PKO Ekstraklasa: Jagiellonia Białystok nie dała szans wicemistrzowi Polski

Jagiellonia wygrała swój pierwszy mecz w sezonie 2020/2021 PKO Ekstraklasy. W 2. kolejce białostoczanie pewnie uporali się u siebie z wicemistrzem Polski, Rakowem Częstochowa (3:0).

Tomasz Rosiński
piłkarze Jagiellonii po golu Jesusa Imaza PAP / Artur Reszko / Na zdjęciu: piłkarze Jagiellonii po golu Jesusa Imaza
Niedzielna konfrontacja w Białymstoku zapowiadała się ciekawie, a jej faworytem wydawał się Raków, który wygrał 3 z 4 ostatnich starć pomiędzy tymi ekipami. Jednakże trener Marek Papszun przed czwartkowym meczem z rosyjskim Rubinem Kazań w Lidze Konferencji Europy postanowił dać odpocząć kilku podstawowym zawodnikom (Iviemu Lopezowi, Andrzejowi Niewulisowi, Franowi Tudorowi, Marko Poletanoviciowi oraz Marcinowi Cebuli) i w tym Jagiellonia upatrywała swojej szansy.

Od początku rywalizacji optyczną przewagę mieli podopieczni Ireneusza Mamrota, którzy lepiej operowali piłką, ale przez dłuższy czas nic z tego nie wynikało.

W 35. minucie gospodarze dopięli swego, gdyż wówczas wyszli na prowadzenie. Do piłki wybitej na 16. metr przez Sebastiana Musiolika dopadł Taras Romanczuk i huknął z powietrza, pokonując Vladana Kovacevicia.

Nie minęło 180 sekund, a było 2:0 dla białostoczan. Z lewego skrzydła piłkę dośrodkował Bojan Nastić, zaś futbolówka dotarła do Jesusa Imaza, który z bliskiej odległości wpakował ją do siatki. Ostatecznie więcej goli przed przerwą już nie padło.

Tuż po zmianie stron szkoleniowiec Papszun posłał do boju Marcin Cebula i Mateusz Wdowiak (w miejsce Wiktora Długosza oraz Jakuba Araka), ale te zmiany nie wpłynęły na obraz potyczki.

W dalszym ciągu przeważała Jagiellonia Białystok, która kontrolowała boiskowe wydarzenia. W końcowej fazie spotkania sędzia Sebastian Jarzębak musiał na kilka minut przerwać mecz z uwagi na zadymienie spowodowane odpaleniem rac przez kibiców na trybunach.

Po wznowieniu rywalizacji w 87. minucie gospodarze zadali trzeci i jak się później okazało decydujący cios. Z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Martin Pospisil, zaś celnie główkował Taras Romanczuk, który skompletował dublet.

W doliczonym czasie gry rozmiary porażki Rakowa mógł zmniejszyć Wdowiak, który z kilku metrów huknął w poprzeczkę.