Serie A. Atalanta ma superzmiennika. Luis Muriel już ustanowił rekord ligi

Luis Muriel strzelił 10. gola w sezonie po wejściu na boisko z ławki rezerwowych. W XXI wieku w topowych ligach Europy był tylko jeden zmiennik z dwucyfrową liczbą bramek w rozgrywkach.

Luis Muriel i Emir Dilaver PAP/EPA / PAOLO MAGNI / Na zdjęciu: Luis Muriel i Emir Dilaver
Atalanta wygrała swój ostatni mecz 2:0 z Sampdorią. Nie był to łatwy pojedynek dla ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów, który miał problem ze strzeleniem gola zdyscyplinowanemu przeciwnikowi. Drużynie przydało się wejście z ławki rezerwowych Luisa Muriela. Kolumbijczyk wywalczył rzut rożny, z którego padła pierwsza bramka, a drugą zdobył sam efektownym uderzeniem zza pola karnego.

10 goli strzelonych przez piłkarza wchodzącego z ławki rezerwowych jeszcze w Serie A nie było. W topowych ligach Europy w XXI wieku tylko Paco Alcacer jako zmiennik zdobył dwucyfrową liczbę bramek w jednym sezonie. Hiszpan dokonał tego wyczynu w rozgrywkach Bundesligi zakończonych w 2019 roku w barwach Borussii Dortmund.

Luis Muriel został najlepszym strzelcem Atalanty w Serie A, a 17 goli daje mu piąte miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych zawodników ligi. W czołówce rankingu potrzebuje zdecydowanie najmniej czasu na umieszczenie piłki w bramce. Kolumbijczyk spędził na boiskach 1076 minut, więc zdobywa gola średnio co 63 minuty. Dla porównania, lider klasyfikacji Ciro Immobile z Lazio oddaje strzał do bramki średnio co 88 minut.

Kolumbijczyk rozgrywa najlepszy sezon w karierze, a Atalancie brakuje 15 goli w siedmiu kolejkach, żeby tak jak Bayern Monachium, zdobyć w krajowej lidze 100 bramek. Wyższą niż Atalanta średnią goli na mecz mają wyłącznie Bawarczycy i piłkarze Paris Saint-Germain. Ci ostatni z powodu koronawirusa nie dokończyli sezonu.

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)
Czy Luis Muriel strzeli ponad 20 goli w tym sezonie Serie A?