Bundesliga. Borussia - Schalke. Rieverderby dla gospodarzy. Borussia przebiła mur

Borussia Dortmund długo biła głową w mur i nie potrafiła znaleźć sposobu na defensywę Schalke 04 Gelsenkirchen. To udało się dopiero w 55. minucie. Później gospodarze strzelili jeszcze dwa gole i wygrali Rieverderby 3:0.

Łukasz Witczyk
radość piłkarzy Borussii Dortmund PAP/EPA / Martin Rose / Na zdjęciu: radość piłkarzy Borussii Dortmund
Revierderby do dziś elektryzują kibiców w Zagłębiu Ruhry. Kiedyś obie ekipy stanowiły o sile Bundesligi. O ile w przypadku Borussii Dortmund się to nie zmieniło, to Schalke 04 Gelsenkirchen przechodzi ogromny kryzys, a w pierwszych czterech meczach sezonu zdobyło tylko punkt i straciło aż szesnaście goli. Zdecydowanym faworytem derbowego starcia była Borussia.

Dortmundczycy długo bili głową w mur. Schalke 04 grało defensywie, mądrze się broniło. Złośliwi powiedzieliby, że goście zaparkowali autobus w swoim polu karnym. Borussia nie potrafiła znaleźć sposobu na obronę rywali. Strzały zawodników gospodarzy były blokowane. Goście nie kontrowali i też nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką.

Po przerwie sytuacja się zmieniła. W 55. minucie Borussia wreszcie zadała pierwszy cios. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego defensywę rywali rozklepali Raphael Guerreiro i Julian Brandt. Ten pierwszy oddał strzał z okolic narożnika pola karnego, ale obronił go Frederik Ronnow. Przy dobitce Manuela Akanjiego golkiper nie miał już szans.

Po chwili było już 2:0 dla Borussii. Akcję zainicjował Erling Haaland, który w środku pola podał do Jadona Sancho, a następnie pobiegł niczym sprinter w pole karne. Tam idealnie dograł do niego Sancho, a Haalandowi pozostało tylko przelobować bramkarza, co zrobił bez większych problemów i mógł cieszyć się z trafienia.

Schalke nieudolnie starało się odrobić straty, ale ich akcje szybko się kończyły. Za to Borussia zadała kolejny cios. W 78. minucie po wrzutce z rzutu rożnego w wykonaniu Guerreiro głową uderzył Mats Hummels i wpakował piłkę do bramki.

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 3:0 (0:0)
1:0 - Manuel Akanji 55'
2:0 - Erling Haaland 61'
3:0 - Mats Hummels 78'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Thomas Meunier (80' Mateu Morey), Mats Hummels, Manuel Akanji, Raphael Guerreiro - Mahmoud Dahoud (71' Axel Witsel), Thoms Delaney - Jadon Sancho (77' Thorgan Hazard), Julian Brandt (77' Marco Reus), Giovanni Reyna (71' Felix Passlack) - Erling Haaland.

Schalke 04 Gelsenkirchen: Frederik Ronnow - Malick Thiaw, Salif Sane, Matija Nastasić - Kilian Ludewig, Amine Harit, Omar Mascarell, Nabil Bentaleb (56' Can Bozdogan), Bastian Oczipka - Goncalo Paciencia (56' Ahmed Kutucu), Rabbi Matondo (71' Benito Raman).

Żółte kartki: Omar Mascarell (Schalke 04 Gelsenkirchen).