El. ME U-21. Koniec złudzeń. Polacy nie pojadą na mistrzostwa Europy

Przez moment tliła się nadzieja, ale ostatecznie zgasła wraz z golem dla Rumunii. Reprezentacja Polski do lat 21, mimo wygranej z Łotwą 3:1 w ostatnim meczu eliminacji do mistrzostw Europy, nie pojedzie na turniej finałowy.

Krzysztof Sędzicki
Polak Robert Gumny (z lewej) i Janis Grinbergs (z prawej) z Łotwy PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: Polak Robert Gumny (z lewej) i Janis Grinbergs (z prawej) z Łotwy
Samo zwycięstwo nie dawało jeszcze awansu Biało-Czerwonym, ponieważ mecz z Łotyszami (jako ostatnią drużyną tabeli grupy 5.) nie liczył się do porównania bilansu drużyn z drugich miejsc. Do tego, by ekipa Macieja Stolarczyka znalazła się wśród pięciu premiowanych awansem zespołów konieczne było spełnienie dwóch z trzech następujących warunków:

- Szkocja nie wygrywa z Grecją, a Chorwacja nie wygrywa z Litwą lub wygrywa z nią jedną bramką lub wygrywa z nią 2:0;

- Rumunia przegrywa z Danią;

- Belgia przegrywa z Bośnią i Hercegowiną.

Pierwszy z nich nie został spełniony, bo Chorwaci wygrali z Litwą 7:0. Trzeci zaś doszedł do skutku, bo Bośniacy wygrali u siebie z Belgami 3:2. Chronologicznie ostatni w kolejności był mecz reprezentacji Rumunii z Danią.

Tu początkowo ułożyło się świetnie dla Polaków, bo w 50. minucie Nikolai Laursen wykorzystał rzut karny i Duńczycy objęli prowadzenie. Jednak po kolejnych ośmiu minutach ekipa ze Skandynawii musiała grać w 10 po czerwonej kartce dla Sebastiana Hausnera. A gdy w 72. minucie Ionut Costache wyrównał stan meczu, zadanie to stało się arcytrudne.

Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, dzięki czemu Rumunia wyprzedziła Polskę w klasyfikacji zespołów z drugich miejsc. Polacy są aktualnie na piątym miejscu w gronie zespołów z drugich miejsc, ale reprezentacja Islandii, która znajduje się na ostatnim miejscu, najprawdopodobniej otrzyma walkower za nierozegrany mecz z Armenią, co sprawi, że będzie mieć 15 punktów i wskoczyna trzecią pozycję.

Biało- Czerwoni nie zagrają więc na przyszłorocznym europejskim czempionacie, który odbędzie się w Słowenii i na Węgrzech. Faza grupowa rozegrana zostanie od 24 do 31 marca, a pucharowa od 31 maja do 6 czerwca.