MŚ 2022. UEFA zmieniła format kwalifikacji do mundialu. Będzie nagroda za dobre wyniki w Lidze Narodów

UEFA dokonała zmiany w formacie kwalifikacji do mundialu, która ma promować dobry wynik w Lidze Narodów. Nowe zasady będą obowiązywały już od eliminacji MŚ 2022 w Katarze.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
piłkarze reprezentacji Polski Newspix / Mateusz Słodkowski / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
W następnym mundialu weźmie udział 13 zespołów ze strefy UEFA. Bezpośredni awans do mistrzostw uzyskają mistrzowie dziesięciu pięcio- albo sześciozespołowych grup eliminacyjnych, a trzech pozostałych wyłonią baraże.

Do play-offów przystąpi dziesięciu wicemistrzów grup i dwa najlepsze zespoły z Ligi Narodów 2020/2021 spośród tych, które w swoich grupach el. MŚ 2022 zajmą miejsca od trzeciego w dół.

12 uczestników baraży zostanie podzielonych na trzy ścieżki, w ramach których rozegrane zostaną pojedyncze mecze: półfinały i finał. Do mundialu awansują zwycięzcy. każdej ze ścieżek.

ZOBACZ WIDEO: Losowanie Euro 2020. Hiszpania koszmarem reprezentacji Polski. "Fajnie, że zagramy z kimś mocnym"

UEFA zdecydowała się na tę zmianę, by nadać Lidze Narodów jeszcze wyższą rangą. Podobne, choć bardziej skomplikowane, europejska unia piłkarska zastosowała w el. Euro 2020. Więcej o tym TUTAJ.

Zmiana względem ostatnich mistrzostw świata polega na tym, że do barażów przystąpią wszyscy wicemistrzowie grup oraz dwie drużyny wyłonione rankingiem generalnym Ligi Narodów. W barażach do mundialu w Rosji wystąpiło natomiast ośmiu najlepszych z dziewięciu wicemistrzów grup.

MŚ 2022 będą pierwszymi w historii, które zostaną rozegrane zimą. Mundial w Katarze odbędzie się między 21 listopada a 18 grudnia. Będzie zarazem ostatnim, w którym udział wezmą 32 drużyny - w 2026 roku w mistrzostwach świata wystartują 44 zespoły, a to oznacza kolejną zmianę w formacie kwalifikacji w strefie UEFA.

Losowanie grup Ligi Narodów 2020/2021 odbędzie się 3 marca przyszłego roku. Druga edycja rozgrywek zostanie rozegrana od września 2020 do marca 2021 roku. Kwalifikacje do MŚ 2022 ruszą natomiast w marcu 2021 roku.

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy podoba ci się zimowa pora rozegrania MŚ 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×