Serie A. Gianluca Rocchi zakończył sędziowską karierę

Gianluca Rocchi z końcem sezonu Serie A 2019/2020 postanowił zakończyć karierę. Ostatnim meczem, który poprowadził, było starcie Juventusu Wojciecha Szczęsnego z Romą (1:3). Jako sędzia pracował 16 lat.

Marcin Jaz
Marcin Jaz
Gianluca Rocchi WP SportoweFakty / Paweł Pietranik / Na zdjęciu: Gianluca Rocchi
Gianluca Rocchi jako profesjonalny sędzia zadebiutował w 2004 r. w meczu US Lecce - Reggina Calcio. Jego kariera mogła zostać przerwana przez aferę Calciopoli. W 2006 r. znalazł się na liście osób mogących być zamieszanych w ustawianie meczów, którą opublikował dziennik "La Gazzetta dello Sport". Ostatecznie oczyszczono go z zarzutów. Sprawa powróciła w 2012 r. Prokuratura żądała dla Rocchiego kary roku i czterech miesięcy więzienia, ale sędzia ponownie został uniewinniony.

W 2008 r. Włoch został sędzią międzynarodowym. Przez 11 lat pracował przy meczach Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Pucharu UEFA, spotkaniach eliminacji do mistrzostw świata i Europy oraz turniejach międzynarodowych. Na swoim koncie ma m.in. pracę jako sędzia techniczny podczas finałów LE w 2010 i 2017 r. oraz finału LM w 2013 r., jako sędzia bramkowy w trakcie Euro 2012, a także jako sędzia główny Superpucharu UEFA w 2017 r. i finału LE w 2019 r.

Sędziował również podczas Pucharu Konfederacji 2017 i mistrzostw świata w Rosji rok później.

Rocchi zasłynął też jako pierwszy sędzia w historii Serie A, który przerwał mecz ze względu na okrzyki rasistowskie z trybun. 12 maja 2013 r. w trakcie spotkania AC Milan - AS Roma na dwie minuty wstrzymał grę, ponieważ kibice zaczęli obrażać Mario Balotellego.

Włoska federacja wycofała go z końcem 2019 r. z listy sędziów międzynarodowych. Z końcem sezonu 2019/2020 w Serie A Rocchi postanowił zakończyć karierę arbitra. Pożegnał się meczem Juventus Turyn - AS Roma, który rzymianie wygrali 3:1.

Pracował też przy spotkaniach reprezentacji Polski (m.in. z Anglią w Warszawie w 2012 r., z Danią w Warszawie w 2016 r. i Macedonią Płn. w Skopje w 2019 r.) oraz Legii Warszawa w LM (ze Sportingiem Lizbona w stolicy Polski w 2016 r.)

W ciągu całej swojej kariery we wszystkich możliwych rozgrywkach poprowadził 529 meczów. Pokazał 2537 żółtych kartek, 117 czerwonych po drugiej żółtej, 106 bezpośrednich czerwonych, podyktował 238 rzutów karnych. 23 sierpnia skończy 47 lat.

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)