El. Euro 2020. Bośnia i Hercegowina - Włochy. Goście potwierdzili hegemonię w grupie J

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Elman Omic/Anadolu Agency / Na zdjęciu: upadający Edin Dżeko
Getty Images / Elman Omic/Anadolu Agency / Na zdjęciu: upadający Edin Dżeko

Reprezentacja Włoch potwierdziła swoją dominację w grupie J. W Zenicy Italia rozbiła Bośnię i Hercegowinę 3:0 i odniosła dziewiąte zwycięstwo w eliminacjach ME 2020.

Przed tym spotkaniem w grupie J było już wszystko jasne. Włosi mieli zapewniony awans do Euro 2020, a reprezentacja Bośni i Hercegowiny możliwość gry w mistrzostwach Europy straciła po tym, jak Finowie ograli Liechtenstein 3:0. Wcześniej szanse Bośniaków na wywalczenie przepustki na ME 2020 były tylko matematyczne.

Włosi w eliminacjach kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. W ośmiu poprzednich meczach kwalifikacyjnych stracili tylko trzy gole. Dlatego to Italia była faworytem spotkania w Zenicy. Rozpędzeni goście nie zawiedli, grali na luzie i dominowali na boisku. Ich zwycięstwo ani przez chwilę nie było zagrożone.

W 21. minucie goście objęli prowadzenie. Po koronkowej akcji Nicolo Barella dograł w polu karnym do Francesco Acerbiego, a ten bez problemów pokonał Ibrahima Sehicia. Gol ten rozwiązał worek z bramkami. Włosi jeszcze przed przerwą podwyższyli prowadzenie. Andrea Belotti dograł do będącego w polu karnym Lorenzo Insigne, który poradził sobie z obrońcą i zaskoczył bramkarza Bośniaków.

Po przerwie Włosi nie zwalniali tempa. Gospodarze grali już tylko o honor, starali się stwarzać zagrożenie pod bramką przeciwnika, ale to przyjezdni byli skuteczniejsi. W 53. minucie Barella prostopadle podał do Belottiego, a ten z okolic narożnika pola karnego huknął bez zastanowienia. Bramkarz nie miał szans na udaną interwencję.

Włosi utrzymali trzybramkowe prowadzenie do ostatniego gwizdka i odnieśli dziewiąte zwycięstwo w eliminacjach Euro 2020. Są jedną z dwóch drużyn, które mają na swoim koncie komplet zwycięstw.

Bośnia i Hercegowina - Włochy 0:3 (0:2) 0:1 - Francesco Acerbi 21' 0:2 - Lorenzo Insigne 37' 0:3 - Andrea Belotti 53'

Bośnia i Hercegowina: Ibrahim Sehić - Zoran Kvrzić, Adnan Kovacević, Ermin Bicakcić, Sead Kolasinac - Muhamed Besić (61' Elvis Sarić), Miralem Pjanić (77' Mato Jajalo), Gojko Cimirot - Edin Visca (61' Adin Hodzić), Edin Dzeko, Rade Krunić.

Włochy: Gianluigi Donnarumma (88' Pierluigi Gollini) - Alessandro Florenzi, Leonardo Bonucci, Francesco Acerbi, Emerson - Nicolo Barella, Jorginho, Sandro Tonali - Filippo Bernardeschi (75' Stephan El Shaarawy), Andrea Belotti, Lorenzo Insigne (86' Gaetano Castrovilli).

Żółte kartki: Adnan Kovacević (Bośnia i Hercegowina) oraz Federico Bernardeschi, Leonardo Bonucci (Włochy).