La Liga. Szalony plan Florentino Pereza. Chce stworzyć rozgrywki dla gigantów

To może być koniec futbolu jaki znamy. Prezydent Realu Madryt pracuje nad stworzeniem elitarnych rozgrywek dla najbogatszych klubów na świecie. Mogę one wystartować już od 2024 roku.

Jakub Artych
Jakub Artych
Florentino Perez Getty Images / Juan Naharro Gimenez/WireImage / Na zdjęciu: Florentino Perez
To już nie pierwszy raz, gdy największe kluby na świecie myślą nad stworzeniem swojej ligi. Jak dotąd brakowało jednak konkretnych działań. Sprawy w swoje ręce wziął Florentino Perez, który uznawany jest za najbardziej wpływowego prezydenta sportowego na świecie.

"Perez w ostatnim czasie miał odbyć serię rozmów z działaczami najważniejszych europejskich klubów oraz prezesem FIFA Giannim Infantino, w których przedstawił swoją wizję dla futbolu. To może być przełom w piłce nożnej" - sugeruje dziennik "New York Times".

Jak wygląda plan Pereza? Celem 72-latka jest stworzenie dwóch 20-drużynowych dywizji. Pierwsza składałaby się z zespołów angielskich, hiszpańskich, włoskich, niemieckich oraz francuskich. W drugiej byłyby słabsze zespoły, które miałaby jednak szansę na awans. "Najlepsze kluby w Europie mają odłączyć się od swoich krajowych lig i przez cały rok występować w nowych rozgrywkach" - opisują Amerykanie.

ZOBACZ WIDEO: Losowanie Euro 2020. Kibice reprezentacji Hiszpanii podzieleni przed mistrzostwami? "Mieszkaniec Bilbao się na mnie obraził"
Najważniejsza osoba w Realu próbuje przekonać inne zespoły olbrzymimi pieniędzmi. "Kluby otrzymały już zapewnienie, że po odłączeniu się od ligi krajowej przynajmniej podwoją swoje obecne przychody" - czytamy.

Zobacz także: Kolejny rekord genialnego Leo Messiego

Rozgrywki Pereza miałyby wejść w życie nawet w 2024 roku, jednak jest to wariant bardzo optymistyczny. "New York Times" sugeruje jednak, że Florentino ma duże poparcie oraz środki, aby stworzyć nowe rozgrywki.

Jeden z kilku problemów jakie napotka Perez to opór przedstawicieli pięciu największych lig na świecie. Oprócz tego sama Liga Mistrzów drastycznie straciłaby na wartości,

- Czytałem o tym szalonym planie. Jeśli wierzyć raportom, wychodzi to od jednego klubowego prezesa, nawet nie właściciela. To wszystko to pomysł jednego działacza. Ciężko wymyślić bardziej samolubny i egoistyczny projekt - skomentował wprost Aleksander Ceferin, prezes UEFA.

Zobacz także: Robert Lewandowski stracił rozpęd

Czy podoba ci się plan Florentino Pereza?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×