Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PKO Ekstraklasa reguluje obniżkę wynagrodzeń. Piłkarze mogą stracić 50 procent pensji

Kluby grające w elicie mogą obniżyć wynagrodzenia piłkarzy o 50 procent. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza Ekstraklasy.
Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Milan Dimun i Łukasz Grzeszczyk PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Milan Dimun i Łukasz Grzeszczyk

W obliczu rozprzestrzeniającego się koronawirusa prawie wszystkie ligi w Europie są wstrzymane. Piłkarze nie trenują, nie rozgrywają meczów, więc kluby szukają oszczędności. W Polsce duża część budżetów jest przeznaczana właśnie na wynagrodzenia dla zawodników.

Wszystkie kluby grające w PKO Ekstraklasie wnioskowały do rady nadzorczej ligi o uchwalenie zasad ograniczania wynagrodzeń w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami.

Zgodnie z przyjętą w piątek uchwałą kluby mogą obniżyć wynagrodzenia piłkarzy o 50 procent, jednak do kwot nie niższych niż 10 tysięcy złotych brutto. Cięcia mają obowiązywać od 14 marca do minimum pierwszego meczu rozegranego w PKO Ekstraklasie jako impreza masowa z udziałem publiczności.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: świetny trening bramkarza na czas koronawirusa. Sam strzelał, sam bronił...

PKO Ekstraklasa i oczywiście kluby oczekują teraz na regulacje zarządu PZPN. W jego zakresie jest wprowadzenie zakazu rozwiązywania kontraktów przez piłkarzy, jeżeli nie zgodzą się na obniżenie wynagrodzeń na nowych zasadach.

Treść uchwały rady nadzorczej Ekstraklasy:

"Kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50 procent jednak do kwot nie niższych niż 10 tysięcy złotych brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tysięcy złotych netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT.

Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. – zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później".

Czytaj także: Andre Martins na dłużej w Legii Warszawa

Czytaj także: Nenad Bjelica o zwolnieniu z Lecha Poznań. "To nie była decyzja Piotra Rutkowskiego"

Czy PKO Ekstraklasa podjęła słuszną decyzję w sprawie wynagrodzeń piłkarzy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

 • 14MP 19PP Zgłoś komentarz
  Zawodnicy Jadzi się nie zgodzili. Jeszcze dzisiaj będzie o tym pisane.
  • zbych22 Zgłoś komentarz
   "PKO Ekstraklasa reguluje obniżkę wynagrodzeń"- Ekstraklasa S.A. to sobie może regulować. Żeby regulacja była skuteczna to trzeba być stroną umowy i wszyscy muszą wyrazić
   Czytaj całość
   zgodę na zmianę warunków umownych. A co będzie z tej regulacji jesli zawodnicy nie wyrażą zgody?Ekstraklasa S.A. zawiesi nieposłusznych? Oprócz Ekstraklasy S.A. i PZPN są jeszcze Sądy Powszechne i inne twory w postaci Komisji Arbitrażowych.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×