Legendarny obrońca Jerzy Gorgoń urodził się 18 lipca 1949 roku w dzielnicy Zabrza, Mikulczycach. Swoją karierę piłkarską rozpoczynał MGKS Mikulczyce, skąd po pięciu latach trafił do Górnika Zabrze. W barwach drużyny ze stadionu przy ulicy Roosevelta występował w latach 1967-80 rozegrał 220 spotkań, w których strzelił 18 bramek. Sięgnął z zabrzańskim klubem po dwa tytuły mistrza Polski, pięć Pucharów Polski i zagrał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, w którym Górnik uległ Manchesterowi City 1:2. W czasie swojego pobytu w Górniku przeżył też największą klęskę w zawodniczej karierze - w sezonie 1977/78 spadł z górniczą drużyną z najwyższej klasy rozgrywkowej.
Był też kluczowym zawodnikiem reprezentacji Polski Kazimierza Górskiego. Razem z wybitnym szkoleniowcem sięgnął po złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, oraz srebrny krążek podczas Olimpiady w Montrealu w 1976 roku. W roku 1974 w koszulce z orzełkiem na piersi zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w piłce nożnej w RFN. W kadrze narodowej potężnie zbudowany obrońca, mierzący 1,97 cm przy wadze 90 kg rozegrał 55 spotkań i strzelił 6 bramek. W roku 1980 wyjechał do Szwajcarii i tam też po trzech latach gry w FC Sankt Gallen zakończył karierę. W alpejskim kraju zdecydował się zagościć jednak na dłużej i mieszka tam do chwili obecnej.
Wielkim zaskoczeniem był fakt, że Gorgoń zdecydował się 60 rocznicę swoich urodzin obchodzić w rodzinnym Zabrzu. Specjalnie przy tej okazji wróci na Śląsk, gdzie urodziny będzie świętować w gronie najbliższej rodziny, władz miasta, kolegów z boiska i kibiców ukochanego Górnika. Pojawi się na imprezie Muzycznego Lata, podczas której tradycyjnie w każdy wakacyjny, sobotni wieczór w Zabrzu gra znany polski wykonawca. 18 lipca na scenie ulokowanej tuż przy stadionie Górnika, na którym Gorgoń święcił największe sukcesy pojawi się zespół Pectus, który zagra dla żywej legendy polskiej piłki utwór ze specjalną dedykacją.
Na jubileuszu wybitnego zawodnika nie zabraknie też prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik, a także kolegów Gorgonia z czasów gry w Górniku i reprezentacji Polski. Swoją obecność na uroczystości zapowiedzieli m.in. Stanisław Oślizło, Jan Banaś i Władysław Żmuda. Wstęp na uroczystość jest bezpłatny, a jej początek zaplanowano na godzinę 20.