Złota Piłka 2019. Jak nie teraz, to kiedy? Robert Lewandowski zasłużył na uznanie

Getty Images / Sebastian Widmann/Bongarts/ / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
Getty Images / Sebastian Widmann/Bongarts/ / Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Robert Lewandowski jeszcze nigdy nie był tak bliski wygrania najbardziej prestiżowego plebiscytu w świecie futbolu. Poniedziałek będzie dniem prawdy i odpowiedzią, jak inni oceniają reprezentanta Polski.

Przez dekadę (2008-2017) plebiscyty FIFA i "France Football" zdominowali Cristiano Ronaldo i Lionel Messi, którzy zdobyli w tym czasie po pięć statuetek - więcej niż ktokolwiek przed nimi.

Rok temu ich duopol rozbił Luka Modrić, a wybór Chorwata przypomniał, że to głosowanie na najlepszego piłkarza w danym okresie, a nie najzdolniejszego w pokoleniu. Gdyby tak było, to - jak przyznał niedawno Juergen Klopp - co roku wygrywałby Messi.

Modrić sprawił, że tytuł piłkarza roku przestał być domeną piłkarskich półbogów, za których bez wątpienia trzeba uznać Argentyńczyka i Portugalczyka, i znów stał się dostępny też dla śmiertelników. To otwiera nowe możliwości przed Robertem Lewandowskim.

ZOBACZ WIDEO: Złota Piłka. Robert Lewandowski wysłał jasny sygnał. "Zasłużył na miejsce na podium"

Jak nie teraz, to kiedy?

"Lewy" znalazł się wśród nominowanych po raz piąty w karierze. Zadebiutował w plebiscycie "France Football" w 2013 roku i został wtedy sklasyfikowany na 13. miejscu. Dwa lata później był tuż za podium, ustępując jedynie Messiemu, Ronaldo i Neymarowi. W kolejnych edycjach zajmował dalsze lokaty: 9. (2017) i 16. (2016).

Jak widać, Lewandowski może liczyć na uznanie środowiska tylko w latach nieparzystych, gdy nie są rozgrywane mistrzostwa świata czy Europy - w latach parzystych ograniczony potencjał reprezentacji Polski hamuje jej kapitana w wyścigu z medalistami mundialu czy Euro. A kiedy "Lewy" miałby wygrać, jeśli nie teraz, gdy jest w życiowej formie?

Faworytem mediów pozostaje Messi, który wygrał już w tym roku FIFA The Best, a z reguły werdykty kapitał obu plebiscytów pokrywają się - inne były tylko w 7 na 22 edycje, a po raz ostatni w 2004 roku.

Różnice w wynikach plebiscytów "France Football" i FIFA:

Rok"France Football"FIFA
1991 Jean Pierre-Papin Lothar Matthaeus
1994 Christo Stoiczkow Romario
1996 Matthias Sammer Ronaldo
2000 Luis Figo Zinedine Zidane
2001 Michael Owen Luis Figo
2003 Pavel Nedved Zinedine Zidane
2004 Andrij Szewczenko Ronaldinho

Warto jednak zauważyć, że FIFA swój tytuł Piłkarza Roku 2019 przyznała w praktyce za sezon 2018/2019 - głosujący brali pod uwagę okres od 16 lipca 2018 do 19 lipca 2019 roku. Plebiscyt "France Football" dotyczy natomiast dosłownie 2019 roku - głosowanie zamknięto dopiero 8 listopada.

Głosujący nie mogli wziąć pod uwagę dubletu "Lewego" w Der Klassikerze (9 listopada) czy czteropaka z Crveną Zvezdą Belgrad (26 listopada), ale w branym pod uwagę okresie Polak i tak nie miał sobie równych pod względem skuteczności.

Czytaj również -> Anna Lewandowska: Dobre miejsce, odpowiedni czas

Do 8 listopada Lewandowski strzelił dla Bayernu i Polski 44 gole - najwięcej spośród nominowanych. Drugi był Messi z 39 trafieniami. "Lewy" był też najskuteczniejszy w ujęciu ligowym - zdobył w Bundeslidze 28 bramek, czyli dwie więcej niż Messi w La Lidze.

Jego gole miały również swoją rangę - dały Bayernowi mistrzostwo i Puchar Niemiec, a jemu samemu tytuły króla strzelców Bundesligi i DFB Pokal - takiego podwójnego dubletu w 2019 roku nie ustrzelił żaden inny piłkarz.

Pod względem osiągnięć indywidualnych Lewandowski jeszcze nigdy nie był tak bliski triumfu w plebiscycie "France Football". O tym, że w tym roku będzie sklasyfikowany wysoko, świadczy to, że po raz pierwszy uda się do Paryża na galę finałową. Więcej o tym TUTAJ.

Istnieje jednak kilka powodów, dla których kapitan Biało-Czerwonych może obejść się smakiem, a za jego sukces trzeba będzie uznać miejsce na podium.

