Serie A: strzelanina w Neapolu. Piotr Zieliński pomógł przy pięknym golu

Nie można było narzekać na brak wrażeń w pojedynku SSC Napoli z Lazio. Wygrana 5:2 Azzurrich jest ważnym krokiem w kierunku Ligi Mistrzów. Piotr Zieliński pomógł w jej odniesieniu asystą, choć trzeba mu zarzucić również poważny błąd.

piłkarze SSC Napoli cieszą się z gola Getty Images / Francesco Pecoraro / Na zdjęciu: piłkarze SSC Napoli cieszą się z gola
Stadion SSC Napoli jest miejscem klęsk Lazio. Nie potrafi wygrać na tym obiekcie od 2015 roku, a na przykład w poprzednim sezonie straciło możliwość zdobycia medali mistrzostw Włoch. W czwartek gra toczyła się o przybliżenie do Ligi Mistrzów. Oba kluby mogły wykorzystać niekorzystne wyniki AC Milanu oraz Atalanty BC i z tej szansy skorzystali neapolitańczycy.

Azzurri czują się znakomicie w rywalizacji z podopiecznymi Simone Inzaghiego i nie potrzebowali dużo czasu na zdobycie prowadzenia 1:0. W 7. minucie Lorenzo Insigne pokonał Pepego Reinę miękkim uderzeniem z rzutu karnego przyznanego za faul Sergeja Milinkovicia-Savicia na Kostasie Manolasie. Serb za wysoko podniósł nogę i trafił nią Greka.

Piłkarze Lazio byli wyprowadzeni z równowagi, ich plan na mecz rozsypał się. Marco Di Bello przyznał jedenastkę gospodarzom minutę po tym, jak domagali się jej goście po kolizji Elseida Hysaja z Manuelem Lazzarim. Zanim rzymianie doszli do siebie, stracili gola na 0:2. W 12. minucie Dries Mertens uruchomił podaniem Matteo Politano, a ten ułożył sobie piłkę na lewej stopie i pokonał płaskim strzałem z kilkunastu metrów Pepego Reinę.

W podstawowym składzie Napoli był Piotr Zieliński. W pierwszej połowie nie zaproponował fajerwerków w ofensywie, po prostu funkcjonował w dobrze zorganizowanym mechanizmie.

W 47. minucie Piotr Zieliński pokazał się w polu karnym przeciwnika i po wymanewrowaniu Pepego Reiny w sytuacji sam na sam oddał strzał do bramki. Nie było gola Polaka z powodu spalonego w momencie podania Driesa Mertensa. Gennaro Gattuso był jednak zadowolony z kolejnego energicznego otwarcia części meczu.

Wszystko zgodnie z przepisami wydarzyło się w 53. minucie. Lorenzo Insigne zadał kolejny cios przeciwnikom z Rzymu. Tym razem na 3:0. Trafienie kapitana Napoli było efektowne, ponieważ przymierzył zza pola karnego finezyjnym, technicznym strzałem. Pepe Reina dostawał srogie lanie w meczu ze swoim byłym klubem, a to jeszcze nie był koniec demolki.

Przy golu na 4:0 Driesa Mertensa w 65. minucie asystował Piotr Zieliński. Reprezentant Polski uruchomił Belga ustawionego na linii pola karnego. Wykazał się dobrym przeglądem pola, a Belg oddał po prostu perfekcyjny strzał. Z odpowiednią energią oraz dokładnością wpakował piłkę pod poprzeczkę. Sam był w szoku, że wyszło mu to tak dobrze.

Od tego momentu nie było już raczej dramaturgii, ale przynajmniej były kolejne trzy gole. Lazio poprawiło wynik uderzeniami Ciro Immobile oraz Sergeja Milinkovicia-Savicia. Przy trafieniu reprezentanta Włoch popełnił błąd Piotr Zieliński, który stracił futbolówkę na rzecz Andreasa Pereiry. Przez moment zapachniało pościgiem przyjezdnych, ale w 80. minucie Victor Osimhen znów uspokoił sytuację Napoli trafieniem na 5:2.

SSC Napoli - Lazio 5:2 (2:0)
1:0 - Lorenzo Insigne (k.) 7'
2:0 - Matteo Politano 12'
3:0 - Lorenzo Insigne 53'
4:0 - Dries Mertens 65'
4:1 - Ciro Immobile 70'
4:2 - Sergej Milinković-Savić 74'
5:2 - Victor Osimhen 80'

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Kostas Manolas (71' Amir Rrahmani), Kalidou Koulibaly, Elseid Hysaj - Fabian Ruiz, Tiemoue Bakayoko (89' Stanislav Lobotka) - Matteo Politano (71' Hirving Lozano), Piotr Zieliński (82' Eljif Elmas), Lorenzo Insigne - Dries Mertens (71' Victor Osimhen)

Lazio: Pepe Reina - Adam Marusić, Francesco Acerbi, Stefan Radu - Manuel Lazzari, Sergej Milinković-Savić (83' Jean-Daniel Akpa Akpro), Lucas Leiva (58' Danilo Cataldi), Luis Alberto (64' Andreas Pereira), Mohamed Fares (64' Senad Lulić) - Ciro Immobile (83' Vedat Muriqi), Joaquin Correa

Żółte kartki: Manolas, Ruiz, Mertens, Di Lorenzo (Napoli) oraz Milinković-Savić, Leiva, Immobile, Pereira (Lazio)