PKO Ekstraklasa: wygrana Śląska Wrocław okupiona nerwami

Pierwsze zwycięstwo Śląska Wrocław w sezonie PKO Ekstraklasy. Wcześnie objął prowadzenie, potrafił je podwoić, mimo to pokonanie 2:1 Cracovii zostało okupione nerwami w końcówce spotkania.

Piłkarze Śląska Wrocław po strzelonej bramce w meczu z Cracovią Getty Images / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Piłkarze Śląska Wrocław po strzelonej bramce w meczu z Cracovią
Podopieczni Jacka Magiery zdobyli zaliczkę w pierwszej połowie dzięki uderzeniu z rzutu karnego Roberta Picha, a drugiego gola dla nich strzelił Erik Exposito. Do końca podstawowego czasu wszystko układało się po myśli Śląska Wrocław, ale temperatura widowiska jeszcze podniosła się w doliczonych minutach.

Tomasz Wajda zdecydował się początkowo na doliczenie czterech minut, ale na ostatni gwizdek trzeba było poczekać znacznie dłużej. Na początku dodatkowego czasu Pelle van Amersfoort przywrócił nadzieję na zapunktowanie Cracovii uderzeniem zza pola karnego w narożnik bramki Matusa Putnockiego. Zrobiło się 1:2 i Pasy poderwały się do rozpaczliwego ataku ostatniej szansy.

W pole karne Śląska wbiegł nawet Lukas Hrosso i to właśnie ewentualny faul na nim analizował arbiter z wykorzystaniem powtórek. Faul był, ale nie było jedenastki. Skończyło się na żółtej kartce dla bramkarza Cracovii, czerwonej dla Marka Tamasa i piłce przyznanej wrocławianom, ponieważ jako pierwszy złamał przepisy Hrosso. Śląsk nie stracił prowadzenia 2:1, choć nieomal stało się to we wstydliwych okolicznościach.

Drużyna Magiery zakończyła mecz w podwójnym osłabieniu. Jako pierwszy przedwcześnie opuścił boisko Petr Schwarz z powodu dwóch żółtych kartek, a jako drugi wspomniany Mark Tamas.

Komplet punktów trafił do zespołu z województwa dolnośląskiego i to dobra wróżba przed jego rywalizacją z Hapoelem Beer Szewa w eliminacjach Ligi Konferencji. Śląsk poradził sobie już w europejskim pucharze z dwoma przeciwnikami, a na krajowym podwórku ma cztery "oczka" po spotkaniach z Wartą Poznań oraz Cracovią. Początek sezonu może zaliczyć do udanych.

Ekipa Michała Probierza jeszcze poczeka na pierwsze zwycięstwo w sezonie PKO Ekstraklasy. Na razie zostaje z punktem za remis z Górnikiem Łęczna.

Cracovia - Śląsk Wrocław 1:2 (0:1)
0:1 - Robert Pich (k.) 16'
0:2 - Erik Exposito 88'
1:2 - Pelle van Amersfoort 90'

Cracovia: Lukas Hrosso - Cornel Rapa, Matej Rodin, Jakub Jugas, Luis Rocha (46' Kamil Ogorzały) - Florian Loshaj (79' Rivaldinho) - Patryk Zaucha (72' Mathias Hebo Rasmussen), Marcos Alvarez (46' Sergiu Hanca), Pelle van Amersfoort, Michal Siplak - Filip Balaj

Śląsk: Matus Putnocky - Łukasz Bejger, Wojciech Golla, Mark Tamas, Dino Stiglec (60' Victor Garcia) - Bartłomiej Pawłowski, Szymon Lewkot (89' Krzysztof Mączyński), Petr Schwarz, Robert Pich - Fabian Piasecki (70' Rafał Makowski), Caye Quintana (60' Erik Exposito)

Żółte kartki: Loshaj, Hrosso (Cracovia) oraz Schwarz, Lewkot, Exposito (Śląsk)

Czerwone kartki: Petr Schwarz (Śląsk) /66' - za drugą żółtą/ oraz Mark Tamas (Śląsk) /90' - za uderzenie przeciwnika/

Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)