PKO Ekstraklasa. Zima wciąż groźna. Kluby podjęły dodatkowe środki

Runda wiosenna ligi piłkarskiej startuje rekordowo szybko, już w najbliższy weekend. PKO Ekstraklasa i kluby zrobiły wiele, by zabezpieczyć się na wypadek fatalnej aury.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
Przygotowania do inauguracji rundy wiosennej na stadionie w Grodzisku Wlkp, gdzie domowe mecze rozgrywa Warta Poznań WP SportoweFakty / Szymon Mierzyński / Przygotowania do inauguracji rundy wiosennej na stadionie w Grodzisku Wlkp., gdzie domowe mecze rozgrywa Warta Poznań
Prognozy nie są dla piłkarzy w Polsce zbyt łaskawe, nic jednak nie wskazuje, by pierwsze tegoroczne spotkania odbyły się w ekstremalnych warunkach. Synoptycy zapowiadają na weekend opady deszczu ze śniegiem, lecz temperatura nie powinna zejść poniżej zera.

Trochę inaczej wyglądały niedawne prognozy Marka Kuczery. Naukowiec z Uniwersytetu Karola w Pradze przepowiadał powrót "Bestii ze Wschodu". Gdyby do takiego ataku syberyjskiej fali zimna doszło po raz drugi, groziłoby nam nawet -30 stopni Celsjusza.

Mimo to Ekstraklasa SA zachowuje spokój. - Pogoda nie będzie optymalna, ale nie docierają do nas sygnały, że którykolwiek mecz jest zagrożony. Gdyby zdarzyła się konieczność przekładania spotkań, mamy terminy rezerwowe. Nie grozi nam paraliż terminarza - podkreślił w rozmowie z WP SportoweFakty dyrektor operacyjny spółki, Marcin Stefański.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: odpalił petardę w meczu o Puchar Maradony. Kapitalny gol!

Podgrzewanie muraw pracowało całą zimę

W przeszłości zdarzały się sytuacje, że kluby nie włączały systemu podgrzewania płyty, mimo że od dłuższego czasu jest on wymogiem licencyjnym. Dziś tego problemu już nie ma.

- To dość złożony proces, bo wiadomo, że ogrzewania nie można uruchomić pięć minut przed meczem. Ono powinno działać w zasadzie przez całą przerwę zimową. Sprawdzamy, czy kluby się do tego stosują i żadnych niepokojących sygnałów nie otrzymujemy. Oczywiście musimy mieć świadomość, że na przełomie stycznia i lutego jakość boisk nie będzie taka jak w miesiącach letnich, lecz teraz sytuacja i tak jest o wiele lepsza niż jeszcze kilka sezonów temu - zaznaczył Stefański.


Przesadne oszczędzanie się skończyło i nikt nie pozwala sobie na obniżanie wydatków kosztem jakości boiska. Dobrym przykładem jest Warta Poznań, która nie występuje w roli gospodarza na swoim stadionie, mimo to i tak dba, by murawa w Grodzisku Wlkp. była w jak najlepszym stanie. - Podgrzewamy płytę przez całą zimę i nie musimy się obawiać o jej stan podczas sobotniego meczu z Cracovią. Najlepszym potwierdzeniem jest sobotni sparing z Widzewem Łódź. Odbył się on na głównej płycie, która już wtedy była bardzo dobrze przygotowana - podkreślił dyrektor ds. organizacji w beniaminku PKO Ekstraklasy, Konrad Majewski.

Maty ochronne na wszystkich stadionach

Organizator rozgrywek dopilnował, by oprócz podgrzewania boiska, podjęte zostały dodatkowe środki. - Każdy z klubów jest wyposażony w matę ochronną, która daje możliwość przede wszystkim szybkiego uprzątnięcia śniegu. Chroni też nawierzchnię przed deszczem. To właśnie największe zagrożenie. Nie jest nim ujemna temperatura, bo z tym radzi sobie system podgrzewania - wyjaśnił dyrektor operacyjny Ekstraklasy SA.

Problemem mogą być tylko nagłe zdarzenia. - Jeśli nie dojdzie do nawałnicy śnieżnej albo obfitych opadów deszczu bezpośrednio przed meczem, nic nie powinno przeszkodzić w sprawnym rozegraniu najbliższych ligowych spotkań - dodał Stefański.

Runda wiosenna PKO Ekstraklasy startuje już w piątek meczem KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Płock. Tego samego dnia Raków Częstochowa podejmie Pogoń Szczecin. 15. kolejka zakończy się w poniedziałek, gdy Stal Mielec zmierzy się ze Śląskiem Wrocław.

Aktualną prognozę pogody można znaleźć TUTAJ.

Czekasz już na rundę wiosenną PKO Ekstraklasy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×