II liga. Gryf - Widzew. Łodzianie uciekli spod topora i wygrali w Wejherowie

Po jednym głupim błędzie na początku drugiej połowy przegrywali 0:1, ale w dwie minuty strzelili dwie bramki. Piłkarze Widzewa pokonali w Wejherowie drużynę Gryfa 2:1 na otwarcie zmagań w II lidze.

Krzysztof Sędzicki
piłkarze Widzewa Łódź Newspix / Radosław Jóźwiak / Na zdjęciu: piłkarze Widzewa Łódź
- Widać po chłopakach, którzy zostali w Widzewie, a nie udało im się awansować w poprzednim sezonie, że chcą odpokutować za to w tym roku. Każdy wie, w jakim klubie jest i o co gra. Nie ma innego wyjścia niż awans - zapowiadał przed startem sezonu kapitan łódzkiej drużyny Marcin Robak, który powrócił do Widzewa po to, by pomóc mu w awansie do Ekstraklasy.

Droga ta jednak rozpoczęła się od bardzo trudnego spotkania w Wejherowie z Gryfem. W podstawowej jedenastce trener Marcin Kaczmarek postawił na sześciu zawodników, którzy dołączyli do zespołu w letnim okienku. Widzew miał dominować i strzelać bramki.

Z tym pierwszym rzeczywiście się udało, bo od pierwszych minut czerwono-biało-czerwoni ruszyli na gospodarzy, ale mieli problemy z celnością. Dochodzili zwykle do pola karnego Gryfa i... na tym się kończyło. Poza strzałami Bartłomieja Poczobuta i Marcela Pięczka w pierwszym kwadransie nie wydarzyło się nic godnego uwagi.

Później jeszcze Daniel Mąka przymierzył z dystansu, ale Dawid Leleń nie dał się pokonać. Jego koledzy zaś próbowali zaskoczyć Patryka Wolańskiego. Najpierw zrobił to Mateusz Majewski, a następnie Mateusz Goerke, lecz w pierwszym przypadku bramkarz Widzewa bardzo dobrze interweniował, a w drugim nawet nie musiał, bo strzał był niecelny.

Pierwsza połowa dotoczyła się spokojnie do końca, ale druga rozpoczęła się od prawdziwego trzęsienia ziemi w drużynie z Łodzi. Kilka sekund po wznowieniu piłki Adam Radwański stracił piłkę na rzecz rywali, którzy przejęli piłkę i popędzili w stronę bramki. Zaskoczonych obrońców minął Maksymilian Hebel, który wpakował piłkę do siatki i Gryf sensacyjnie objął prowadzenie.

Minęło kilka minut zanim ekipa trenera Marcina Kaczmarka się otrząsnęła, ale po chwili przystąpiła do atakowania. Długo jednak próby nie przynosiły powodzenia. Ożywienie nastąpiło dopiero w ostatnim kwadransie, gdy na boisku pojawił się Christopher Mandiangu, który wraz z wprowadzonym kilkanaście minut wcześniej Przemysławem Kitą pomógł wypracować akcje bramkowe.

W 85. minucie po faulu na Kicie sędzia Grzegorz Kawałko podyktował rzut karny dla Widzewa. Ten pewnie na bramkę zamienił Marcin Robak. Dwie minuty później było już 2:1 dla Widzewa. Świetnie lewą stroną popędził Mandiangu, ale jeszcze lepiej zachował się Kita, który wbiegł między obrońców i odpowiednio dostawił nogę do podania od Niemca afrykańskiego pochodzenia.

Widzewiacy dowieźli zwycięstwo do końca i odetchnęli z ulgą. A za tydzień, w drugiej kolejce, czeka ich kolejny wyjazd na północ Polski, ale bardziej na Kaszuby. Ich rywalem będzie Bytovia Bytów. Gryf z kolei podejmie GKS Katowice.

Gryf Wejherowo - Widzew Łódź 1:2 (0:0)
1:0 - Maksymilian Hebel 46'
1:1 - Marcin Robak 85' (z karnego)
1:2 - Przemysław Kita 87'

Gryf: Dawid Leleń - Igor Biedrzycki, Oskar Koprowski, Maciej Prusinowski (89' Jakub Pek), Mateusz Goerke - Szymon Nowicki, Bartosz Gęsior, Maksymilian Hebel (78' Tomasz Wojcinowicz), Tomasz Kolus (61' Filip Szewczyk) - Mateusz Majewski (63' Paweł Czychowski), Oskar Sikorski

Widzew: Patryk Wolański - Łukasz Turzyniecki, Sebastian Rudol, Daniel Tanżyna, Marcel Pięczek - Daniel Mąka (61' Przemysław Kita), Bartłomiej Poczobut, Adam Radwański, Michael Ameyaw (69' Konrad Gutowski) - Rafał Wolsztyński (76' Christopher Mandiangu) - Marcin Robak

Sędziował: Grzegorz Kawałko (Augustów)

Żółte kartki: Prusinowski, Czychowski, Koprowski (Gryf) - Mandiangu (Widzew)

Wszystkie mecze 2. ligi piłki nożnej w Pilot WP, pierwszej TV online w Polsce! (link sponsorowany) 2. liga piłki nożnej w jednym miejscu. Transmisje wszystkich meczów obejrzysz na żywo, online, gdziekolwiek będziesz w Pilot WP.

Rywalizację 18 drużyn o najlepsze miejsca w tabeli, a tym samym wszystkie mecze 34 kolejek do zobaczenia online na kanałach 2. liga piłki nożnej za pośrednictwem platformy streamingowej Pilot WP. Dodatkowo, dla wszystkich którzy chcą obejrzeć rozgrywki później, będzie przygotowana biblioteka VOD, z rozegranymi meczami. Wystarczy wykupić pakiet "2. liga piłki nożnej" w Pilot WP, a razem z nim dostęp do kanałów 2. liga piłki nożnej oraz VOD z meczami.

To tutaj toczy się prawdziwa gra! Sportowe emocje gwarantowane!

Czy Przemysław Kita powinien grać od początku meczu z Gryfem?