The Championship. Czarna sobota Polaków. Marnotrawstwo Leeds United i koszmarny błąd Kamila Grabary

To nie był udany wieczór dla Polaków występujących w The Championship. Leeds United Mateusza Klicha zremisowało z Cardiff City 3:3, choć prowadziło już 3:0. A Huddersfield Town straciło punkty po koszmarnym błędzie Kamila Grabary.

Maciej Kmita
Kamil Grabara Getty Images / Ben Early / Na zdjęciu: Kamil Grabara
Tuż przed końcem pierwszej połowy Jon Gorenc Stanković wycofał piłkę do stojącego w polu bramkowym Kamila Grabary. Młodzieżowy reprezentant Polski postanowił bez przyjęcia wybić piłkę poza swoje pole karne, ale popełnił błąd techniczny i zagrał futbolówkę na 17. metr wprost pod nogi Johna Windassa. Ten skorzystał z prezentu i po chwili bez problemu umieścił piłkę w siatce. Na szczęście dla Grabary, Teriery nie zapłaciły za jego wpadkę porażką. W 70. minucie remis drużynie Polaka uratował Karlan Grant.

Po spadku z Premier League Huddersfield Town miało się liczyć w walce o awans do angielskiej ekstraklasy, tymczasem po 22. kolejce, czyli na mecz przed półmetkiem sezonu, jest 19. w tabeli i ma tylko cztery punkty przewagi nad strefą spadkową.

W drugą stronę, z nieba do piekła, przeszło w sobotę Leeds United Mateusza Klicha. (90 minut). Pawie już po ośmiu minutach prowadziły 2:0 po dublecie Patricka Bamforda, a tuż po zmianie stron na 3:0 trafił Pablo Hernandez. Wtedy wydawało się, że nic nie odbierze drużynie Marcelo Bielsy ósmego zwycięstwa z rzędu, ale gościom z Walii udało się odrobić straty. Mało tego, gola na 3:3 Cardiff City strzeliło grając w "10" po czerwonej kartce dla Seana Morrisona.

Zespół z Elland Road stracił na rzecz West Bromwich Albion pozycję lidera The Championship, ale pozostał na miejscu gwarantującym bezpośredni awans do Premier League. Pawie mają 47 punktów, dwa mniej od WBA, ale 11 więcej od trzeciego w tabeli Brentford.

W sobotę powody do radości miał jedynie Bartosz Białkowski, którego Millwall pokonało 1:0 Derby County Krystiana Bielika. Białkowski rozegrał pełne 90 minut, a Bielik słono zapłacił za słaby występ przed tygodniem i w sobotę nie poderwał się z ławki nawet na minutę.

Leeds United - Cardiff City 3:3 (2:0)
1:0 - Bamford (k.) 2'
2:0 - Bamford 8'
3:0 - Hernandez 52'
3:1 - Tomlin 61'
3:2 - Morrison 82'
3:3 - Glatzel 88'

Wigan Athletic - Huddersfield Town 1:1 (1:0)