PKO Ekstraklasa. Piłkarze uczczą setną rocznicę urodzin Kazimierza Górskiego

Newspix / Pawel Hoffman / Kazimierz Górski w 2003 r.
Newspix / Pawel Hoffman / Kazimierz Górski w 2003 r.

Najbliższa kolejka PKO Ekstraklasy będzie poświęcona setnej rocznicy urodzin wybitnego trenera - Kazimierza Górskiego. Legendarny szkoleniowiec choć jest kojarzony głównie z reprezentacją, to z polską ligą związany był też jako piłkarz i trener.

W tym artykule dowiesz się o:

W trakcie najbliższej kolejki piłkarskiej ekstraklasy polscy ligowcy będą świętować setną rocznicę urodzin trenera Kazimierza Górskiego. Obchody rocznicy organizowane są wspólnie z Fundacją Kazimierza Górskiego.

"W ramach 19. kolejki, która potrwa od 26 do 28 lutego, wszyscy piłkarze wychodzić będą na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach okolicznościowych. W transmisjach z meczów pojawią się dedykowane grafiki telewizyjne. Treści poświęcone legendarnemu trenerowi pojawią się także we wszystkich kanałach multimedialnych PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz klubów" - czytamy na stronie Ekstraklasy S.A.

Wybitny szkoleniowiec urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Swoją seniorską karierę piłkarską rozpoczął w roku 1936 w drużynie RKS Lwów. Grał też w barwach Spartaka Lwów i Dynama Lwów. Ostatnie lata piłkarskiej kariery spędził w Legii Warszawa. W latach 1948-1953 rozegrał 81 meczów, zdobywając 34 gole. W 1951 zdobył z warszawską drużyną brązowy medal.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Sędzia zatrzymał strzał do niemal pustej bramki

W roku 1959 został tymczasowym trenerem Legii Warszawa, z którą wywalczył wicemistrzostwo Polski oraz brązowy medal. Był też trenerem Lublinianki, Gwardii Warszawa oraz ŁKSu Łódź. W Ekstraklasie w trakcie 12 sezonów Kazimierz Górski prowadził drużyny w 214 meczach, z których aż 84 zakończyły się zwycięstwami jego zespołów.

W latach 1970-1976 był selekcjonerem reprezentacja Polski, którą doprowadził do trzeciego miejsca mistrzostw świata 1974. Wywalczył też z kadrą narodową dwa medale igrzysk olimpijskich - złoty w 1972 roku i srebrny cztery lata później.

Po zakończeniu bogatej kariery trenerskiej pełnił także rolę Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej (1991 - 1995). Zmarł 23 maja 2006 roku w Warszawie.

Zobacz też:
Liga Mistrzów. Robert Lewandowski piłkarzem meczu
Co dalej z Grosickim? W środę wszystko będzie jasne

Komentarze (0)