Mister futbolu

Po pierwsze, jego Bayern - włącznie z nim samym - zawiódł w poprzedniej edycji Ligi Mistrzów, czyli na najważniejszej scenie, na którą patrzy cały świat. Bawarczycy odpadli już w 1/8 finału, a Lewandowski w dwumeczu z Liverpoolem, czyli późniejszym triumfatorem, nie zdobył ani jednej bramki.

Po drugie, od 1 stycznia do 8 listopada Lewandowski wcale nie był najskuteczniejszy w Lidze Mistrzów. W fazie pucharowej nie strzelił żadnego gola, a jesienią zdobył sześć bramek. Messi w tym czasie zaliczył siedem trafień, w tym aż sześć wiosną i dotarł z Barceloną do półfinału.

O tym, że postawa w Lidze Mistrzów ma w plebiscycie "France Football" kolosalne znaczenie, widać po przykładach Liverpoolu i Ajaksu Amsterdam. 7 z 30 nominowanych to gracze The Reds - podopieczni Kloppa stanowią najliczniejszą reprezentację. A choć holenderska Eredivisie jest dopiero 9. ligą Starego Kontynentu wg rankingu UEFA, to wśród nominowanych jest czterech piłkarzy, którzy dotarli z Ajaksem do półfinału poprzedniej edycji Champions League.

Po trzecie, choć Lewandowski był najskuteczniejszym graczem reprezentacji Polski w drodze do Euro 2020, to jednak jego dorobek (5) w momencie zamknięcia głosowania nie rzuca na kolana. Ronaldo w 2019 roku na przykład poprowadził Portugalię do wygrania Ligi Narodów, a do 8 listopada zdobył dla Selecao łącznie 10 bramek.

Po czwarte wreszcie, zarówno plebiscyt FIFA, jak i "France Football" to tak naprawdę konkursy popularności. Laureata Złotej Piłki 2019 wyłoniła kapituła składająca się z dziennikarzy ze 180 krajów całego świata. Nie bez przyczyny 13 z 18 edycji w XXI wieku wygrali piłkarze Barcelony albo Realu Madryt - El Clasico to największe klubowe wydarzenie piłkarskie na świecie.

Czytaj również -> Przeciek? W sieci pojawiły się wyniki plebiscytu

Pozostałe nagrody w tym stuleciu zgarnęli piłkarze Liverpoolu (1), Manchesteru United (1), Juventusu (1) i Milanu (2), czyli przedstawiciele lig znacznie popularniejszych od Bundesligi. By na liście laureatów Złotej Piłki znaleźć przedstawiciela niemieckiej ekstraklasy, trzeba się cofnąć aż do 1996 roku, kiedy wyróżniony został Matthias Sammer - kapitan ówczesnych mistrzów Europy. Wymowne jest też to, że Lewandowski jest jedynym przedstawicielem Bundesligi wśród nominowanych.

Co ciekawe, w finałowej "30" nie ma Modricia. Chorwat jest pierwszym w historii plebiscytu laureatem, który nie został nominowany w kolejnej edycji.

Szansa dla Szczęsnego

Lewandowski nie jest jedynym Polakiem, który w poniedziałek może opuścić paryski Theatre du Chatelet z nagrodą. Kapituła "France Football" wybiera nie tylko najlepszego piłkarza świata, ale przyznaje też trzy inne wyróżnienia: Złotą Piłkę dla najlepszej piłkarki, Trofeum Kopy najlepszego piłkarza U-21 i Trofeum Jaszyna dla najlepszego bramkarza. Trzecia kategoria to tegoroczna nowość, a wśród nominowanych znalazł się Wojciech Szczęsny.

Piłkarkę roku wybierze 50 dziennikarzy zajmujących się kobiecą piłką, najlepszego "młodzieżowca" wskażą dotychczasowi laureaci Złotej Piłki, a kapituła Trofeum Jaszyna jest taka sama jak w kategorii głównej - 180 dziennikarzy z całego świata. Wybierając piłkarza i piłkarkę roku, każdy z jurorów wskazał po pięcioro nominowanych, którym przyznał 6, 4, 3, 2 albo 1 punkt. W Trofeum Kopa i Trofeum Jaszyna jury przyznawało 5, 3 albo 1 punkt trzem kandydatom.

Jak czytamy w zasadach plebiscytu, członkowie kapituły mieli kierować się trzema podstawowymi kryteriami w kolejności: indywidualne i drużynowe osiągnięcia w ciągu roku, klasa zawodnika (talent i postawa fair play) oraz przebieg kariery.

Złota Piłka "France Football" to najstarszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt w świecie futbolu. Francuski magazyn przeprowadza go od 1956 roku, a w latach 2010-2015 wręczał nagrodę wraz z FIFA, która swój plebiscyt uruchomiła w 1991 roku.

Finałowa gala odbędzie się w poniedziałek o godz. 20:30. Transmisję z wydarzenia przeprowadzi TVP Sport.

