Ligue 1: Girondins Bordeaux liderem, porażka Lille OSC

TVN Agency / Błąd lekarza kosztował zdrowie piłkarza

W niedzielę odbyły się dwa ostatnie spotkania 1. kolejki rozgrywek Ligue 1. Mistrz Francji - Girondins Bordeaux zgodnie z oczekiwaniami pokonał beniaminka z Lens. Z kolei Lille OSC niespodziewanie przegrało na własnym stadionie z FC Lorient.

W tym artykule dowiesz się o:

Od zwycięstwa rozgrywki rozpoczęli podopieczni Laurenta Blanca. Piłkarze Girondins Bordeaux pokonali na Stade Chaban Delmas RC Lens 4:1. Gospodarze zasłużyli na sukces, byli zespołem zdecydowanie lepszym od beniaminka, ale aż do 90. minuty nerwowo spoglądali na tablicę wyników. Pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 1:1, a choć Żyrondyści objęli prowadzenie na początku drugiej części meczu, nie mogli być pewni trzech punktów. Dopiero w ostatnich minutach dołożyli kolejne trafienia, bramkarz RC Lens Vedran Runje łącznie aż czterokrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki.

W drużynie Bordeaux w tym spotkaniu zadebiutowali pozyskani w trakcie aktualnego okienka transferowego bramkarz Cedric Carasso oraz pomocnik Jaroslav Plasil. Bohaterem został jednak Yoann Gourcuff, który nie tylko zdobył dwa gole, ale także wypracowywał dobre sytuacje kolegom z drużyny. Żyrondyści wygrywając w niezłym stylu z RC Lens postawili pierwszy krok na długiej drodze do obrony mistrzowskiego tytułu.

Niespodziewanie z teoretycznie słabszym rywalem przegrali natomiast na własnym stadionie piłkarze Lille OSC. Choć przez znaczną część spotkania dominowali na boisku, musieli uznać wyższość dobrze dysponowanych zawodników FC Lorient. Mecz mógł ułożyć się inaczej, gdyż gola dla Lille strzelił Robert Vittek, ale sędzia odgwizdał spalonego. Później bliski pokonania golkipera Lorient był Ludovic Obraniak, który popisał się dobrym uderzeniem z rzutu wolnego, ale zabrakło mu szczęścia. Niewykorzystane sytuacje zemściły się, w 33. minucie prowadzenie objęli goście. Po stałym fragmencie gry i dośrodkowaniu Oliviera Monterrubio, najwyżej w polu karnym do piłki wyskoczył Kevin Gameiro i 22-letni napastnik strzałem głową skierował futbolówkę do siatki.

Po przerwie zawodnicy Lille ambitnie dążyli do zmiany niekorzystnego rezultatu, ale nie byli w stanie stworzyć poważnego zagrożenia przed bramką Lorient. W 52. minucie na 2:0 wynik podwyższyli natomiast goście. Ponownie asystę zanotował Monterrubio. Doświadczony, 33-letni pomocnik przejął piłkę na lewej stronie boiska, dograł ją na środek pola karnego, a akcję pewnym strzałem wykończył niepilnowany Marama Vahirua. Z kolei po stronie gospodarzy okazji do zdobycia kontaktowego gola nie wykorzystali m.in. Yohan Cabaye oraz Rio Mavuba.

W 66. minucie samobójczego gola zanotował Monterrubio, który przeciął dośrodkowanie Edena Hazarda i skierował piłkę do własnej bramki. Podopieczni Rudi'ego Garcii nie zdołali już jednak doprowadzić do wyrównania i rozpoczęli sezon od porażki. W barwach Lille cały mecz rozegrał Obraniak, który jednak podobnie jak koledzy nie może zaliczyć tego spotkania do udanych.