Na początku był dość osobliwy widok. Dziwny zakrzywiony stół wygląda jakby odbywały się tu rozgrywki jakiej odmiany tenisa stołowego. Ale teqball to nowa dyscyplina, w którą chętnie grają piłkarze.
- Teqball uczy piłkarzy techniki. Szczególnie istotne jest to w grupach młodzieżowych, gdzie przyszłe gwiazdy uczą się panowania nad piłką. Profesjonaliści chętnie korzystają ze stołów TEQ, trenując krótkie zagrania i operowanie piłką w powietrzu - mówi Kajetan Listkiewicz. Prezes Polskiej Federacji Teqballu.
Grę polecają wielkie gwiazdy piłki. Na świecie ambasadorzy gry to: Ronaldinho, Luis Figo, Carles Puyol, William Gallas, Robert Pires. W Polsce: Andrzej Strejlau, Szymon Marciniak, Paweł Golański, Michał Żewłakow.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Oryginalna akcja zespołu Piotra Zielińskiego
W ten weekend (23-24.10) w Gliwicach odbywają się IV mistrzostwa Polski w Teqballu. Do tej pory rozgrywane były w Podkowie Leśnej, ale trzeba było znaleźć inną lokalizację, ponieważ dyscyplina jest bardzo ekspansywna.
- W 2017 roku mieliśmy 2 stoły w Polsce, dziś jest ich ponad 300 - mówi Kajetan Listkiewicz. Warto dodać, że Teqball jest obecny w 119 krajach na świecie. Sport rozwija się dość dynamicznie.
Z jednej strony jest to osobna gra, z drugiej fantastyczna gra wspomagająca technikę dla piłkarzy. Dlatego stoły zamawiają nie tylko samorządy, ale też kluby sportowe.
- Reprezentacja Polski grała na zgrupowaniu w Arłamowie przed Mistrzostwami Świata w 2018 i w Sopocie przed EURO 2020. Stoły są w Lechu Poznań, Jagiellonii Białystok, Termalice, Wiśle Kraków, Arce Gdynia. Stół jest w ośrodku przygotowań paraolimpijskich w Wiśle. Na świecie wszystkie największej kluby w to grają. Stoły są w ośrodkach wszystkich klubów Premier League, wiem, że stoły ma Paris Saint-Germain, Barcelona, Ajax i wiele innych klubów - mówi Kajetan Listkiewicz.
Jak czytamy w komunikacie prasowym: "Polska to jeden z najdłużej działających i najbardziej utytułowanych krajów w całej hierarchii światowego teqballu. Potwierdzeniem tej tezy są medale i trofea, wywalczone przez naszych zawodników na różnych imprezach międzynarodowych. Do najcenniejszych należą srebrny (Budapeszt - 2019) i brązowy (Reims - 2018) medal mistrzostw świata w grze pojedynczej, złoto w elitarnym turnieju Teqball Masters (2019) w Arabii Saudyjskiej, srebro w szlagierze internacjonalnym „Warsaw Cup” (2018) i złoto w międzynarodowym turnieju w Brazylii (2020). Co więcej, Polska to oficjalnie najwyżej sklasyfikowany kraj w światowym rankingu FITEQ dla najlepiej rozwijających się i prosperujących krajowych związków teqballu na świecie".
Niedzielne mecze finałowe z Gliwic będzie można oglądać na oficjalnych kanałach teqballu w mediach społecznościowych.