Chorwacja. Stadion Maksimir w Zagrzebiu zostanie wyburzony

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ANTONIO BAT / Kibice na stadionie u Maksimiru w Zagrzebiu
PAP/EPA / ANTONIO BAT / Kibice na stadionie u Maksimiru w Zagrzebiu
zdjęcie autora artykułu

Stadion Maksimir w Zagrzebiu, na którym swoje mecze rozgrywają Dinamo Zagrzeb Damiana Kądziora i reprezentacja Chorwacji, zostanie wyburzony. Na jego miejscu powstanie nowy stadion narodowy, który będzie skończony w 2024 r.

W tym artykule dowiesz się o:

Stadion Maksimir w Zagrzebiu to obecnie największy stadion w Chorwacji, który może pomieścić nieco ponad 38 tys. widzów. Gra na nim drużyna narodowa oraz Dinamo Zagrzeb, w którym występuje Damian Kądzior. Obiekt jednak nie cieszy się zbyt dobrą opinią, szczególnie po przebudowie przeprowadzonej w latach 90.

Każda z trybun Maksimiru jest niezależna od siebie. Wszystkie jednak są dość wysoko nad poziomem murawy oraz bardzo daleko od niej - oddziela je dodatkowo bieżnia lekkoatletyczna. Żadna z nich nie jest zadaszona.

W poniedziałek, 9 marca, walne zgromadzenie Dinama przegłosowało wyburzenie stadionu. Urząd miasta dwa dni później przypieczętował tę decyzję i ogłosił przetarg na nowy obiekt, który powstanie w tym samym miejscu. Konkurs na wykonawcę budowy ma potrwać ok. pół roku.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: kuriozalna sytuacja na meczu rezerw Realu. Bezmyślne zachowanie Rodrygo

Pojawił się już plan zagospodarowania przestrzeni. Na miejscu starego Maksimira powstanie nowy stadion narodowy Chorwacji, który pomieści ok. 30 tys. widzów i będzie pozbawiony bieżni. Obok powstanie arena dla lekkoatletów i na jej trybunach ma zasiąść do 4 tys. kibiców. Do tego jest plan budowy biur, miejsc rekreacyjnych oraz parkingu na 1500 samochodów.

Dokładna data wyburzenia stadionu w Zagrzebiu nie jest na razie znana. Zakłada się jednak, że budowa nowego obiektu ma rozpocząć się w 2021 lub 2022 r., zależnie od tempa powstania dokumentacji.

Dinamo Zagrzeb poinformowało także, że po wyburzeniu Maksimira swoje mecze będzie rozgrywać poza stolicą Chorwacji. W grę wchodzą dwa stadiony: Rujevica w Rijece oraz będący w budowie nowy obiekt NK Osijek.

Czytaj też: Kądzior: Zmieniłem swoje podejście Ruch Chorzów zawiesił treningi w obawie przed koronawirusem

Źródło artykułu: