PKO Ekstraklasa. Zagłębie - Śląsk. Wejście smoka Kamila Kruka

Kamil Kruk zapamięta swoją premierową bramkę w PKO Ekstraklasie bardzo długo. Wszedł na boisko w doliczonym czasie gry i po dwóch minutach strzelił gola na wagę trzech punktów! KGHM Zagłębie pokonało Śląsk Wrocław 2:1.

Michał Gałęzewski
Patryk Szysz i Krzysztof Mączyński PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Patryk Szysz i Krzysztof Mączyński
Pierwsze akcje derbów w Lubinie zwiastowały bardzo dobry mecz. Po strzałach Krzysztofa Mączyńskiego i Samuela Mraza już w 3. minucie musieli bronić bramkarze obu zespołów. Później dużą ochotę na strzelenie gola miał Dejan Drazić, który jednak albo był powstrzymywany przez dobrze broniącego Michała Szromnika, albo przy najlepszej okazji strzelił w poprzeczkę.

Mogło się wydawać, że to Zagłębie miało przewagę, gola strzelił jednak Śląsk! Po fatalnym w skutkach błędzie Jewgienija Baszkirowa, doskonałym podaniem z głębi pola do przodu popisał się Mateusz Praszelik. Do piłki dopadł Erik Exposito, który minął dwóch obrońców Zagłębia i otworzył wynik spotkania.

Drużyna Vitezslava Lavicki mogła szybko podwyższyć wynik w derbach Dolnego Śląska. Katem Miedziowych nie okazał się jednak Robert Pich, który był doskonale ustawiony na piątym metrze. Nie dostawił jednak nogi przy podaniu, tracąc świetną okazję na strzelenie gola.

W Zagłębiu tego dnia sporym problemem były zaniki instynktu strzeleckiego u Samuela Mraza, który nie potrafił znaleźć drogi do bramki, nawet gdy był w teoretycznie dogodnej pozycji. Lubinianie do przerwy mieli 9 strzałów, 5 rzutów rożnych, cóż jednak z tego, skoro w zakładce gole pozostawało zero.

Po zmianie stron bardzo szybko ruszyli do ataków wrocławianie, czym nieco zaskoczyli lubinian. Śląsk nie zdołał jednak oddać żadnego strzału, w dużej mierze dzięki dobrze funkcjonującej lubińskiej obronie. Zagłębie wyczekało swoje i w końcu ruszyło do ataków i zdobyło gola.

Po tym, jak bardzo pechowo Michał Szromnik sfaulował Jakuba Wójcickiego, rzut karny bardzo pewnie wykorzystał Drazić. Gospodarze dążyli do derbowej wygranej, jednak Śląsk miał w swoim składzie doskonałego bramkarza. Szromnik, poza jedną sytuacją po której arbiter Zbigniew Dobrynin wskazał na "wapno", był bezbłędny, a jego parada po strzale Mraza może śmiało kandydować do miana interwencji kolejki.

Śląsk nie pokusił się po przerwie o nawet jeden celny strzał. Zagłębie mocno dążyło do strzelenia gola na wagę trzech punktów, jednak dobrze ustawiona obrona wrocławian pozwalała długo uniknąć straty gola. W doliczonym czasie gry gospodarze dopięli swego. Po zamieszaniu po rzucie wolnym gola strzelił Kamil Kruk, który dwie minuty wcześniej wszedł na boisko - była to jego pierwsza szansa w tym sezonie, dotychczas zaliczył jedynie dwa "ogony" w poprzedniej kampanii. Co ciekawe obrońca jeszcze nigdy nie zdobył gola w ligowym meczu rezerw Zagłębia, w których dotychczas występował. Derby Dolnego Śląska dla klubu z Lubina!

KGHM Zagłębie Lubin - Śląsk Wrocław 2:1 (0:1)
0:1 - Erik Exposito 23'
1:1 - Dejan Drazić 61' (k.)
2:1 - Kamil Kruk 90+4'

KGHM Zagłębie: Dominik Hładun - Jakub Wójcicki (90+2' Jakub Bednarczyk), Dominik Jonczy, Lubomir Guldan, Mateusz Bartolewski - Jewgienij Baszkirow (46' Sasa Zivec) - Patryk Szysz, Łukasz Poręba (90+2' Kamil Kruk), Jakub Żubrowski, Dejan Drazić (89' Adam Ratajczyk) - Samuel Mraz (72' Rok Sirk).

Śląsk Wrocław: Michał Szromnik - Guillermo Cotugno, Israel Puerto, Mark Tamas, Dino Stiglec - Krzysztof Mączyński, Waldemar Sobota (70' Maciej Pałaszewski) - Bartłomiej Pawłowski (86' Sebastian Bergier), Mateusz Praszelik (72' Marcel Zylla), Robert Pich (72' Piotr Samiec-Talar) - Erik Exposito (86' Fabian Piasecki).

Żółte kartki: Bartolewski, Poręba (Zagłębie), Tamas, Mączyński (Śląsk).

Sędzia: Zbigniew Dobrynin.

Mecz odbył się bez udziału publiczności.

Który zespół na koniec sezonu będzie wyżej w tabeli?