Nominowani do Złotej Piłki 2019 "France Football":
Sergio Aguero (Argentyna, Manchester City)
Trent Alexander-Arnold (Anglia, Liverpool FC)
Alisson (Brazylia, Liverpool FC)
Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon, Arsenal FC)
Karim Benzema (Francja, Real Madryt)
Joao Felix (Portugalia, Benfica Lizbona/Atletico Madryt),
Roberto Firmino (Brazylia, Liverpool FC)
Kevin De Bruyne (Belgia, Manchester City)
Frenkie de Jong (Holandia, Ajax Amsterdam/FC Barcelona)
Antoine Griezmann (Francja, Atletico Madryt/FC Barcelona)
Eden Hazard (Belgia, Chelsea FC/Real Madryt)
Kalidou Koulibaly (Senegal/SSC Napoli)
Robert Lewandowski (Polska, Bayern Monachium)
Matthijs de Ligt (Holandia, Ajax Amsterdam/Juventus Turyn)
Hugo Lloris (Francja, Tottenham Hotspur)
Riyad Mahrez (Algieria, Manchester City)
Sadio Mane (Senegal, Liverpool FC)
Marquinhos (Brazylia, Paris Saint-Germain)
Kylian Mbappe (Francja, Paris Saint-Germain)
Lionel Messi (Argentyna/FC Barcelona)
Cristiano Ronaldo (Portugalia, Juventus Turyn)
Mohamed Salah (Egipt, Liverpool FC)
Bernardo Silva (Portugalia, Manchester City)
Son Heung-min (Korea Południowa, Tottenham Hotspur)
Raheem Sterling (Anglia, Manchester City)
Dusan Tadić (Serbia, Ajax Amsterdam)
Marc-Andre ter Stegen (Niemcy, FC Barcelona)
Donny van de Beek (Holandia, Ajax Amsterdam)
Virgil van Dijk (Holandia, Liverpool FC)
Georginio Wijnaldum (Holandia, Liverpool FC).
Nominowani do Trofeum Jaszyna "France Football":

Alisson (Brazylia, Liverpool FC)
Kepa Arrizabalaga (Hiszpan, Chelsea FC)
Ederson (Brazylia, Manchester City)
Samir Handanović (Słowenia, Inter Mediolan)
Hugo Lloris (Francja, Tottenham Hotspur)
Manuel Neuer (Niemcy, Bayern Monachium
Jan Oblak (Słowenia, Atletico Madryt)
Andre Onana (Kamerun, Ajax Amsterdam)
Marc-Andre ter Stegen (Niemcy, FC Barcelona)
Wojciech Szczęsny (Polska, Juventus Turyn)

Nominowani do Trofeum Kopa "France Football":
Samuel Chukwueze (Nigeria/Villarreal CF)
Matthijs de Ligt (Holandia, Ajax Amsterdam/Juventus Turyn)
Joao Felix (Portugalia, Benfica Lizbona/Atletico Madryt)
Matteo Guendouzi (Francja, Arsenal FC)
Kai Havertz (Niemcy, Bayer Leverkusen)
Lee Kang-In (Korea Południowa, Valencia CF)
Moise Keane (Włochy, Juventus Turyn/Everton FC)
Andrij Łunin (Ukraina, Real Madryt/Real Valladoid)
Jadon Sancho (Anglia, Borussia Dortmund)
Vinicius Junior (Brazylia, Real Madryt)

Nominowane do kobiecej Złotej Piłki "France Football":
Kosovare Asllani (Szwecja/Tacon)
Sarah Bouhaddi (Francja, Olympique Lyon)
Lucy Bronze (Anglia, Olympique Lyon)
Nilla Fischer (Szwecja, Linkoepings)
Pernille Harder (Dania, VfL Wolfsburg)
Tobin Heath (Stany Zjednoczone, Thorns)
Ada Hegeberg (Norwegia, Olympique Lyon)
Amandine Henry (Francja, Olympique Lyon)
Sofia Jakobsson (Szwecja, Tacon)
Sam Kerr (Australia, Perth Glory)
Rose Lavelle (Washington Spirit)
Dzsenifer Marozsan (Niemcy, Olympique Lyon))
Marta (Brazylia, Orlando Pride)
Lieke Marten (Holandia, FC Barcelona)
Vivianne Miedema (Holandia, Arsenal FC)
Alex Morgan (Stany Zjednoczone, Orlando Pride)
Megan Rapinoe (Stany Zjednoczone, Reign FC)
Wendie Renard (Francja, Olympique Lyon)
Sari van Veenendaal (Holandia, Atletico Madryt)
Ellen. White (Anglia, Manchester City)

Komentarze (19)
avatar
Dżorcz Klunej
2.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Zajęcie niższego miejsca niż trzecie = totalna dyskryminacja, kierowanie się pochodzeniem zawodnika. Umysłowo chora patologia głosuje a nie porządni ludzie. 
Sebastian Salamon
2.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Jak nie teraz, to kiedy?" Przecież to proste. W przypadku Drewnianego: nie teraz i nigdy. 
avatar
zbych22
2.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak nie teraz, to kiedy? Panie Kmita! Jest to źle postawione pytanie. Powinno brzmieć-Czy kiedykolwiek Lewandowski zostanie laureatem Złotej Piłki? 
Roman Lazarek
2.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Raczej nigdy!!! 
Nowy w mieście
2.12.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Psa bym nie dał wyprowadzic tej niemieckiej swini