Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Koronawirus. Rafał Gikiewicz zrzekł się części pieniędzy. "Modelowa postawa!"

- To modelowa postawa. Bardzo dobry znak od Rafała - mówi Uwe Bremer, dziennikarz z Berlina. Rafał Gikiewicz z miejscowego Unionu, w obliczu pandemii koronawirusa, zrzekł się części swoich zarobków.
Jacek Stańczyk
Jacek Stańczyk
Rafał Gikiewicz Getty Images / Boris Streubel / Na zdjęciu: Rafał Gikiewicz

To dyskusja, która w Niemczech toczy się już od kilku dni. Bundesliga jest zawieszona, piłkarze nie grają, pojawiło się dużo komentarzy, że powinni zrzec się - przynajmniej na razie - części swoich zarobków. Kluby niemieckiej ligi też będą mieć problemy, nie dostaną pieniędzy z praw telewizyjnych. A 1.FC Union Berlin jest na dodatek jedną z najbiedniejszych drużyn.

Rafał Gikiewicz wyszedł przed szereg, jest jednym z pierwszych zawodników, który zdecydował się na mniejszą wypłatę. Podobnie postąpił zespół Borussii Moenchengladbach. Polak wystąpił jednak sam, z nazwiska, dał przykład innym piłkarzom. Napisał: "W związku z dyskusjami jakie pojawiły się ostatnio i które uważam za potrzebne, postanowiłem zrezygnować z części moich zarobków, aby pomóc mojemu klubowi przetrwać ten ciężki okres. Razem to przetrwamy".

- To bardzo dobry znak od Rafała. I najważniejsze - jest to jego własna inicjatywa -komentuje nam Uwe Bremer, dziennikarz z Berlina z 30-letnim stażem. - To nie Union wyszedł z przekazem: zrzeknijcie się na przykład 30 procent pensji. To Rafał zrobił ten pierwszy krok. Powiedział im: Hej, każdy musi coś dać od siebie, jeśli chcemy sobie poradzić w tych trudnych czasach - dodaje.

I komplementuje Polaka jeszcze bardziej: - To nie jest hazard z jego strony. Rafał jest inteligentny, on myśli, analizuje. I jak tu mówimy w Niemczech, nie patrzy tylko w swój talerz. On zawsze myśli o innych. To modelowa postawa, modelowe zachowanie.

A że problem jest poważny, świadczą o tym słowa choćby dyrektora sportowego innego berlińskiego klubu - Herthy. Tego samego dnia, gdy Gikiewicz ogłaszał swoją decyzję, Michael Preetz zdradził, że w jego klubie toczy się dyskusja na temat mniejszych zarobków.

- Każdy w Herthcie na pewno da coś od ciebie, jesteśmy w trakcie rozmów. Natomiast gdy już będziemy mieli decyzję, wtedy ją ogłosimy. Myślę że każdy powinien zdać sobie sprawę z tego, że futbol, o którym często mówimy, że jest najpiękniejszą sprawą na świecie, nie jest tylko grą którą kochamy, ale też przemysłem, który zapewnia 60 tysięcy miejsc pracy - powiedział.

- Tak jest. Więc drugi Polak w Berlinie Krzysztof Piątek też będzie musiał zaraz odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania - mówi Uwe Bremer.

Rozgrywki Bundesligi na razie są zawieszone do 2 kwietnia. Niemcy są piątym państwem na świecie z największą liczbą osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Ma go 15,1 tysięcy ludzi. Zmarły 43 osoby.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny filmZapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×