Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / DANIEL GARCIA / AFP / Na zdjęciu: Diego Maradona
East News / DANIEL GARCIA / AFP / Na zdjęciu: Diego Maradona

2020 rok był szczególny nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa. Ze świata sportu odeszły gwiazdy niezwykle zasłużone. Wielu dyscyplin i nacji. Kibice nigdy ich nie zapomną.

Paulo Goncalves (5 lutego 1979 - 12 stycznia 2020)

Portugalski motocyklista, mistrz świata w Cross-Country, zdobywca drugiego miejsca w Rajdzie Dakar. Zmarł na trasie siódmego etapu morderczych zawodów. Jest 65. ofiarą śmiertelną tego rajdu.

Kobe Bryant (23 sierpnia 1978 - 26 stycznia 2020)

Jedna z największych postaci NBA w historii, zawodnik Los Angeles Lakers. Osiemnastokrotnie wybierany do meczu gwiazd NBA, cztery razy został najlepszym zawodnikiem spotkań z tej serii. Zginął w wieku 41 lat w katastrofie śmigłowca w Calabasas.

Jan Liberda (26 listopada 1936 - 6 lutego 2020)

Legenda Polonii Bytom. Reprezentant Polski z dorobkiem 35 meczów w kadrze. Po zakończeniu kariery zawodniczej - trener. Dwukrotny mistrz Polski, triumfator Pucharu Intertoto i Pucharu Ameryki. Dwa razy został królem strzelców Ekstraklasy. Zmarł w wieku 83 lat. Cierpiał na chorobę Alzheimera.

Janusz Fortecki (23 grudnia 1932 - 21 lutego 2020)

Skoczek, a potem trener urodzony w Skawinie. Przez siedem lat prowadził reprezentację Polski. Jego podopiecznym był m.in. Wojciech Fortuna, złoty medalista olimpijski. Fortecki sprawował też funkcję sędziego międzynarodowego FIS oraz szefa Pucharu Świata w Zakopanem.

Jan Kowalczyk (18 grudnia 1941 - 24 lutego 2020)

Srebrny medalista i mistrz olimpijski w jeździectwie. Potem zasłużony trener. 17 razy wygrywał mistrzostwa Polski, wicemistrzem był trzykrotnie. Starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku. Zmarł w wieku 79 lat.

Piotr Jegor (13 czerwca 1968 - 17 marca 2020)

Obrońca, piłkarz m.in. Górnika Zabrze i Odry Wodzisław Śląski. Z pierwszym klubem wywalczył wicemistrzostwo Polski. Reprezentował kraj w 20 meczach. W trzech jako kapitan kadry. Zmarł w wieku 51 lat.

Michel Hidalgo (22 marca 1933 - 26 marca 2020)

Pomocnik, piłkarz m.in. AS Monaco. Zasłynął także jako selekcjoner reprezentacji Francji, którą prowadził przez osiem lat. Z kadrą wywalczył mistrzostwo Europy w 1984 roku. Zmarł w wieku 87 lat.

Piotr Rocki (11 stycznia 1974 - 1 czerwca 2020)

Piłkarz, zdobył Puchar Polski i dwukrotnie Puchar Ligi z Groclinem Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. Z Legią Warszawa wywalczył Superpuchar. Był znany m.in. z oryginalnych cieszynek po zdobytych golach. Zmarł w wieku 46 lat po pęknięciu tętniaka mózgu.

Jerzy Szczakiel (28 stycznia 1949 - 1 września 2020)

Żużlowiec, pierwszy polski indywidualny mistrz świata, wychowanek i zawodnik Kolejarza Opole. Po zakończeniu kariery był cenionym ekspertem. Na stałe zapisał się w historii polskiego sportu. Jest w Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat.

Adam Musiał (18 grudnia 1948 - 18 listopada 2020)

Obrońca, przez 10 lat grał w Wiśle Kraków. Zaliczył 34 mecze w reprezentacji Polski, z którą wywalczył trzecie miejsce podczas mistrzostw świata w 1974 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej - trener. Do śmierci był kierownikiem stadionu Wisły. Zmarł w wieku 71 lat.

Zenon Plech (1 stycznia 1953 - 25 listopada 2020)

Jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców w historii, wielokrotny medalista mistrzostw Polski i świata. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, zdobywając m.in. z reprezentacją Polski srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata w 2001 roku. Za swoje dokonania z kadrą w 2018 r. został wprowadzony do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Zmarł w wieku 67 lat.

Diego Maradona (30 października 1960 - 25 listopada 2020)

Gigant piłki nożnej. Przez wielu uważany za najlepszego piłkarza w historii futbolu. Zawodnik m.in. Argentinos Juniors, Napoli i Boca Juniors. Rozegrał 91 meczów w reprezentacji Argentyny, strzelił w nich 34 gole. Mistrz świata z 1986 roku. Zmarł w wieku 60 lat na atak serca.

Paolo Rossi (23 września 1956 - 9 grudnia 2020)

Napastnik, piłkarz m.in. Vicenzy i Juventusu. W reprezentacji Włoch rozegrał 48 meczów, zdobył 20 goli. Mistrz świata z 1982 roku. W tym samym roku zwyciężył w plebiscycie "France Football" na najlepszego piłkarza w Europie. Zmarł na raka płuc w wieku 64 lat.