Łukasz Skorupski wyprzedził bramkarzy gigantów Serie A

Listopad rozpoczął się od dobrych wiadomości dla Łukasza Skorupskiego. Paulo Sousa powołał go do reprezentacji Polski i tego samego dnia bramkarz Bologni FC zachował czyste konto w wygranym 2:0 meczu z Cagliari Calcio.

Łukasz Skorupski Getty Images / Giuseppe Maffia/NurPhoto / Na zdjęciu: Łukasz Skorupski
Łukasz Skorupski nie miał prostego zadania w poprzednich meczach przeciwko Milanowi oraz Napoli. Rossoneri strzelili do bramki Polaka cztery razy, a Azzurri trzy. Polak nie wykazywał się często, nie uratował zespołu, a przed drugą połową października miał nawet szansę na zostanie bramkarzem z największą liczbą czystych kont w elicie. W trudnym dla Skorupskiego okresie uciekł mu w tym rankingu przede wszystkim David Ospina z Napoli. Kolumbijczyk ma siedem spotkań rozegranych "na zero", a drugi w klasyfikacji Polak - cztery. W poniedziałek Skorupski wyprzedził między innymi Samira Handanovicia z Interu oraz aktualnie kontuzjowanego Mike'a Maignana z Milanu.

Zderzenie z graczami ofensywnymi Cagliari to niższy poziom trudności niż starcia z liderami ligi. Drużyna z Sardynii znalazła się ponownie na ostatnim miejscu w tabeli. Od lat nie radzi sobie dobrze na wyjazdach, a ostatnie zwycięstwo na Stadio Renato dall'Ara odniosła w 2010 roku. W jej kadrze nie było kontuzjowanego Sebastiana Walukiewicza.

W pierwszej połowie Skorupski interweniował po jednym strzale celnym. Oddał go Gabriele Zappa, ale trafił w środek bramki i zatrzymanie piłki nie było dużym wyzwaniem. To, że przez 45 minut nie było innych uderzeń celnych, świadczyło źle o jakości widowiska. Bologna przeważała pod względem posiadania piłki, ale jej trener Sinisa Mihajlović nie mógł być zadowolony z ataków podopiecznych. Nie wyglądało to wszystko obiecująco.

Coś drgnęło w 49. minucie. Bologna wyszła na prowadzenie 1:0, a jej akcja bramkowa, choć prosta, mogła się podobać. Świetne podanie prostopadłe Gary'ego Medela zostało przepuszczone przez Marko Arnautovicia, do wahadłowego dublującego pozycję napastnika. Był nim Lorenzo De Silvestri, któremu pozostało pokonać strzałem Alessio Cragno. De Silvesti zdobył trzecią bramkę w historii swoich starć z Cagliari.

Skorupski nudził się na posterunku. Było niedokładne podanie pod jego bramkę, było dośrodkowanie, ale generalnie Cagliari prezentowało się katastrofalnie. W 64. minucie szansę na pokonanie reprezentanta Polski miał Leonardo Pavoletti, ale chybił głową po wrzutce z głębi pola.

Do końca meczu mocniej pachniało drugim golem Bologni niż jakimkolwiek Cagliari. Goście przeprowadzili kilka ataków w ostatnich 10 minutach podstawowego czasu, ale a to spudłowali, a to dośrodkowali prosto w rękawice Skorupskiego.

Na sam koniec ciśnienie bramkarza Bologni podniosło się dwa razy. Najpierw z okazji przepychanki z Martinem Caceresem. Skorupski łapał Urugwajczyka, który po gwizdku kopnął piłką w przeciwnika - Caceres zobaczył za to dziwne zachowanie czerwoną kartkę. W 94. minucie Polak popisał się robinsonadą po strzale zza pola karnego Charalamposa Lykogiannisa. Wynik na 2:0 ustalił w ostatniej akcji meczu Marko Arnautović.

Bologna FC - Cagliari Calcio 2:0 (0:0)
1:0 - Lorenzo De Silvestri 49'
2:0 - Marko Arnautović 90'

Bologna: Łukasz Skorupski - Adama Soumaoro, Gary Medel, Arthur Theate - Lorenzo De Silvestri, Mattias Svanberg (72' Luis Binks), Nicolas Dominguez, Aaron Hickey - Roberto Soriano (86' Andreas Skov Olsen), Musa Barrow (72' Nicola Sansone) - Marko Arnautović

Cagliari: Alessio Cragno - Gabriele Zappa (88' Gaston Pereiro), Diego Godin, Andrea Carboni (69' Martin Caceres), Charalampos Lykogiannis - Nahitan Nandez, Alessandro Deiola (69' Diego Farias), Kevin Strootman (59' Raoul Bellanova), Razvan Marin - Leonardo Pavoletti, Joao Pedro

Żółte kartki: Svanberg, Hickey, Medel (Bologna) oraz Pedro, Pavoletti (Cagliari)

Czerwona kartka: Martin Caceres (Cagliari) /90' - za niesportowe zachowanie/

Sędzia: Davide Massa