Liga Konferencji Europy: Raków Częstochowa wymęczył awans do kolejnej rundy

Raków Częstochowa dopiero po rzutach karnych (4:3) wyeliminował litewski zespół Suduva Mariampol i awansował do III rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy, w której zmierzy się z rosyjskim Rubinem Kazań.

Tomasz Rosiński
Ivi Lopez (w środku) PAP / Andrzej Grygiel / Na zdjęciu: Ivi Lopez (w środku)
Raków przystępował do czwartkowej rywalizacji w roli faworyta i był podbudowany niedzielnym zwycięstwem z Piastem Gliwice (3:2) w PKO Ekstraklasie.

Od początku starcia podopieczni Marka Papszuna starali się narzucić swój styl gry i dłużej utrzymywali się przy piłce. Aktywny był Marcin Cebula, który napędzał kolejne ataki częstochowskiej drużyny.

W 19. minucie niezłą okazję do oddania strzału miał Vladislavs Gutkovskis, jednakże został zablokowany przez jednego z defensorów Suduvy.

Natomiast najlepszą okazję do zdobycia bramki w pierwszej połowie zawodów miał Cebula, lecz futbolówkę po jego uderzeniu do boku odbił Serafim Giannikoglou.

Po zmianie stron na boisku wiało nudą, ponieważ brak było składnych, ciekawych akcji z obydwu stron, które zakończyłyby się celnym strzałem.

Co prawda wicemistrzowie Polski wciąż lepiej operowali futbolówką, ale nic z tego nie wynikało i ostatecznie doszło do dogrywki.

W dogrywce Raków miał dwie szanse do wyjścia na prowadzenie. Najpierw minimalnie niecelnie po dośrodkowaniu Żarko Udovicicia z lewej strony pola karnego główkował Sebastian Musiolik. Natomiast w 120. minucie z rzutu wolnego w słupek trafił Ivi Lopez, jednak piłka odbiła się od aluminium i wyszła poza linię końcową boiska.

Dopiero rzuty karne miały wyłonić uczestnika III rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. W konkursie "jedenastek" błysnął golkiper Vladan Kovacević, który obronił strzały w wykonaniu Nicolasa Taravela oraz Alexandrosa Gargalatzidisa i zapewnił awans swojej ekipie. Dla Rakowa bramki z 11. metra zdobyli po kolei Lopez, Jakub Arak, Fran Tudor oraz Marko Poletanović.