Premier League: Manchester United pokonał Leicester City w bitwie o Ligę Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Carl Recine/NMC/Pool / Na zdjęciu od lewej: Bruno Fernandes i James Justin

Manchester United wytrzymał napięcie i w ostatniej kolejce zapewnił sobie awans do Ligi Mistrzów. Podopieczni Ole Gunnara Solskjaera zakończyli sezon w Premier League na trzecim miejscu w tabeli, a pokonany 2:0 Leicester City na piątym.

Walka o awans do Ligi Mistrzów była gwoździem programu w ostatniej kolejce Premier League. Trzeci Manchester United miał tylko punkt przewagi nad piątym Leicester City, a między klubami znajdowała się jeszcze Chelsea FC. Na trzech chętnych przypadały dwie przepustki do Champions League, więc jeden musiał zakończyć ten dzień w ponurym nastroju. Liga Europy nie jest w takiej sytuacji dobrym pocieszeniem.

Szczęśliwie nie była to wyłącznie korespondencyjna rywalizacja. Leicester City zmierzył się na własnym stadionie z Manchesterem United. Lisy potrzebowały do wyprzedzenia zespołu z Old Trafford zwycięstwa, a podopiecznych Ole Gunnara Solskjaera interesował minimum remis.

Po kilku minutach przewagi Manchesteru United gospodarze doszli do głosu. To Leicester City przeprowadziło pierwszy atak, po którym zapachniało golem. W 14. minucie podopieczni Brendana Rodgersa przejęli piłkę po fatalnym błędzie w jej wyprowadzeniu popełnionym przez Nemanję Maticia. Dwa podania wystarczyły do wypracowania pozycji strzałowej Wilfredowi Ndidiemu. Ten użył za dużo energii, a za mało precyzji i huknął z 16. metra nad poprzeczką. Skończyło się na ostrzeżeniu dla rywala.

Problem z dokładnością strzału dotyczył nie tylko Wilfreda Ndidiego, dlatego po 30 minutach rywalizacji było 0:0 w uderzeniach celnych. Jako pierwsi zatrudnili bramkarza przeciwnika gospodarze, a niewiele później Bruno Fernandes co prawda oddał uderzenie do siatki, ale z powodu spalonego gol nie został uznany. Pozostawało bezbramkowo, ale kwadrans poprzedzający przerwę miał już wyraziste rumieńce.

Manchester United dłużej rozgrywał i w ten sposób starał się zdobywać przestrzeń. Z kolei Lisy stawiały na szybkie wypady w kierunku bramki Davida de Gei. Stąd dysproporcja 40 do 60 procent w posiadaniu futbolówki po pierwszej połowie.

Drużyny miały w zanadrzu jeszcze jedną broń, a mianowicie stałe fragmenty gry. Postanowiły wykorzystać ją po przerwie. W 60. minucie Jamie Vardy przedłużył wrzutkę z rzutu wolnego na poprzeczkę w bramce Manchesteru United. Niewiele brakowało, a piłka wylądowałaby w siatce za kołnierzem zdezorientowanego Davida de Gei.

Skuteczniejszy był Manchester United. Bruno Fernandes miał łatwiejsze zadanie niż Jamie Vardy i w 71. minucie oddał uderzenie na 1:0 z rzutu karnego. Jedenastka, która była kluczowa dla losu meczu, została podyktowana za przewinienie na Anthonym Martialu. W ten sposób przyjezdni wyszli na prowadzenie w generalnie wyrównanym starciu. Jego wynik na 2:0 ustalił Jesse Lingard, w doliczonym czasie, po błędzie Kaspera Schmeichela. Duńczyk kompletnie pogubił się z piłką pod nogami i przekazał ją w prezencie zmiennikowi.

Leicester City - Manchester United 0:2 (0:0) 0:1 - Bruno Fernandes (k.) 71' 0:2 - Jeese Lingard 90'

Leicester: Kasper Schmeichel - James Justin, Wes Morgan, Jonny Evans - Marc Albrighton (73' Demaray Grey), Hamza Choudhury (73' Dennis Praet), Wilfred Ndidi, Youri Tielemans (73' Harvey Barnes), Luke Thomas (88' George Hirst) - Kelechi Iheanacho (58' Ayoze Perez), Jamie Vardy

United: David de Gea - Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelof, Harry Maguire, Brandon Williams - Paul Pogba, Nemanja Matić - Mason Greenwood (77' Jeese Lingard), Bruno Fernandes (86' Scott McTominay), Marcus Rashford (90' Timothy Fosu-Mensah) - Anthony Martial (90' Odion Ighalo)

Żółte kartki: Evans, Vardy (Leicester) oraz Maguire, Lindelof, Pogba, Williams (United)

Czerwona kartka: Jonny Evans (Leicester) /90' - za faul/

Sędzia: Martin Atkinson