Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Już wszystko jasne! Jest decyzja ws. Michała Probierza

To mogło być trzęsienie ziemi, które zniweczy trzy i pół roku pracy, ale skończyło się na tąpnięciu. To już decyzja ostateczna: Michał Probierz pozostanie trenerem Cracovii - dowiedziały się WP SportoweFakty.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
Michał Probierz WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Michał Probierz

Tak jak informowaliśmy, Janusz Filipiak nie przyjął powodowanej względami osobistymi dymisji Michała Probierza, a szkoleniowiec nie zdecydował się na wypowiedzenie umowy, czego konsekwencją byłaby wypłata klubowi wysokiego odszkodowania. Więcej TUTAJ. Zanosiło się na pat, ale po długich i burzliwych rozmowach strony wypracowały kompromis.

Probierz pozostanie trenerem Cracovii, ale co najmniej do czwartku będzie przebywał na urlopie, by zająć się sprawami prywatnymi. W tym czasie jego obowiązki przejmie jego zaufany asystent Grzegorz Kurdziel. Plan jest taki, że Probierz ma wrócić do zespołu przed sobotnim meczem 16. kolejki z Pogonią Szczecin i poprowadzić Pasy w spotkaniu z aktualnym liderem PKO Ekstraklasy.

Na półmetku rozgrywek Cracovia ma na koncie 16 punktów i jest 12. w tabeli. Przypomnijmy jednak, że krakowianie przystąpili do rozgrywek, mając -5 punktów (to kara za stare grzechy korupcyjne). Z boiska podnieśli 21 "oczek", co jest 8. wynikiem tego sezonu.

Szok

To było kilkadziesiąt godzin, które mogły wstrząsnąć Cracovią. Po sobotnim meczu z Wartą Poznań (0:1) Probierz publicznie podał się do dymisji. - Muszę odpocząć, bo przez 15 lat cały czas pracowałem. Jest teraz taki moment, w którym widzę, że muszę to zrobić, pojechać gdzieś i zająć się sobą oraz rodziną. Ta decyzja chodziła mi po głowie od jakiegoś czasu - oświadczył na konferencji prasowej. Więcej TUTAJ.

Zaskoczył nie tylko kibiców Cracovii, ale też samego Janusza Filipiaka. Klub w żaden sposób nie był gotowy na rezygnację szkoleniowca i wiceprezesa ds. sportowych. Nic nie wskazywało na to, że Probierz poda się do dymisji, a tym bardziej po inauguracji rundy. Przecież dopiero co zespół przeprowadził się do nowego centrum treningowego w Rącznej, a o pracy w takich warunkach Probierz marzył od 20 lat.

Rozstanie z Probierzem byłoby ciosem dla Filipiaka. Obróciłoby bowiem w gruz projekt, na który właściciel pięciokrotnego mistrza Polski zagrał va banque. "Teraz albo nigdy" - zdawał się mówić, gdy w 2017 rokuzwolnił Jacka Zielińskiego dzień przed rozpoczęciem przygotowań, bo Probierz stał się dostępny na rynku.

Schował też do kieszeni dumę. Przecież w lutym 2012 roku Probierz był już po słowie z walczącą o utrzymanie Cracovią, ale kilkadziesiąt godzin później został trenerem Wisły. A trzy miesiące później derbowym zwycięstwem jego Biała Gwiazda przypieczętowała spadek Pasów.

Pierwsze owoce

Filipiak zaryzykował, postawił na Probierza i obdarzył go zaufaniem, jakim nie cieszył się żaden z jego poprzedników. Gdy na początku sezonów 2017/18 i 2018/19 zespół tkwił w głębokich kryzysach, dał mu szansę na wyprowadzenie drużyny na prostą.

Trzykrotnie przedłużał z nim kontrakt (ostatnio we wrześniu do 2023 roku) i uczynił go najlepiej opłacanym trenerem w lidze. Wreszcie, w styczniu 2019 roku mianował go wiceprezesem ds. sportowych - to w Polsce sytuacja bez precedensu, by trener był członkiem zarządu.

Probierz został wyposażony w kompetencje, o jakich jego poprzednicy mogli pomarzyć. Odpowiadał nie tylko za sprawy pierwszego zespołu, przez 3,5 roku swoich rządów zakontraktował 44 piłkarzy, ale przeorganizował też klub według własnego pomysłu. Wyznaczył kierunek w szkoleniu młodzieży, sprowadził do Pasów mnóstwo juniorów.

Filipiak bezgranicznie zaufał Probierzowi, ale ostatnio zaczął zbierać tego owoce. W ubiegłym roku Cracovia zdobyła Puchar i Superpuchar Polski - to jej pierwsze trofea od 1948 roku i tym samym pierwsze w "erze Filipiaka".

ZOBACZ WIDEO: Piłka nożna. Czy psycholog jest potrzebny na zgrupowaniach kadry? "To zależy od oczekiwań każdej strony"

Czy Michał Probierz osiągnie jeszcze sukces z Cracovią?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×