Puchar Narodów Afryki 2019: kolejna niespodzianka! Gospodarze poza turniejem. RPA w ćwierćfinale!

Nie będzie ósmego mistrzostwa Czarnego Lądu dla reprezentacji Egiptu. Faraonowie odpadli z Pucharu Narodów Afryki rozgrywanego w ich ojczyźnie już w 1/8 finału. Ekipa trenera Javiera Aguirre przegrała z Republiką Południowej Afryki 0:1.

Krzysztof Sędzicki
reprezentacja Egiptu Expa/Newspix.pl / Sebastien Bozon/Icon Sport / Na zdjęciu: reprezentacja Egiptu
Gospodarze turnieju przez fazę grupową przeszli bardzo pewnie i - co najważniejsze - bez porażki. Ponadto mieli wokół siebie kilkudziesięciotysięczny, żywiołowo dopingujący tłum kibiców na Stadionie Międzynarodowym w Kairze. RPA z kolei była ostatnią ze sklasyfikowanych na trzecim miejscu drużyną, która otrzymała prawo gry w 1/8 finału. Dotąd ekipa ta wygrała jedynie ze słabiutką Namibią, i to zaledwie 1:0 (czytaj więcej na ten temat).

W pierwszej połowie oba zespoły miały kilka dogodnych okazji na objęcie prowadzenia. Już w czwartej minucie Mahmoud Trezeguet oddał mocny strzał tuż obok słupka z kilkunastu metrów. Dwadzieścia minut później ten sam zawodnik znów stanął przed szansą, lecz czujny w bramce był Ronwen Williams. Bafana Bafana z kolei szukali drogi do egipskiej bramki raczej ze stałych fragmentów gry lub próbach z dystansu, lecz żadna z prób nie wpadła do siatki.

Po zmianie stron coraz bardziej gospodarze turnieju naciskali na bramkę przeciwników, którzy coraz gęściej okopywali własne pole karne, ale nastawiali się na kontrataki. Jeden z nich w 72. minucie strzałem zakończył Thembinkosi Lorch, ale na posterunku był Mohamed El Shenawi.

Jednak kwadrans później bramkarz reprezentacji Egiptu musiał wyciągać piłkę z siatki. Piłkarze z Południowej Afryki odzyskali piłkę w środku pola i stamtąd właśnie otrzymał ją na prawe skrzydło Lebo Mothiba. Napastnik RC Strasbourg podał na dobiegnięcie do Lorcha, a ten posłał piłkę między słupki obok wychodzącego El Shenawiego.

Od tej pory stadion w Kairze w większości ucichł. Słychać było tylko radosne okrzyki i głos wuwuzel z sektora zajmowanego przez kibiców RPA. Nic dziwnego, skoro w XXI wieku dopiero trzeci raz udało się reprezentacji tego kraju dojść do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki. W walce o półfinał drużyna trenera Stuarta Baxtera zmierzy się z Nigerią, która w hicie 1/8 finału wyeliminowała Kamerun.

Egipt - RPA 0:1 (0:0)
0:1 - Thembinkosi Lorch 86'

Egipt: Mohamed El Shenawi - Ayman Ashraf, Almed El Mohamady, Ahmed Hegazy, Mahmoud Alaa El-Din - Mohamed Elneny (83' Walid Soliman), Tarek Hamed, Abdalla El Said (64' Amr Warda) - Mohamed Salah, Marwan Mohsen (46' Ahmed Ali), Trezeguet

RPA: Ronwen Williams - Thamsanqa Mkhize, Thulani Hlatshwayo, Buhle Mkhwanazi, Sifiso Hlanti - Kamohelo Mokotjo, Bongani Zungu, Dean Furman (90+2' Hlompho Alpheus Kekana) - Percy Tau, Leo Mothiba, Thembinkosi Lorch (90+3' Lars Veldwijk).

Sędziował: Eric Arnaud Otogo-Castane (Gabon)

Żółte kartki: Ashraf (Egipt) - Hlatshwayo, Hlanti, Zungu (RPA)

Czy RPA awansuje do półfinału Pucharu Narodów Afryki 2019?