Coraz więcej stołów w Polsce. Gwiazdy futbolu polecają tę grę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / VCG / Na zdjęciu: Ronaldinho
Getty Images / VCG / Na zdjęciu: Ronaldinho
zdjęcie autora artykułu

W 2017 roku w Polsce były dwa stoły do gry w Teqball, a ludzie patrzyli na to nieco podejrzliwie. Ale grę reklamują wielkie gwiazdy piłki. Efekt jest taki, że w kraju mamy dziś już kilkaset stołów, gra zdobywa dużą popularność.

Na początku był dość osobliwy widok. Dziwny zakrzywiony stół wygląda jakby odbywały się tu rozgrywki jakiej odmiany tenisa stołowego. Ale teqball to nowa dyscyplina, w którą chętnie grają piłkarze.

- Teqball uczy piłkarzy techniki. Szczególnie istotne jest to w grupach młodzieżowych, gdzie przyszłe gwiazdy uczą się panowania nad piłką. Profesjonaliści chętnie korzystają ze stołów TEQ, trenując krótkie zagrania i operowanie piłką w powietrzu - mówi Kajetan Listkiewicz. Prezes Polskiej Federacji Teqballu.

Grę polecają wielkie gwiazdy piłki. Na świecie ambasadorzy gry to: Ronaldinho, Luis Figo, Carles Puyol, William Gallas, Robert Pires. W Polsce: Andrzej Strejlau, Szymon Marciniak, Paweł Golański, Michał Żewłakow.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Oryginalna akcja zespołu Piotra Zielińskiego

W ten weekend (23-24.10) w Gliwicach odbywają się IV mistrzostwa Polski w Teqballu. Do tej pory rozgrywane były w Podkowie Leśnej, ale trzeba było znaleźć inną lokalizację, ponieważ dyscyplina jest bardzo ekspansywna.

- W 2017 roku mieliśmy 2 stoły w Polsce, dziś jest ich ponad 300 - mówi Kajetan Listkiewicz. Warto dodać, że Teqball jest obecny w 119 krajach na świecie. Sport rozwija się dość dynamicznie.

Z jednej strony jest to osobna gra, z drugiej fantastyczna gra wspomagająca technikę dla piłkarzy. Dlatego stoły zamawiają nie tylko samorządy, ale też kluby sportowe.

- Reprezentacja Polski grała na zgrupowaniu w Arłamowie przed Mistrzostwami Świata w 2018 i w Sopocie przed EURO 2020. Stoły są w Lechu Poznań, Jagiellonii Białystok, Termalice, Wiśle Kraków, Arce Gdynia. Stół jest w ośrodku przygotowań paraolimpijskich w Wiśle. Na świecie wszystkie największej kluby w to grają. Stoły są w ośrodkach wszystkich klubów Premier League, wiem, że stoły ma Paris Saint-Germain, Barcelona, Ajax i wiele innych klubów - mówi Kajetan Listkiewicz.

Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Polska to jeden z najdłużej działających i najbardziej utytułowanych krajów w całej hierarchii światowego teqballu. Potwierdzeniem tej tezy są medale i trofea, wywalczone przez naszych zawodników na różnych imprezach międzynarodowych. Do najcenniejszych należą srebrny (Budapeszt - 2019) i brązowy (Reims - 2018) medal mistrzostw świata w grze pojedynczej, złoto w elitarnym turnieju Teqball Masters (2019) w Arabii Saudyjskiej, srebro w szlagierze internacjonalnym „Warsaw Cup” (2018) i złoto w międzynarodowym turnieju w Brazylii (2020). Co więcej, Polska to oficjalnie najwyżej sklasyfikowany kraj w światowym rankingu FITEQ dla najlepiej rozwijających się i prosperujących krajowych związków teqballu na świecie".

Niedzielne mecze finałowe z Gliwic będzie można oglądać na oficjalnych kanałach teqballu w mediach społecznościowych.

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
Legionowiak 2.0
23.10.2021
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Niech ten "teqball" rozwija się w naszym kraju! Ta gra nie jest skomplikowana!