej połowy były zawodnik Jagiellonii Białystok i Piasta Gliwice ostemplował poprzeczkę bramki rywali, ale w ostatnim kwadransie Wyspiarze uciekli spod topora, strzelając dwa gole. Irlandia Północna z kompletem punktów jest liderem grupy E.

Przeciwko Irlandii Północnej od pierwszego gwizdka zagrali Artur Pikk (Miedź Legnica) i Joonas Tamm (Korona Kielce), a Henrik Ojamaa (Miedź Legnica) i Ken Kallaste (Korona Kielce) obejrzeli spotkanie z ławki rezerwowych. W meczu Azerbejdżan - Węgry (1:3) od pierwszej do ostatniej minuty zagrał za to Dominik Nagy (Legia Warszawa).

GRUPA C:

Estonia - Irlandia Północna 1:2 (1:0) 1:0 - Vassiljev 25' 1:1 - Washington 77' 1:2 - Magennis 80'

GRUPA E

Azerbejdżan - Węgry 1:3 (0:1) 0:1 - Orban 18' 0:2 - Orban 53' 1:2 - Emreli 69' 1:3 - Holman 71'

GRUPA I

Rosja - San Marino 9:0 (4:0) 1:0 - Cevoli (sam.) 25' 2:0 - Dziuba (k.) 31' 3:0 - Kudriaszow 36' 4:0 - Anton Miranczuk 41' 5:0 - Dziuba 73' 6:0 - Dziuba 76' 7:0 - Smołow 77' 8:0 - Smołow 83' 9:0 - Dziuba 88'

GRUPA J

Finlandia - Bośnia i Hercegowina 2:0 (0:0)
1:0 - Pukki 56'
2:0 - Pukki 68'

Armenia - Liechtenstein 3:0 (2:0) 1:0 - Gazarjan 2' 2:0 - Karapetjan 18' 3:0 - Barsegjan 90+1'