PKO Ekstraklasa. Legia mistrzem Polski! Wojskowi wyrównali rekord Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów

PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: kibice Legii Warszawa podczas meczu grupy mistrzowskiej piłkarskiej Ekstraklasy z Cracovią
PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: kibice Legii Warszawa podczas meczu grupy mistrzowskiej piłkarskiej Ekstraklasy z Cracovią

Legia Warszawa zdobyła swoje 14. mistrzostwo Polski i wyrównała ligowy rekord Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze. Klub z Łazienkowskiej 3 przypisuje sobie 15 mistrzostw, ale oficjalnie ma jedno mniej - PZPN nie uznaje tego po "Niedzieli cudów".

W tym artykule dowiesz się o:

W sobotnim meczu 35. kolejki Legia pokonała Cracovię (2:0) i odzyskała mistrzostwo Polski po roku przerwy. Ekipa Aleksandara Vukovicia zapewniła sobie tytuł na dwie kolejki przed końcem rozgrywek, a w PKO Ekstraklasie to rzadki wyczyn. Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w sezonie 2013/2014, gdy po 35. serii pewna wygrania ligi była Legia Henninga Berga.

W ostatnich pięciu sezonach losy mistrzostwa rozstrzygały się dopiero w 37. kolejce. A by znaleźć zespół, który zapewnił sobie złoto wcześniej niż na dwie serie przed finiszem, trzeba się cofnąć do sezonu 2010/11, kiedy w 27. kolejce (na 30) zdobycie mistrzostwa przypieczętowała Wisła Kraków Roberta Maaskanta.

Sukces Legii jest tym bardziej godny uznania, że drużyna Vukovicia wygodnie rozsiadła się na fotelu lidera dopiero po 19. kolejce. Wcześniej była w grupie pościgowej po nieudanym starcie sezonu. W pewnym momencie miała nawet sześć punktów straty do pierwszego miejsca, na którym były Pogoni Szczecin i Śląsk Wrocław. Teraz wyprzedza te zespoły odpowiednio o 18 i 12 punktów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kuriozalny samobój z polskiej ligi

Ile mistrzostw ma Legia?

Legia odzyskała tytuł po roku przerwy i wyrównała ligowy rekord pod względem zdobytych mistrzostw Polski, który w 1988 roku ustanowił Górnik Zabrze, a rok później wyrównał Ruch Chorzów. Klub z Łazienkowskiej 3 przypisuje sobie 15 mistrzostw, ale jest to nieuprawnione.

Spór dotyczy sezonu 1992/93, w którym Legia wygrała ligę, ale PZPN odebrał jej tytuł ze względu na wydarzenia, do których doszło w ostatniej kolejce, znanej dziś jako "Niedziela cudów". Do ostatniego gwizdka w walce o mistrzostwo liczyły się Legia, Łódzki Klub Sportowy i Lech Poznań. Liderem byli warszawianie, którzy mieli tyle samo punktów co ŁKS, ale wyprzedzali łodzian dzięki lepszemu o trzy gole bilansowi bramkowemu. Lech był trzeci z punktem straty do Legii i ŁKS-u.

W ostatniej kolejce, 20 czerwca, Wojskowi grali na wyjeździe z pewną utrzymania Wisłą Kraków, a ŁKS podejmował zdegradowaną już Olimpię Poznań. Spodziewano się walki na bramki i faktycznie do niej doszło. Legia rozgromiła Wisłę 6:0, a ŁKS rozbił Olimpię 7:1 - te wyniki sprawiły, że warszawianie cieszyli się z odzyskania mistrzostwa po 22 latach przerwy. Radość nie trwała jednak długo.

Cała Polska widziała

Przebieg spotkań Legii i ŁKS-u wzbudził jednak podejrzenia. Kibice Wisły jeszcze w trakcie meczu namawiali swoich piłkarzy do zejścia z boiska i do podzielenia się łapówką. Według "Tempa", wiślacy mieli dostać do podziału 800 mln starych złotych. UEFA zażądała od PZPN wyjaśnień, a dzień po "Niedzieli cudów" polska federacja nałożyła na Legię, ŁKS, Olimpię i Wisłę zakazy transferowe i kary finansowe w wysokości pół miliarda starych złotych, ale wyniki zostały utrzymane i to Legia była mistrzem.

10 lipca tytuł został Legii odebrany. Podczas zjazdu PZPN wiceprezes Ryszard Kulesza wypowiedział legendarne słowa o tym, że "cała Polska widziała", jak Legia kupiła mecz z Wisłą. Mimo braku twardych dowodów delegaci anulowali wyniki spotkań Legii z Wisłą i ŁKS-u z Olimpią, a beneficjentem takiego rozstrzygnięcia był Lech. Kolejorz w ostatniej kolejce zremisował z Widzewem Łódź (3:3) i po anulowaniu zwycięstw Legii i ŁKS-u zrównał się z nimi punktami, ale wyprzedził je dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu: +41 wobec +24 Legii i +21 ŁKS-u.

Legia dwukrotnie (w 2004 i 2007 roku) zwracała się do PZPN o przyznanie jej mistrzostwa z 1993 roku, ale federacja dwukrotnie jej odmówiła. Mimo to klub z Łazienkowskiej 3 tytułuje się mianem 15-krotnego mistrza Polski, dopisując do długiej listy swoich sukcesów także wygranie ligi w "Niedzielę cudów".

Mistrzowie Polski:
Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Legia Warszawa - po 14
Wisła Kraków - 13
Lech Poznań - 7
Cracovia - 5
Pogoń Lwów, Widzew Łódź - po 4
Warta Poznań, Polonia Bytom, Śląsk Wrocław, Polonia Warszawa, ŁKS Łódź, Stal Mielec, Zagłębie Lubin - po 2 
Garbarnia Kraków, Szombierki Bytom, Piast Gliwice - po 1

Źródło artykułu: